Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit jelent, hogy a léptetőmoto...

Mit jelent, hogy a léptetőmotor 5 fázisú?

Figyelt kérdés
Gondolom nem olyan, mint a rendes motoroknál a három fázis
2013. febr. 27. 11:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

De olyasmi, azt jelenti, hogy belül 5 részre van osztva a tekercselés, és 5 végpont van kivezetve. Például képzelj el egy ötszöget, amelynek minden oldala egy tekercs, és az ötszög sarkai a kivezetések. Vagy lehet csillaga kötve az 5 tekercs, akkor mindegyiknek az egyik vége össze van kötve egy csomópontban, a másik végül van kivezetve.

Tényleg hasonlít egy szinkron AC motorra vagy BLDC-re, csak 5 kivezetése van és másképp kell meghajtani.


Azonban a kétfázisú léptetőmotor már másmilyen felépítésű, ott két független tekercs van és mindkét végük ki van vezetve, és valamikor a tekercsek közepéről is van leágazás.

2013. febr. 27. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Én amilyet akarok venni, annak 10 kimenete van...szóval gondolom mindegyik tekercshez 2 kimenet tartozik.

A vezérlésnél gondolom, mint a sima unipolárisnál, sorba kell kapcsolgatni be/ki a tekercseket helyes sorrendben.

2013. febr. 27. 12:49
 3/11 anonim ***** válasza:
igen, akkor gondolom úgy, de az adatlapon biztos rajta van
2013. febr. 27. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Nekem kéne megcsinálni a vezérlőjét. Három ilyen motort kéne megvezérelnem. Én PIC-el szeretném megoldani...de ezek szerint nem elég egy. Remélem nem sokkal bonyolultabb, mint egy két fázisú.

Szerinted vegyem meg vagy keressek inkább egy 2 fázisút? Nekem abszolút semmi tapasztalatom sincs a léptetőmotorok terén.

2013. febr. 27. 13:24
 5/11 anonim ***** válasza:

5 fázisúval nekem sincs tapasztalatom, de a 10 kivezetés talán azért van, hogy lehessen csillagba és ötszögbe is kötni. Ekkor elég 5 PIC láb motoronként. De létezik ilyen 3 fázisú is.

A kétfázisúhoz meg kell 4 láb. Hardveresen valószínűleg a legegyszerűbb az 2 f. unipoláris, de ez elavultabb.

2013. febr. 27. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Igen...én is a 2 fázisú unipoláris motorokat preferálom. Találtam is egy párat az ebay-en. Az induktanciája 17mH és az ellenállása (kicsit nagy)8.6ohm. Nem számít ha elavult, nekem tökéletes.

Még egy utolsó kérdésem lenne...s tovább nem zavarlak a hülye kérdéseimmel :))). Kezdőként, középszintű PIC tapasztalattal, viszont elég kevés elektronika tudással, van esély, hogy építsek egy fél lépéses vezérlőt? Nyákot már csináltam, PIC-et tudok programozni, viszont gondolom kellenek elektronikai elemek, amikhez nem értek annyira (pl tranzisztor). A számítógéptől kapná az infót RS232 soros porton keresztül.

2013. febr. 27. 14:27
 7/11 anonim ***** válasza:

Hogyne lenne. Lehet, hogy elsőre leég valami, de sebaj :)

Az ilyen steppereknél az a probléma, hogy az áramerősséget korlátozni kell. Erre kétféle megoldás szokott lenni: az egyik az, hogy a tekercs ellenállása korlátozza az áramot, esetleg még egy plusz soros ellenállás, de ekkor olyan tápfeszültséget kell választani, ahogy annyi legyen az áram, amennyi kell. Ekkor egyszerűen open-kollektoros tranzisztorokkal lehet meghajtani az unipoláris motort, általában darlington tranzisztor célszerű.

A másik megoldás, hogy létezik "chopper driver" IC stepperekhez, ami méri az áramot és lekapcsolja a kimenetét, amikor eléri a beállított korlátot.

A hobbielektronika.hu fórumon szerintem ki van már vesézve a téma.

A nyákot meg célszerű két részre osztani, mintha két külön nyákot terveznél: az egyik a mikrokontrolleres oldal, a másik meg a "power" elektronika. A GND, a vezérlőjelek, valamint a táp (ha közös) meg egy ponton mehetnek át a másik oldalra, ekkor a legkisebb a zavarás. A táp becsatlakozása pedig a kettő között lehet, és mindkét oldalon szűrőkondik.

2013. febr. 27. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Én a darlingtonos tranzisztoros megoldásra gondoltam, pontosabban az ULN2803-as IC-re


[link]


Gondolom ez nem engedi át a magas áramokat.

2013. febr. 27. 16:29
 9/11 anonim ***** válasza:

Ez átengedné sajnos alapesetben, az ilyenekhez és diszkrét tranzisztorhoz is a terhelést kell úgy méretezni, hogy ne lépje túl a max. megengedett áramot, ami itt 500mA. Ha mondjuk 5V a táp és 8.6 Ohm az ellenállás (az is kérdés, hogy ez egy teljes tekercs vagy egy fél tekercs ellenállása), az már 581mA (vagy a duplája). Illetve ennél valamivel kevesebb az áram, mert a darlingtonon is van valamennyi feszültségesés, de ez a felső határ, amivel számolni célszerű.


De például meg lehet csinálni azt, hogy kettesével vagy inkább négyesével összekötöd a bemeneteit és a kimeneteit, mert akkor eloszlik az áram több darlington között. 4 darlington összekötésével akkor 2 ULN2803 kell a 4 motorvezetékhez.

Ilyen esetben az fontos, hogy a 4 összekötött darlington egy IC-ben legyen, mert különben a hőmérsékletük különbözne és nem lenne egyenletes az áram eloszlása közöttük.


De először azt is ki kellene találni, hogy mekkora motoráram kellene a szükséges nyomatékhoz. Aztán ebből lehet a szükséges tápfeszültséget kiszámolni, meg a motorral soros ellenállást is, ha mondjuk kisebb áram is elég.

2013. febr. 27. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Találtam egy viszonylag egyszerű megoldást. Veszek egy két fázisú bipoláris motort, amit egy PIC-el és L297, L298 ic-el fogom vezérelni. Az L297-es ic megoldja az áramproblémát és az L298-as ic tartalmazza a H hidat.

Ez így szépen hangzik, csak az a gond, hogy nem erőst értem ezeknek az ic-nek a működését, ami elhanyagolhatatlan a tökéletes végeredményhez. De folyamatban van a megértésük és remélem tényleg annyira jók, mint amilyennek tűnnek.

2013. febr. 28. 12:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!