Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mikor egyenlő két szög koszinu...

Mikor egyenlő két szög koszinusza?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy két eset lehetséges, csak nem jutnak eszembe sajnos...

Hogy tudok olyan típusú egyenleteket megoldani, mint például cosx = cos2x?


2012. nov. 1. 23:23
 1/4 2xSü ***** válasza:

Mi a helyzet? Se tankönyv, se Google?


[link]


cos(x) = -cos(x)

cos(x) = cos(x + 2kπ) | ahol k egész szám


cos(2x) = 2 * cos²(x) - 1 azonosságot kihasználva


cos(x) = cos(2x)

cos(x) = 2 * cos²(x) - 1

2*cos²(x) - cos(x) - 1 = 0

Innen már sima másodfokú egyenlettel megoldható.

2012. nov. 1. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, bár nem egészen erre gondoltam... Így átalakítva nekem is ment volna, de ez egy speciális eset... Mit csináljak mondjuk akkor, ha cos3x=cos4x? Emlékszem, hogy középsuliban mindig felírtunk erre egy trükköt, először a két szög összege volt egyenlő valamivel, aztán pedig a különbségük. Csak már azt nem tudom, mivel kellene egyenlővé tenni :)

Tankönyvem sajnos már nincs meg, vissza kellett adni, a függvénytáblát meg elfelejtettem magammal hozni, pedig emlékeszem, hogy abban benne volt. Googlen meg nem sikerült megtalálnom, amire szükségem lenne.

2012. nov. 2. 08:54
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Kérdésed, hogy mikor igaz cos(a)=cos(b). Ez pontosan akkor igaz, ha cos(a)-cos(b)=0. Tudjuk, hogy cos(a)-cos(b)=-2sin(x)sin(y), ahol x=(a+b)/2 és y=(a-b)/2. Tehát az eredeti kérdés ekvivalens a -2sin(x)sin(y)=0, azaz a sin(x)sin(y)=0 egyenlettel. Egy szorzat akkor 0, ha valamelyik tényezője 0. Így x=k*pi vagy y=k*pi, azaz

a=-b+2k*pi vagy a=b+2k*pi.

2012. nov. 2. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, erre gondoltam! :D
2012. nov. 2. 20:16

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!