Hogyhogy nincsenek még magán űrhajózási társaságok, amik űrturistákat lőnek ki, szondákat küldenek a Holdra stb?
Vannak dolgok, amik gyorsabban tudnak fejlődni és a társadalom szélesebb rétege számára válnak elérhetővé, ha állami helyett magánkézben vannak.
A repülés nagyon jó példa. Amíg a világon a repülőgépes személyszállítás az állam monopóliuma volt, addig nagyon drágák voltak a repülőjegyek és csak a felső tízezer repült valaha, mostmeg a magántársaságok korában bármelyik proli elszállhat Londonba, max spórol egy kicsit.
Ugyanilyen alapon miért nem liberalizálják az űrhajózás nemzetközi egyezményeit és engedélyezik olyan cégek létrejövetelét, amik űrhajókat építenek és különféle űrhajózási tevékenységeket végeznek. Olyan kereskedelmi dolgok is szóba jöhetnének, mint az aszteroida-bányászat.
#10:
Nem tudok 100%-ban egyetérteni.
Az űrturizmus jellegű fejlesztések marginális jelenség, mindig is elenyésző lesz az egyéb rakétaindításokhoz képest.
Viszont, mivel jövedelmező, finanszírozza azokat a fejlesztéseket, amelyek már a "komoly" űrtechnika magáncéges létrehozását célozzák. Lást a Dragon is az ISS-t szolgálja ki, pedig a nyereségorientált magáncég fejlesztése.
Be kell látni, hogy ahogy az állami finanszírozású fejlesztések egyre soványabbak, a magánvállalkozások jelentik az űrhajózás jövőjét.
Az űrturizmusnak hála, most az életművész milliomosok hasznos célt szolgálhatnak a pénzükkel, ami esetleg eszükbe nem jutott volna.
Egyébként nézz utána a SpaceshipTwo-nak, nulla űrhulladékot csinál, minden része visszatérő és a betervezett 100 km körüli magasság nem elegendő bárminek földkörüli pályára juttatására, sima ballisztikus pályáról van szó.
Ez egy alternatív lehetőség az űrkutatás pénzelésére. Azt meg lehetetlen kétségbe vonni, hogy az űrkutatásra szükség van. Persze főleg nem mai célokért. Az igazi haszna még generációkkal később lesz kézzel fogható, de hát valahol el kell kezdeni.
Hát igen, az igazi haszna és az igazi kára is generációk múlva lesz érezhető, jól mondod.
A baj, hogy nem fog megállni az űrturizmus a milliárdosok körében, egyre szélesebb körben fog terjedni, és ha fosszílis energiaforrást akarnak ehhez használni, na az lesz az igazi gond. Ameddig nincs tiszta energiánk az űrjárművek feljuttatásához, addig ez veszélyes dolog a jövőnkre nézve. Persze ha közben ez megoldik, hajrá, én is akarok menni. :) (csak viccelek)
Baromság! Az egész űriparág még csak most bontogatja szárnyait, vagyis már van valami kezdetleges aktivitás.
Például:
Elon Musk - Space X (NASA szerződés), Mars utazást is tervez;
Deep Space Industries, Planetary Resources - űrbányászat, mindkét cégben volt NASA mérnökök vannak, továbbá milliárdosok pl. Simonyi, Larry Page, Peter Diamandis. Az ő nevük nem kamu dolgokhoz köthető. Persze, a tevékenységet kb. a 2030-as évekre futtatják fel!
Virgin Galactic és egy tucat hasonló cég, 100 km-es űrugrás.
Bigelow Aerospace - űrhotel (2 teszt-modul már az űrben kering) és a NASA-val is van szerződése Holdbázisra!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!