Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Segítene valaki ezt megoldani?

Segítene valaki ezt megoldani?

Figyelt kérdés

A sivatagban egyenesen halad egy karaván. Jóska, a segéd tevehajcsár a karaván végén ballag. Pista előre küldi Jánoshoz a karaván élére. Eközben Jóska 60 tevehossznyi utat tesz meg. Egy negyedóra múltán Jóska visszaindul János válszával Pistához és ekkor 12 tevehossznyi utat tesz meg. Hány tevehossz a karaván hossza?(a karaván állandó sebességgel halad, Jóska sebessége oda is vissza is ugyanakkora nagyságú.

válaszlehetőségek:16, 20, 24, 36, 48



2013. jan. 30. 19:11
 1/5 A kérdező kommentje:
gondolom valami azzal lehet, hogy arrafele menet a tevék is haladnak, ezért nehéz utolérni őket, vissza viszont hamarabb ér ugyanemiatt. A helyes megoldás tudom, hogy a 20 csak azt nem sikerült kibogoznom, hogy miért. (tudom elég szőke vagyok:D)
2013. jan. 30. 19:14
 2/5 anonim ***** válasza:
60-12=48 Szerintem az lesz a jó válasz.
2013. jan. 30. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nem, biztos, hogy 20 kell kijöjjön.:D azért köszi:)
2013. jan. 30. 19:35
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Sok szenvedés után, de kijött! :) El nem tudod képzelni, hogy egyetlen egy szám elírása mennyi bajt okozhat...


Na szóval...


Tudjuk, hogy Jóska sebessége 4 tevehossz/perc, mivel a 60 tevehosszt 15 perc alatt tette meg. Amíg Jóska 60 tevehosszt tett meg, addig a karaván 60 tevehossz- a karaván (jelöljük x-szel) utat tett meg, ekkor a karaván sebessége (60-x)/15 tevehossz/perc. Mivel a visszaúttól számolva 3 perc alatt ért vissza a végéig, és 12 tevehosszt gyalogolt Jóska, ezért a karaván vége a karaván hosszát-12 tevehosszt tett meg 3 perc alatt, tehát ekkor a karaván sebessége (x-12)/3 tevehossz/perc. De mivel tudjuk, hogy a karaván egyenletesen haladt, ezért a két sebességet egyenlővé tehetjük:


(60-x)/15=(x-12)/3


Ha ezt kiszámolod, kijön, hogy x=20, ami a karaván hossza.


Remélem érthető :)

2013. jan. 31. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)Rendes tőled, hogy sokat gondolkoztál rajta:D
2013. febr. 5. 16:28

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!