Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Segítene vki értelmezni a...

Segítene vki értelmezni a képen látottakat?

Figyelt kérdés

Nos,mátrix determinálásról van szó.Egyedül otthon 3X3-ig sikerült megérteni.Ezzel(kép) nem nagyon tudok mit kezdeni.(pontosabban 1-2 dolgot nem értek)

[link]


Ami nem világos.Mik azok a számok a mátrix előtt?0*(-1)(a felső index gondolom a tetszőleges sor/osztlop.)ha összevonom a tetszőleges sortés oszlopot nem kapok minden esetben 0-át de egyet meg végképp nem.(második esetben pl. 2-őt).A mátrixokat értem h miét vannak úgy ahogy.Aztán az eredmény megint homályos.Azok kaptak szorzás jelet amik nem voltak 0-val és + jelet pedig ahol nulla volt a -1 előtt.(gondolom mivel csak 1X vesszük)De nem vagyok benne biztos.

Minden segítő szándékú hozzászólást köszönök!


2013. jan. 10. 20:07
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Azt hiszem rájöttem mik ezek a számok a (-1) előtt,ha kiszámítjuk a mátrixban felírtakat(determináljuk) akkor megkapjuk a számot.Viszont az eredménynél lévő dolgokba még mindig nem vagyok biztos
2013. jan. 10. 20:25
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
megpróbálom leírni: kiválasztasz egy tetszőleges sort, az első szám (jelen esetben a 0) oszlopát és sorát kitakarod így kapsz egy 3x3 mtx-ot. Ennek a 3x3 mtx determinánsát megszorzod a kitakart számmal. Jön a második szám és ugyanezt megcsinálod majd a többivel is. A -1-es szorzást azért van ott mert minden második tagot -1-el szorozni kell. Ez űgy jön ki h összeadod az elem sor és oszlopszámát és erre a számra emeled a -1-et.
2013. jan. 10. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Világos amit írsz.Innentől nem :D " A -1-es szorzást azért van ott mert minden második tagot -1-el szorozni kell. Ez űgy jön ki h összeadod az elem sor és oszlopszámát és erre a számra emeled a -1-et."

A(-1)-es szoráz az eredményben v a determinánsoknál?Ezt az eredmény részét abszolút nem értem.

De már felbax ez az iskola is....Tele van a füzetem definíciókkal....Ez az 1 átkozott példa van benne,az is dedós számokkal.(legyen mind egyforma,h még véletlenül se lehessen rájönni h mit akar)Aztán meg menjek ebből hétfőn vizsgázni.

jah és még tudjam a mátrix inverzét is kiszámítani amire még példát se csináltunk.És még 1 tetves könyvünk sincs.(bár ha lenne is abszolút mindegy lenne mert ezek a matematikai "szakkönyvek" amúgy is 1 laikus számára érthetetlenek)

2013. jan. 11. 11:23
 4/15 anonim ***** válasza:
Azt írtad h 3x3-ig eljutottál. Ott is mikor számolod a determinánst ott is ügye a második számolást -1-el meg kell szorozni. Itt is ez van csak ien bonyolultan írta fel így nem emlékezetből kell tudnia mit szorzunk -1-el. Mekkora mtx inverzét szeretnéd kiszámolni?
2013. jan. 11. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Szintén 4X4.A neten néztem videókat róla így eljutottam szintén 3X3-ig.

A (3x3-asnál én nem szoroztam -1-el.(legalábbis a netes módszer szerint ne kellett)a már meglévő mátrix mellé hozzáírtam az 1. 2 sort átlósan összeszoroztam (először felülről majd alulról)És az alsót kivontam a felső átlókból.

2013. jan. 11. 13:48
 6/15 A kérdező kommentje:
*nem sor hanem oszlop.
2013. jan. 11. 13:49
 7/15 anonim ***** válasza:

http://www.youtube.com/watch?v=21LWuY8i6Hw

ezt nézd végig itt egy 3x3 mtx determinánsát számolják ki igaz angolul de a számok angolul is ugyanazok :) ez nem az átlós módszer amit te használtál (az egy ügyes módszer arra h gyorsan számoljuk de nem a hagyományos módszer)

a 4x4-est is így kell számolni csak míg a 3x3-ast 2x2-esekre bontja addig a 4x4-est először 3x3-asra és azután a 3x3-asokat tovább 2x2-esekre tehát folyamata ugyan az csak többször kell ugyanazt az algoritmust végigjátszani és ha ez megy áttérünk az inverzre

2013. jan. 11. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Egész nap számolok,már eljutottam odáig h egyedül kiszámítottam 3drb 4x4-es mátrix determinánsát.És a 3x3-as mátrix inverzét is így számolom ahogy a videóban van.Lebontom 2X2-esekre és így tovább.Viszont nagyon bonyolultnak néz ki már a 3X3-as inverz is és hosszú is...(nem nehéz de időigényes)
2013. jan. 11. 17:49
 9/15 anonim ***** válasza:
nem bonyolult az inverz sem csak arra kell figyelni h meik elemnél mit kell letakarni h megkapd azt a mtx-ot aminek kell a determinánsa
2013. jan. 11. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Kössz h ennyit segítettél.Foglalkoztál a kérdésemmel.Még szükségem lenne 1 gyors válaszra.

[link]

Lehetséges az 1. v a 2. eset, v egyik eset sem kivitelezhető?

2013. jan. 13. 20:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!