Egy sárga virágot mi sárgának látunk egy méh meg kéknek (nem biztos, h pont kéknek, de tudom, h bizonyos színeket másnak lát. ) Mi van, ha neki van igaza?
Szerintem nem számít semmit, mivel "külön világban" élünk. Mi az életünket a saját színeink szerint rendeztük be :)
De ha tudnánk is kommunikálni állatokkal, akik másképp látják a színeket, akkor se tudnánk bebizonyítani, hogy kinek is van igaza :)
És ha neki is lenne, akkor se változna semmi :)
Igaza ebben egyikünknek sincs. A virág a ráeső elektromágneses spektrum egy részét visszaveri, más részét elnyeli.
A visszaverődő fényt dolgozza fel az ember és a méh szeme is, de mindkettő igazából csak egy csekély szeletét érzékeli a sugárzásnak. Ha jól emlékszem, akkor a méh szeme a UV tartományban is lát bizonyos hullámhosszokat, ezáltal más képet alkot.
Nincs olyan, hogy "neki van igaza".
A színeket minden élőlény úgy látja, ahogy az agya értelmezi. Ez élőlénytől függ.
A színeket az határozza meg, hogy a róla visszaverődő fénylek mekkora a hullámhossza (vagy a frekvenciája). Ez objektíven, műszerekkel is mérhető. Viszont az már az adott élőlénytől függ, hogy ő ezt milyennek, mennyire intenzívnek, mennyire figyelemfelkeltőnek látja. Ezt az ő agya (pontosabban a látóközpontja) határozza meg. Van olyan, amit bizonyos élőlények nem is látnak. Pl az ember sem lát minden létező "színt" (helyesebb lenne inkább elektromágneses sugárzásról beszélni ;)), pl az infravöröset, amit viszon sok állat, pl a kígyók látnak. Mi nem látjuk, és emiatt fel sem tudjuk fogni, hogy az milyen lehet, mivel nem hasonlítana egyik ismert színünkhöz sem.
Remélem, érthető voltam. :)
Nézz utána ennek: Tetrakromázia
nagy lészen a te meglepetésed :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!