Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Százalékszámításban tudsz...

Százalékszámításban tudsz segíteni?

Figyelt kérdés

Mindig hülye voltam matekból, ciki vagy sem, de nem tudom hogyan kéne a következőt kiszámolni. Cukorbeteg vagyok.


100g zabpehelyben 13,5 g fehérje van, márpedig én éppen 85,2 g zabpehlyhet eszem reggel (mert ennyiben van 50g szénhidrát kereken).


85,2 g zabpehelyben mennyi fehérje van akkor?

a képlet érdekelne, mert más ételeknél is kiszámolnám:)


2013. febr. 20. 14:15
 1/2 wartburg353s válasza:
100%

A zabpelyhed 13,5 %-a fehérje, tehát, ha 85,2 g-ot eszel meg, ki kell számolnod, hogy ennek mennyi a 13,5 %-a. 85,2-t ossz el 100-zal, így kijön az egy százalék (0,852), aztán ezt szorozd 13,5-tel, akkor megtudod, mennyi a 13,5%!


Az, hogy a zabpehelyben 13,5 % a fehérje, úgy derült ki számomra, hogy 100 g-nak az 1 százaléka (más néven a százada) 1. Most ki kellett számolni, hogy 13,5 az vajon hány %, tehát hányszor van meg benne az 1 (13,5:1=13,5)


Bocs, ha ez zavaros, remélem, tudod használni, régen jártam suliba, és nem emlékszem, hogy kéne normálisabban elmagyarázni.

2013. febr. 20. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
100%

Az első válaszoló válasza is kiváló, de részletesen el tudom magyarázni, ha érdekel (de én az aránypárokat magyaráznám el, gyakorlatilag ugyanaz, mint a százalékszámítás).


-"z" legyen zabpehely (grammban).

-"f" legyen fehérje (ugyanúgy grammban).

-X az a szám, amit keresünk.


Ezt tudjuk:

100 z = 13,5 f

85,2 z = x f


Legalábbis így kéne felírni tudományosan, de ezt neked nem kell minden egyes számításoknál felírnod. Nem is kell képleteket megjegyezni, az csak bezavar, és a következő tanulmányaidban (ha tanulsz) is csak be fog zavarni ez az alap dolog (mert ilyen számítás bizony alap dolog, mint ahogy azt tapasztalod is).



Következő a logika, amit meg kell értened:

100 z és 85,2 z ugyanolyan arányban viszonyul egymáshoz, mint a 13,5 f az x f-hez(85,2/100 = x/13,5 (lehet felcserélve is, ugyanaz jön ki)).

A kért képlet: zabpehely1/zabpehely2 = fehérje1/fehérje2. Aránypár. Nem nehéz.


A megoldás: 11,5 g fehérje


Összegezve: ha ezen egy kicsit elagyalsz, onnantól kezdve könnyebbek lesznek a további számításaid. A százalékszámítás is lényegében ugyanez. De alkalmazhatod akkor azt is, amit leírtam.

2013. febr. 20. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!