Ki tudná ezt megmagyarázni?
Ezt a példát a 21-Las Vegas ostroma című filmben láttam,és azóta sem értem...
Egyetemen,tanár és diák közötti párbeszéd:
Tegyük fel,hogy van 3 ajtó.Az egyik mögött nyeremény,a másik kettő mögött semmi.Választunk,pl az 1-es ajtót.Az esélye,hogy eltalálom a nyereményt,33,3%.A tanár kinyitja a 3-as ajtót,ott nincs semmi.Maradt 2 ajtó.Megkérdezi a diákot,hogy változtat-e,vagy marad az 1-es ajtónál.A diák marad.Ekkor megkérdezi a diákot,hogy most mennyi az esélye,hogy eltalálja.A diák felel,66,6%.Mert hozzávette a változót.A tanár bólint,hogy helyes!És ez az amit nem értek..Hiszen csak 2 ajtó maradt,és akkor miért nem 50%?
Jogosan nem érted, mert nem igaz!
A valószínüség ebben az esetben is 50 %.
Gondolj a fej-vagy írásra. Ha huszonnégyszer fej lesz, a huszonötödiknél akkor is 50-50 % az esély bármelyikre.
(jó kérdés volt)
Rosszul volt a filmben akkor :)
Aki nem hiszi, vizsgálja meg az összes lehetséges kimenetelt, és láthatja.
Elmagyarázom. Annak a valószínűsége, hogy elsőre üres ajtót választunk 2/3. Ez világos, hiszen háromból kettő üres. Tehát 2/3 valószínűséggel elsőre ráböktünk az üres ajtóra. Tehát 2/3 valószínűséggel a másik kettő ajtó mögött van valahol a nyeremény. Ezután a tanár/műsorvezető/Monty Hall kinyitja a másik kettő közül azt, amelyik üres. Ezért 2/3 valószínűséggel van a másik kettő közül a nem kinyitott ajtó mögött a nyeremény. Tehát érdemes váltani.
Felírva az eseteket, úgy, hogy az első ajtóra bökünk:
1. eset
1. ajtó: üres <--- ezt választjuk először
2. ajtó: üres
3. ajtó: nyeremény
Monty Hall kinyitja a másik kettő közül az üreset, tehát a másodikat. Ha változtatjuk a döntésünket a 3. ajtóra, nyertünk, ha nem, veszítünk.
2. eset
1. ajtó: üres <--- ezt választjuk először
2. ajtó: nyeremény
3. ajtó: üres
Monty Hall kinyitja a másik kettő közül az üreset, tehát a harmadikat. Ha változtatjuk a döntésünket a 2. ajtóra, nyertünk, ha nem, veszítünk.
3. eset
1. ajtó: nyeremény <--- ezt választjuk először
2. ajtó: üres
3. ajtó: üres
Ezután Monty kinyitja valamelyiket a másik kettő közül. Ha változtatunk, veszítünk, ha maradunk, akkor nyerünk.
Az eset ugyanígy játszódna le, ha bármely más ajtót szemelnénk ki, hiszen ugyanezek az esetek lennének, csak más sorrendben. látható tehát, hogy a mindig változtatunk, 3 esetből kétszer nyerünk, és egyszer veszítünk. Míg ha maradunk eredeti választásunknál, három esetből kétszer veszítünk, és egyszer nyerünk. Tehát mindig érdemes változtatni.
Remélem ez elég meggyőző :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!