Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matematikában bele lehet...

Matematikában bele lehet fogalmazni egy egyenletbe az osztási maradékot is?

Figyelt kérdés

A minap elgondolkodtam egy számításon. Azt hiszem, túl későn eszméltem rá, hogy tetszik a matematika, ám nagy hiányosságaim vannak. Korábban programoztam, ez néha megkönnyíti a dolgom, de van úgy, hogy gátol, mert rosszul közelítek meg egy problémát.


Egy Catan partit játszodtunk, ahol ha 7-est gurítanak és 7-nél több kártyád van, le kell rakni a kártyáidnak felét. Pontosabban 8 kártya után 4-et, 9 után is 4-et, 10 után már 5-öt, és így tovább.


Elgondolkodtam: hogy lehetne ezt felírni egyetlen matematikai képletben? Azt sikerült megoldanom, hogy 7 kártyáig 0 legyen az eredmény (vagyis nem kell kártyát lerakni), a "felezésnél" viszont elakadtam.


Programozásban egyszerű a dolog, hiszen osztom kettővel a kártyák számát, az eredményt pedig lefele kerekítem. Vagy kerekítés nélkül, ha X a kártyák eredeti mennyisége,

(X / 2) - ((__X 2-vel való osztási maradéka__) / 2).

Az osztási maradékos részt viszont fogalmam sincsen, hogy jelölik a matematikában.


Vagy ismét teljesen rosszul közelítem meg a problémát? Alapszintű magyarázatot kérnék, ha lehet, mert a kérdésem egyetlen célja, hogy megértsem a megoldást.:)


Előre is köszönöm!



2012. jún. 6. 18:02
 1/4 anonim ***** válasza:

Pl. neked nagyon jó ez egészrész:

[link]

2012. jún. 6. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ugye te egy függvényt keresel, ami

a nálad lévő lapok számához hozzárendeli, hogy mennyit dobj el.

x-->y

7-->0

8-->4

9-->4

10-->5

11-->5


stb.

Programozó vagy szereted a képleteket, de matekban sokszor a szöveges definíció is teljes értékű.


Amúgy van olyan, hogy egészrész függvény.

Egy x számhoz hozzárendeli a nála kisebb legnagyobb egészet.

[link]


Ezt elég gyakran használják, és pont jó, hogy kifejezze a te függvényedet.


f(x)=0, ha x<8

f(x)=[x/2], ha x>=8.


[] az egészrészt jelenti.

2012. jún. 6. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
A számelmélet egy fejezete foglalkozik a kongruenciákkal, amelyek maradékosztályokra felírt egyenletek.
2012. jún. 6. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Igen, ezt kerestem!

Köszönöm a válaszokat! :)

2012. jún. 6. 20:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!