Lehetséges az idôutazás?
Modern szennyezett szemétdomb? Na, te se tanultál történelmet :D
Iparosodás kora - mindenki szénnel fűt, a gyárak szűrőket hírből sem használnak - az amerikai nagyvárosok levegője már-már lélegezhetetlen. (a híres San Franciscó-i, Los Angeles-i, vagy a még ismertebb, London szmog-köd).
Menjünk visszább! Középkor - higiénia sehol. Fürödni ha hetente egyszer fürödnek az emberek (megmossák a nyakukat, kezüket, esetleg a lábukat) akkor már ferdén néznek rájuk a tisztaságmániájuk miatt. De még jobb a városok helyzete - minden úszik a lócitromban, és a legjobb, hogy a városi ember az éjjeli edényét is vidáman kiönti az utcára, ha végzett a dolgával. Szemét, mocsok, bűz mindenütt. Amúgy a modern emberben pont, hogy kevesebb betegség van (mármint, ha Európából mennél Európába. Ha Európából mennél a középkori Amerikába, az más téma).
Inkább pont, hogy a modern embert kéne védeni, ha visszamenne, mert a mi immunrendszerünk egy sokkal, sokkal tisztább környezethez alkalmazkodott. A múltbéli ember idejönne, inkább csodálkozna a tiszta levegőn... A múlt századi meg elkezdené palackozni, hogy aranyáron eladja. Száz éve a jó kis ólmozott benzinek, katalizátor és hasonló szamárságok nélkül, mindenféle légszűrő nélküli gyárak, mindenki oda öntötte a szennyvizet (legtöbbször tisztítás és hasonló drága luxus nélkül) ahová éppen nem szégyellte.
Nem annyira értem, miért gondolod, hogy a fizika erkölcsös vagy szemérmes :D ha lehet időben utazni, akkor ez sem fogja megakadályozni - ha nem lehet, akkor sem emiatt nem lehet :)
Ha esetleg lesz valamikor lehetőség időutazásra, akkor az idő-és helykoordináták együttes belövése valóban megoldhatatlan, de szükséges feladatnak tűnik. És a hol még nagyobb gond, mert mihez képest hol?
Az általad felvetett oda-vissza meghalás különböző okokból nekem kevésbé tűnik problémásnak.
Viszont felmerült ez alapján bennem egy másik kérdés.
Ha visszamegyek mondjuk tízezer évet a múltba, a testem összes atomja, részecskéje a nagy bumm óta számolva tízezer évvel fiatalabb részecskékből álló univerzummal találkozik.
Vajon kompatibilisek lennének egymással?
Nem lehet, hogy a táguló téridővel együtt járnak olyan változó jellemzők, amelyekről nem tudunk, mert együtt változunk velük és nincs mihez képest észrevennünk? Nem lehet, hogy ezen különbségek miatt a "különböző korú" részecskék, képtelenek reagálni egymással, vagy éppen kiszámíthatatlanul reagálnak?
Na tessék, megint én is produkáltam egy bizonyíthatatlan teóriát. :D
Ez a korbéli különbség könnyen kezelhető. Lehet vizsgálni részecskék jellemzőit t0 és t1 időben, mondjuk t1 most van, t0 meg tavaly. Ha nincs különbség, számítható a hiba, extrapolációval megmondhatod, meddig biztosan nincs különbség.
De ez lényegtelen.
Mert mi az, hogy idő? Az ember egy absztrakciója abból a célból, hogy képes legyen beszélni a folyamatokról, dinamikáról is, ne csak statikus dolgokról. És az időt irreverzibilisnek képzelte el. Tehát ha az reverzibilis lehet, akkor e feltétellel a teljes fizikát újra kell gondolni. Aztán vagy jutunk ellentmondásra, vagy nem. Ha igen, akkor téves volt a feltételezés. De ennek megállapítása még odébb van.
A kérdésedre van egyértelmű válasz és arra egyértelmű bizonyíték is:
Nem lehetséges az időutazás.
Bizonyítás:
Ha a jövőben lehetséges lenne akkor itt a múltban már találkoztunk volna ilyen utassal.
"Ez a korbéli különbség könnyen kezelhető. Lehet vizsgálni részecskék jellemzőit t0 és t1 időben, mondjuk t1 most van, t0 meg tavaly. Ha nincs különbség, számítható a hiba, extrapolációval megmondhatod, meddig biztosan nincs különbség."
Nem jó. Mert tavaly a mérőeszközeid egyidősek voltak a tavalyi mintával, a mostani mérőeszközök meg a mostanival. Ha a változó jellemző közös, nem tudsz különbséget mérni.
Mintha lenne egy vasdarabod, amit mérsz egy tolómérővel 20 fokon, majd 40 fokon. Ha egyforma a hőtágulásuk, nem tudsz méretkülönbséget mérni a 20 és 40 fok közt.
Ezért marad a teóriám teória. :)
Az összes állítás lényege az, hogy zárt rendszeren belül az információ is belső, tehát a rendszer zártsága nem megállapítható.
Ez igaz. Csak az a baj, hogy az idő az emberi tudat alkotta absztrakció, és pontosan olyan, amilyennek alkotta. A kérdés mindössze az, hogy van-e ellentmondás az ilyen módon alkotott eszközzel való bánásmód során. Ha nincs, akkor nincs miről beszélni. Eddig nem volt, vagy működött az az elv, hogy később kiküszöbölhető az ellentmondás.
Meg az is baj, ha kiderül valahogy, hogy a rendszer mégse zárt. Például úgy, hogy a felépített struktúrába az új információ nem építhető be. Sőt, az idő múlásával (az információk növekedésével) egyre ellentmondásosabb. Ekkor fog valakinek eszébe jutni, hogy az ominózus információ hátha nem a rendszer része.
De ilyesmivel mostanság nem kell küszködnünk. (egyébként az idő irreverzibilitása természetes következmény, mivel az a tapasztalat, hogy az információ mennyisége nő, és ez a mennyiség időként is működik. vagyis, ha az idő reverzibilis, akkor meg kellene tapasztalnunk azt, amikor az emberiség rendelkezésére álló információ kevesebb. Csak az a fránya emlékezet ne volna.)
#9:
Teljesen korrekt, amit írtál. Egyelőre nincs semmi eltérés, ami jelezné, hogy van "rendszeren kívüli" nézet, amiből eltérhet a valóság az eddigi elmélettől, nem látunk ki a mozgó vagonból, hogy tudjuk, nem áll. Vagy éppen az állóból, hogy tudjuk, nem mozog. És persze azt se, hogy mihez képest.
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!