Van valamilyen kitüntetett (nyugvónak mondható) pont a térben?
Nincs.
Már 1905-ben bizonyította Einstein (speciális relativitáselmélet), hogy két, egymáshoz képest egyenletes sebességgel mozgó rendszer esetén LEHETETLEN eldönteni, hogy melyik végez "abszolút" mozgást. Emiatt a különböző rendszerek mozgásállapotai mindig relatív mozgások.
"A speciális relativitás elvének van egy fontos következménye: nem létezik abszolút nyugvó vonatkoztatási rendszer, azaz abszolút tér."
Pedro
Azért nem lehet fénysebességre gyorsítani, mert ahogy gyorsítod, egyre nehezebb lesz a tested - így a további gyorsításhoz egyre több, és több energiára van szükséged. Ez a grafikon pedig elhúz a végtelenbe, de soha sincs egy olyan pont, amikor már elegendő energiát adtál, és eléred a fénysebességet. Bármennyi energiát is adsz a testnek, mindig csak egyre közelebb, és közelebb kerül a fénysebességhez - elérni sohasem fogja azt.
Ezért van az, hogy egy részecskegyorsítóban egy atomerőmű teljes teljesítménye, hatalmas, 17km hosszú gyorsító alagút, szupravezető mágnesek segítségével EGY DARAB PROTONT sem lehetséges fénysebességre gyorsítani. Nagyon, nagyon megközelítik azt, de nem érik el sohasem. Pláne, hogy a fénysebességhez közeledve egyre jobban ugrál a szükséges energiaszint - 98%-ról 99%-ra gyorsításhoz sokkal több energia kell, mint 97%-ról 98%-ra gyorsításhoz. És itt egyetlen egy darab protonról beszélünk.
Na, akkor átfogalmazom: a sebesség voltaképpen csak egy energiaszint, amivel a részecske rendelkezik. Az energia, és a tömeg ügyebár párhuzamosan változik - egy adott részecskének nagyobb az energiája, nagyobb a tömege is. Emiatt nem növelhető tovább a sebessége, nem amiatt, mert valamihez képest x sebességgel mozog. Hanem azért, mert ahogy nő a tömeg, egyre több energia kell a gyorsításhoz. Ez bármilyen viszonylatban, bármilyen pontról nézve igaz lesz.
Tehát, amikor te azt mondod, hogy adott részecske x sebességgel halad, akkor voltaképpen van egy y mennyiségű energiája (jelenleg mozgási energiája).
Ez az energia-szint mérhető. Ha bekötöd a szememet, és nekem nincs viszonyítási pontom, akkor pusztán ránézésre természetesen nem tudom megmondani, hogy melyik megy közel fénysebességgel (a ránézés amúgy sem ér sokat :P ). Azonban, ha megmérhetem a mozgási energiáját a két labdának, akkor meg tudom mondani, melyik van nyugalomban, és melyik száguldozik fénysebességgel.
De amennyiben ez a téma jobban érdekel, ajánlom tanulmányozásra a relativitás elméletét, és a hozzá tartozó témaköröket, sok érdekességet fogsz találni benne.
Ha egy testet gyorsítani akarsz, akkor azt valahonnan teszed, tehát te is benne vagy egy vonatkoztatási rendszerben. Az számít, hogy innen nézve a test éppen hogy mozog. Ha már nagyon gyorsan, akkor nem nagyon fogod tudni tovább gyorsítani.
Ha átteszed a székhelyedet a gyorsan mozgó testtel együtt haladó koordinátarendszerbe, amiben a test hozzád képest áll, akkor ott minden további nélkül tovább gyorsíthatod fénysebességig. Viszont az előző rendszerből ez megint csak nem fog látszani, onnan nézve úgy fog látszani, hogy semmit nem gyorsítasz rajta.
Az ellentmondást az oldja fel, hogy a két rendszerben más ütemben múlik az idő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!