A zenében miért pont 12 részre osztották fel az oktávot?
Talán azért 12, mert az emberiséget végigkíséri a 12-es szám:
12 hónap
5*12=60 perc az óra
2*12=24 óra a nap
30*12=360 fok a kör
stb...
Nem. Az emberek már a zene leírása előtt is énekeltek, és azt kísérték hangszerrel. Viszonylag régi időktől fogva ismertek a tiszta hangzatok, azaz azok, amik az ember számára kellemes érzetet váltanak ki. Egyébként ezek azért tiszták (és mindig ugyanazok), mert a frekvencia arányuk ugyanaz. Tehát az mindegy, hogy az A hang 440 vagy 435 Hz (változott is az idők során), a lényeg az, hogy egy tiszta kvint (ami rengeteg népdalban szerepel) mindig egymáshoz viszonyítva 1,49-szeres frekvenciájú két hangból áll. Az oktáv is úgy van felosztva, hogy a szomszédos hangok aránya mindig ugyanaz.
Azt, hogy az emberi fül miért éppen ezeket a hangközöket találja természetesnek, nem tudom, biztos van biofizikai oka.
Az viszont valószínű, hogy a korai hangszerek készítői már ismerték azt az összefüggést, hogy a 12. hang valamiképpen ugyanaz, mint az első (együtt kiénekelve nem ad hangzatot, de nem fals).
Számomra inkább az a fura, hogy hogyan lett mindebből 8-as (mármint 7-es) skála és 5 vonalas rendszer.
Közben rájöttem, de a 2. válaszoló is jól ráérzett a lényegre.
Az alaphang és a kvint együtt jól szólnak mert a frekvenciáik aránya 2:3 (szóval 1.5 nem pedig 1.49). Ezek azért szólnak jól, mert a kvinthang egyes felharomikusai rezonálnak az alaphang egyes felharmonikusaival.
Ha az alaphang frekvenciája f, akkor az egy kvinttel feljebbi hang frekvenciája (3/2)f. Ha vesszük az alaphang felharmonikusait ezek úgy fognak menni hogy: f, 2f, 4f, 8f,... (2^n)*f. Ha vesszük a kvint felharmonikusait, azok pedig úgy fognak menni hogy: (3/2)f, (9/4)f, ..., (3/2)^n*f.
Ez a két sorozat soha nem fog pontosan találkozni. Akkor lesznek legközelebb egymáshoz, ha 7 oktávot (2^7 = 128) és 12 kvintet teszünk egymás mellé (3/2^12 = 129.75).
És emiatt osztják pont 12 részre, emiatt vannak a különböző "csalás" hangolások, mint a kiegyenlített, meg jóltemperált.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!