Ha egy acelgolyot-mondjuk 3cm atmeroju- 80cm mely vizbe ejtunk akkor a sebessege mekkora lesz amikor a fenekre er. Ezt a sebesseget szarazfoldon milyen magassagbol erne el?
1/2*g*t^2 ez a nehézségi gyorsulás kiszámolásának képlete. Vízben ebből ki kell vonni a felhajtóerőt.
A felhajtóerő nagysága függ a test térfogatától. 3cm átmérőjű gömb esetén könnyű kiszámolni. És a folyadék sűrűségétől. A vízé 1g/cm^3
Tanulmányozd ezt át! :)
Először is köszönöm szépen, épp unatkoztam, mikor megláttam a kérdésedet és jót szórakoztam vele. Tudnod kell, hogy középiskolás vagyok, a megoldásom pontosságát is ehhez viszonyísd. Nem is biztos, hogy hibátlan, de a következőképp néz ki:
A 3 cm átmérőjű gömb térfogata a képletbe (ide nem tudom beilleszteni) behelyettesítve és rendezve V=4,7124 cm3. A kiszorított víz térfogata is ugyanennyi lesz. Ezután kiszámoljuk a felhajtóerő nagyságát, ami a kiszorított víz súlyával egyenlő, ami nem más, mint F=0,047 N.
Az acélgolyóra ható gravitációs erő nagysága egyenlő lesz a golyó súlyával, amit a golyó térfogatának, sűrűségének és nehézségi gyorsulásának szorzatával kapunk meg: 0,3675 N. A két erő eredője: 0,3675-0,047=0,32 N.
A goyrsulás nagysága az eredő erő és a süllyedő test tömegének hányadosa lesz: a=0,32/0,03675=8,718 m/s2.
A sebesség az s=a*t2/2 képlet segítségével kiszámolható: v=3,7348 m/s lesz, mire a fenekéig ér.
Ugyanabból a képletből kiszámolható, hogy szabadon esve 0,37 másodperc alatt éri el ugyanazt a sebességet, ami 1,8674 m utat jelent.
Visszaolvasva a válaszomat kicsit homályos lehet egy-két helyen, de egy kicsit gondolkodva érthetővé válik - talán.^^
A kérdésből nem derül ki, milyen szinten kell megoldani. A szöveg meg nem tartalmaz olyat, hogy tekintsünk el a közegellenállástól.
"folyadékban a közegellenállás a felhajtóerő középiskolás szinten ugyanaz."
Dehogy ugyanaz. A felhajtóerő egy adott testnél állandó, a közegellenállás a sebességtől (is) függ.
"Nem hiszem, hogy alaktényező szükséges a problémához."
Már hogyne kellene. Azonos keresztmetszet mellett a közegellenállás erősen függ az alaktényezőtől. És így természetesen a határsebesség is.
Igen függ a határsebesség az alaktól ez tény, meg az alak viszkozitásától stb...de maradjunk az egyszerű fizikánál..Ha egyéb tényező is szükségeltetne a feladat megoldásához akkor fel lenne tüntetve. De így értelemszerűen nincs! :)
Nem kötekedni akartam! :)
"Ha egyéb tényező is szükségeltetne a feladat megoldásához akkor fel lenne tüntetve."
Na de fel van tüntetve!
1. A golyó átmérője. Ha nem számítana a közegellenállás, akkor lényegtelen lenne a golyó átmérője.
2. Meg van adva a mozgó test alakja és a közeg. Lehet, hogy órákon tanulták a golyó alaktényezőjét és a vízben fellépő közegellenállást, vagy ha nem, függvénytáblázatból talán kikereshető.
És még egy megjegyzés: A golyóra ható felhajtóerő 1/7.87 arányban csökkenti a golyóra ható gyorsítőerőt. Nem számoltam utána, de annyi biztos, hogy a közegellenállás ezzel összemérhető mértékű, főleg ahogy nő a sebesség.
Amúgy nekem tökmindegy a megoldás, hiszen a kérdezőt láthatóan nem izgatják a válaszok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!