Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hol van Oláh György Nobel-díja...

Hol van Oláh György Nobel-díjas kémikus által beígért CH alapú ultra hosszú üzemidejű akkuk?

Figyelt kérdés

Elég régen "itthon" járt és (ha jól emlékszem) azzal állt elő, hogy 1 hónapig is kitartó notebook akkumulátorok lesznek. Mikor?


Miért nincs áttörés ezen a területen? Égető a mobiltelefonok korában hogy ne ezzel kelljen *csölni este hogy feltöltsd a telefont.


Ennyire erős az energia ellen-lobbi? Még mindig jobb üzlet az 1 napig bírja akkuk? Miért? Nem logikus. Az elem iparban érthető, de az akkuk terén? Akkut 2 évente cserélsz, elemet gyakrabban.


Nos akkor hol vannak az ultrahosszú üzemidejű telefon és notebook akkumulátorok?



2013. jan. 25. 03:03
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

"Ha egy tudós, akkor már valószínűleg van egy laborban nagy nehezen összerakott kísérleti telep, ami 10-szer annyi ideig tudott üzemeltetni egy vilanykörtét. "

Nem ugye nem a tudományban dolgozol? A tudósok a csillagokat leígérik az égról, csak, hogy kapjanak még pénzt kutatni.


Eolvasol egy biológia témájú pályázatot, mindben minimum rákgyógyszert ígérnek.

2013. jan. 25. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
59%

"Amikor elérték azt a mérethatárt, amit már a hagyományos technológiávan nem lehetett túlszárnyalni, akkor mit csináltak? Kifejlesztttek egy vadi új technológiát?"


Pontosan. Lásd az ionimplantációt, az egykristály húzást, a röntgen litográfiát, a vákuumpárologtatást, az anizotrop marást és még sorolhatnám. Elektronikai technológiát gondolom nálatok nem oktattak...

2013. jan. 25. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

A cikk egyébként خداع de ír az akku fajlagos kapacitásárol.

[link]

2013. jan. 25. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

"Pontosan. Lásd az ionimplantációt, az egykristály húzást, a röntgen litográfiát, a vákuumpárologtatást, az anizotrop marást és még sorolhatnám. Elektronikai technológiát gondolom nálatok nem oktattak"

Latom nagyon kepben vagy, bevallom nekem nem oktattak elektronikai technikat, ezert kerdezem (jobbaktol nem szegyen tanulni), szoval, miert van arra szukseg, hogy tobb processzor legyen a gepben, ahelyett, hogy egy ami gyorsabb?

2013. jan. 25. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
Azért mert nagyon sok hőt termel és ezért hatékonyabb több cpu több szálon dolgozzon valamint a gyártástechnológiát már nem nagyon lehet lejjebb vinni a csíkszélességet. Nem fér el több tranzisztor ezért kell több CPU egy gépbe.
2013. jan. 26. 05:30
 16/20 anonim ***** válasza:

A csíkszélesség köszöni, jól elvan, az Intel Core i7-ekkel tavaly álltak át a 22 nm-es csíkszélességre, ami azért érdekes, mert 5 éve még azt mondták, röntgen (és ion) litográfiával nem lehet lemenni 35 nm alá. Aztán sikerült.


Az egyik gond valóban a fogyasztás, de a probléma ennél kicsit összetettebb. Nem ez volt a szakirányom, így nem vagyok 100%-ig biztos a dologban, de a jelenség alapjai a következőek:


A technológiában ma is benne van a 6-8 GHz (lásd a túlhajtásos kísérleteket), csak ha erre helyeznénk a gyártásban a hangsúlyt, akkor jelentősen drágább lenne, mint egy négy magos, 2 Ghz-es. Ettől még lehetne csinálni, ha az egy magos gyors CPU ténylegesen jobb lenne, mint a többmagos. Meg lehetne oldani a hűtést is, ami szintén jelentős gond, mert a felületegységre eső hőtermelés egyenesen arányos a frekvenciával. Ezért használnak túlhajtásos kísérletekben nagyon komoly (akár folyékony nitrogénes) hűtést.


Viszont nagygépes és szerver környezetben (illetve most már sok éve a PC-ken is) egyszerre nagyon sok folyamatot (task), vagy szálat (thread) futtatunk. Egy CPU egyszerre csak egyet tud kezelni, ahhoz, hogy azt lásd, hogy több dolog egyszerre fut, váltogatni kell a szálak között (multitasking). Minél több szálad van, ez annál több adminisztrációs munkát igényel a CPU-tól, hogy tudja, mikor kit milyen állapotban függesztett fel, és mikor kit kell futtatni.


Mivel a mai operációs rendszerek elég jól kezelik a többszálúsítást, tehát amikor ténylegesen több szál fut párhuzamosan, ezért sok esetben érdemesebb alá két 2 GHz-es CPU-t rakni, mint egy 4 GHz-est. Az össz teljesítmény ugyanaz, és ha jól osztjuk meg a feladatokat, akkor kevesebb lesz a kétmagosra jutó plusz ütemezési munka (overhead). Emiatt nemhogy olcsóbb, de hatékonyabb is a magok számát húzni az órajel helyett.


Ez persze az elmélet. A kulcsa az, hogy ténylegesen hatékonyan támogassák az alkalmazások és az operációs rendszer is a több szálú feladatkezelést. Az igazság az, hogy amikor az első két magos PC processzorok megjelentek, ez még koránt sem volt így (ellentétben a nagygépekkel, ahol előtte is ez ment), így a kezdeti időszakban sokan voltak csalódottak. Különösen a számítógépes játékosok.


Mára a helyzet egyre jobb, és folyamatosan javul, ha Win7 alatt megnyitod a feladatkezelő erőforrás figyelőjét, láthatod, hogy elég egyenletesen osztja meg a magok között a terhelést. Persze vannak gondok, képszerkesztés közben én még gyakran anyázok, mert szétfagy a program, miközben a Core i7 fele nincs kihasználva. De lesz ez jobb is...

2013. jan. 26. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

És az akkukró tud valaki valamit?

Mennyi lehetőség van elvileg benne?


Látom, a proc. csítszélességnél 22 nm. (1 atom=0,1 nm)

itt elviéeg még van egy 220²=48400 szoros sebesség növelési lehetőség.


Az akkunál elvileg mennyi a fajlagos kapacitásnövelési lehetőség?

2013. jan. 26. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

"Nem ugye nem a tudományban dolgozol? A tudósok a csillagokat leígérik az égról, csak, hogy kapjanak még pénzt kutatni.


Eolvasol egy biológia témájú pályázatot, mindben minimum rákgyógyszert ígérnek."


Sőt írtam is pályázatot. :)

2013. jan. 26. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Fajlagos energiatárolás:

Benin:..... 11700 Wh/kg..(hogy legyen mihez hasonlítani)

Li-O2...... 11140 Wh/kg..elméleti oxigén nélkül

Li-O2....... 5210 Wh/kg..elméleti oxigénnel

Létező akk:

LiCoO2........ 518 Wh/kg

Li-ion........ 265 Wh/kg

ólom akku...... 40 Wh/kg

2013. jan. 28. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Pontosan mit is mondott szegény?
2023. dec. 11. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!