Víz áramlás csőben fizika?
Két esetre kérek választ .Egyikben van két db függőlegesen állított cső egyik 5cm másik 15cm átmérőjű 2m magas teli vízzel a cső teteje nyitott ha elengedem egyszerre az alját egyszerre folyik ki a víz a kettőből?
Másik eset ,ilyenkor a két cső felülről külön külön egy-egy puffermedencébe csatlakozik mely folyamatos x bar nyomást tart , ilyenkor a 2 m en lévő víz megint egyszerre vagy nem ,fog átfolyni vagyis a nagyobbnál gyorsabb lesz az átfolyás?
1.: Magyarszki helyett magyarul is szabad beszélni...
2.: Előbbi esetben, mivel a kapillárishatás nem játszik szerepet, a nyomáskülönbségek megegyeznek, így ugyanolyan kifolyási idejük kell legyen elméletlen.
3.: Előbbi esetben is ugyanolyan nyomásviszonyok uralkodtak, hisz mindkettő felett atmoszférikus légkör volt található. Ha egy ennél nagyobb nyomású puffer van felettük, csak némileg gyorsabban fog kiürülni, de ugyanúgy azonos időben.
Úgy, hogy a nyomáskülönbségek számítanak a kifolyás számításánál. Szelepekre szoktak megadni egy átfolyási egyenletet, mely a következőképp néz ki:
F=C*(pbe-pki)^(1/2), ahol:
F - az egységnyi idő alatt átfolyó közeg mennyisége
C - szelepállandó
pbe - az áramoltatandó közeg rendszernyomása
pki - annak a rendszernek a nyomása, ahova történik a kiürítés
Hidrosztatikai paradoxon: tök mindegy mekkora a felülete az adott rendszernek, a folyadékmagasság számít csak.
Példa: egy 5 cm átmérőjű csőbe 2 méter vízoszlopot töltve annak alján ugyanúgy 1,2 bar nyomás lesz tapasztalható, mint egy 2 méter mély medence fenekén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!