Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy acelgolyot-mondjuk 3cm...

Passion kérdése:

Ha egy acelgolyot-mondjuk 3cm atmeroju- 80cm mely vizbe ejtunk akkor a sebessege mekkora lesz amikor a fenekre er. Ezt a sebesseget szarazfoldon milyen magassagbol erne el?

Figyelt kérdés
2012. júl. 15. 17:11
 1/8 anonim ***** válasza:

1/2*g*t^2 ez a nehézségi gyorsulás kiszámolásának képlete. Vízben ebből ki kell vonni a felhajtóerőt.


A felhajtóerő nagysága függ a test térfogatától. 3cm átmérőjű gömb esetén könnyű kiszámolni. És a folyadék sűrűségétől. A vízé 1g/cm^3


[link]


Tanulmányozd ezt át! :)

2012. júl. 15. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Először is köszönöm szépen, épp unatkoztam, mikor megláttam a kérdésedet és jót szórakoztam vele. Tudnod kell, hogy középiskolás vagyok, a megoldásom pontosságát is ehhez viszonyísd. Nem is biztos, hogy hibátlan, de a következőképp néz ki:

A 3 cm átmérőjű gömb térfogata a képletbe (ide nem tudom beilleszteni) behelyettesítve és rendezve V=4,7124 cm3. A kiszorított víz térfogata is ugyanennyi lesz. Ezután kiszámoljuk a felhajtóerő nagyságát, ami a kiszorított víz súlyával egyenlő, ami nem más, mint F=0,047 N.

Az acélgolyóra ható gravitációs erő nagysága egyenlő lesz a golyó súlyával, amit a golyó térfogatának, sűrűségének és nehézségi gyorsulásának szorzatával kapunk meg: 0,3675 N. A két erő eredője: 0,3675-0,047=0,32 N.

A goyrsulás nagysága az eredő erő és a süllyedő test tömegének hányadosa lesz: a=0,32/0,03675=8,718 m/s2.

A sebesség az s=a*t2/2 képlet segítségével kiszámolható: v=3,7348 m/s lesz, mire a fenekéig ér.

Ugyanabból a képletből kiszámolható, hogy szabadon esve 0,37 másodperc alatt éri el ugyanazt a sebességet, ami 1,8674 m utat jelent.

Visszaolvasva a válaszomat kicsit homályos lehet egy-két helyen, de egy kicsit gondolkodva érthetővé válik - talán.^^

2012. júl. 15. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem ártana figyelembe venni a közegellenállást is. Nem nézek most utána, arra való a Wikipedia vagy a fizikakönyvek. A golyó alaktényezőjét is meg lehet ugyanott találni.
2012. júl. 15. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A folyadékban a közegellenállás a felhajtóerő középiskolás szinten ugyanaz. Nem hiszem, hogy alaktényező szükséges a problémához...Ahhoz már deriválni, integrálni kellene a feladat megoldási menetétől függően...Szóval elég a felhajtóerővel számolni szerintem.
2012. júl. 15. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A kérdésből nem derül ki, milyen szinten kell megoldani. A szöveg meg nem tartalmaz olyat, hogy tekintsünk el a közegellenállástól.


"folyadékban a közegellenállás a felhajtóerő középiskolás szinten ugyanaz."


Dehogy ugyanaz. A felhajtóerő egy adott testnél állandó, a közegellenállás a sebességtől (is) függ.


"Nem hiszem, hogy alaktényező szükséges a problémához."


Már hogyne kellene. Azonos keresztmetszet mellett a közegellenállás erősen függ az alaktényezőtől. És így természetesen a határsebesség is.

2012. júl. 15. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Igen függ a határsebesség az alaktól ez tény, meg az alak viszkozitásától stb...de maradjunk az egyszerű fizikánál..Ha egyéb tényező is szükségeltetne a feladat megoldásához akkor fel lenne tüntetve. De így értelemszerűen nincs! :)

Nem kötekedni akartam! :)

2012. júl. 15. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Ha egyéb tényező is szükségeltetne a feladat megoldásához akkor fel lenne tüntetve."


Na de fel van tüntetve!


1. A golyó átmérője. Ha nem számítana a közegellenállás, akkor lényegtelen lenne a golyó átmérője.


2. Meg van adva a mozgó test alakja és a közeg. Lehet, hogy órákon tanulták a golyó alaktényezőjét és a vízben fellépő közegellenállást, vagy ha nem, függvénytáblázatból talán kikereshető.


És még egy megjegyzés: A golyóra ható felhajtóerő 1/7.87 arányban csökkenti a golyóra ható gyorsítőerőt. Nem számoltam utána, de annyi biztos, hogy a közegellenállás ezzel összemérhető mértékű, főleg ahogy nő a sebesség.


Amúgy nekem tökmindegy a megoldás, hiszen a kérdezőt láthatóan nem izgatják a válaszok.

2012. júl. 15. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
A kerdezot nagyon is erdekli a valasz csak ejszaka nem volt ideje foglalkozni vele.Az elso megoldas kapcsan kerdezem -biztosan en ertettem felre -de mikent lehet ,hogy ugyanazt a sebesseget vizben gyosabban eri el golyo (0.80 vs 1.80 m)a viz surusege,felhajtoereje miatt ez nem lehet helyes.
2012. júl. 16. 08:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!