Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fizika kérdés, tudnátok...

Fizika kérdés, tudnátok válaszolni?

Figyelt kérdés

Egy rugóra helyezett test 8 cm amplitúdójú, és 10 Hz frekvenciájú rezgést végez.

Mekkora a test kitérése?


--------------------


Először is, hogy tudnám kiszámítani, ha nem tudom, hogy milyen helyzeten halad át?


Mert ezek lehetnek:


y=A*sin(alfa) (egyensúlyi)


y=A*cos(alfa) (szélső)


és y=A*sin(alfa+fi0) (kitérés)


Vagy az egyensúlyi helyzetből induló képlettel kell számolni, mert ha nincs megadva a helyzete, akkor úgy vehetjük, mintha nyugalmi helyzetből indult volna?


2013. szept. 3. 20:36
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Hát, én nem tudom milyen feladatok ezek... vagy én tanultam másképp ezt a témakört, mert én csak az y=A*sin(omega*t+fi0) kitérés-idő függvényt ismerem.

Szóval a test kitérésének meghatározása, ebben az esetben értelmetlen kérdés, mivel nincsen megadva az időpillanat, amelyben érdekel a kitérés.

2013. szept. 3. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ennyi adatból csak a max kitérés adható meg. Az meg az amplitúdóból nem túl nehéz.

De megadható a pillanatnyi kitérés egy idő paraméterű egyenlettel.

2013. szept. 4. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Maximális kitérés = amplitúdó, nem? :o
2013. szept. 4. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 Wadmalac ***** válasza:
#3: Ezért írtam, nem túl nehéz. :D
2013. szept. 4. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Ezek szerint ezt az eredményt ezekből az adatokból nem is lehet kiszámolni?


A könyv y=A*sin(alfa)-val számolt, és így kijött, hogy y=5,7 cm.


És nem értem, hogy miért ezzel számoltak. Ezért gondoltam azt, hogy ha nem írnak semmilyen helyzetet, akkor úgy vehetjük, mintha nyugalmi helyzetből indulna, hiszen minden egyes új rezgés a nyugalmi helyzettől van számítva.

2013. szept. 4. 11:09
 6/17 A kérdező kommentje:

ja és akkor t=0,0125s

így teljes.

2013. szept. 4. 11:10
 7/17 anonim ***** válasza:

Hát én nem értem, komolyan, a megoldásodat. De elárulod kérlek mi az az alfa (milyen mennyiséget jelöl, vagy milyen összefüggéssel adható meg)?

@Wadmalac: oké, bocsi, csak nem értettem teljesen bele az iróniát, s kezdtem kételkedni a fizika-tudásomban :p

2013. szept. 4. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

alfa=omega*t


Ehhez tényleg szükség van az időre is, amit a könyvben meg is adtak, csak másik kérdésben írták le. Tehát ha kigyűjtöm az adatokat, akkor ezeket kapjuk meg:


A=8cm=0,08m


f=10Hz=10 1/s


t=0,0125

-------------------------


y=?


Ezt kéne kiszámolni, de ha nem adnak semmilyen más információt, akkor ezt hogy lehetne megtenni?

A könyvben így csinálták: y=A*sin(alfa)=A*sin(omega*t) (ez az egyensúlyi helyzetben lévő)


De nem csak ezek lehetnek a megoldásai. Ezek is lehetnek:


y=A*cos(alfa) (szélső)


és y=A*sin(alfa+fi0) (kitérés)

2013. szept. 4. 12:47
 9/17 A kérdező kommentje:

ja igen, de ezeknél meg t=0

hát én már ezt nem értem. lehet hogy ezek a pillanatnyi kitérések, és a sima kitérés pedig tényleg y=A*sin(alfa)

2013. szept. 4. 12:52
 10/17 Wadmalac ***** válasza:

"Egy rugóra helyezett test 8 cm amplitúdójú, és 10 Hz frekvenciájú rezgést végez.

Mekkora a test kitérése?"


Mikor? Melyik helyzettől mennyi időre?

Nem teljes a kérdés, ezért keveregtek.

Az alapkérdés olyan, mint a "mi a különbség a krokodil?" kérdés.

2013. szept. 4. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!