Négy mondat mondatelemzésre: 1, Sose cselekedj, amíg dühös vagy! 2, Ami késik, az nem múlik.3, Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér.4, Az ember nem él száz évig, de ezer évre csinál magának gondokat. Ti hogy csinálnátok?
Én úgy csinálnám, ahogy kell: mondatonként mondanám egyesével a kérdőszavakat, és már húznám is alá a megfelelő szavakat a mondatban. Tehát:
Mit állítunk? cselekedj (állítmány, kétszer aláhúzom)
Ki? te (rejtett alany)
Mikor? sose (időhatározó: Hi hullámvonal)
és így tovább, amíg a végére nem érek.
Összetett mondatoknál amúgy előbb nem árt megkeresni a tagmondatokat, mert a vessző nem feltétlenül tagmondat határt jelöl. (Itt most de, viszont fognak majd szivatni olyannal is.)
1. Az első tagmondat a főmondat, igei állítmány, határozott alany (te), és időhatározói alárendelés (Meddig ne cselekedj? – Addig, amíg dühös vagy).
2. A második tagmondat a főmondat, igei állítmány (nem múlik), ehhez képest alanyi alárendelésben áll az első (Mi nem múlik? – Az, ami késik.)
3. Az első a főmondat, és helyhatározói alárendelés lesz.
4. Itt ellentétes mellérendelő viszony van a tagmondatok között aztán a tagmondatokat lehet egyszerű mondatként elemezni, ha kell. – nem él: igei állítmány; az ember: általános alany; évig: az állítmányhoz kapcsolódó időhatározó; száz: az időhatározóhoz kapcsolódó mennyiségjelző. S így tovább.
Ezekre meg a kérdőszavas módszerrel kell rájönni. S ezt nem árt megtanulni jól csinálni, mert így jobban fogsz tudni értelmezni bonyolultabb mondatokat is, tehát nem jársz majd úgy, mint Király kisasszony: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!