Egy medence falára eső terhelést hogyan számoljuk ki?
Mit értesz "háromszög támasz" alatt?
Üvegből lesz, gondolom.(?)
A hidrosztatikai nyomást kell kiszámítanod, ezután ebből (kéttámaszú tartónak megfelelően) az üveget hajlítóigénybevételre szilárdságtanilag méretezni.
Ebből meghatározni az üveg vastagságát.
Akkor gondolom, előszőr zártszelvényből összehegesztitek a medence vázszerkezetét, aztán oldalanként még átlóban is kerül zártszelvény.
Így akarjátok?
Most kapcsolok, hogyha simán keretet csinálok alul és felül, akkor a lemeznek nem is kell olyan erősnek lennie, ha mondjuk egy-másfél méterenként van egy függőlehes T szelvény behegesztve.
Én úgy gondoltam, hogy L szevény másfél méterenként, úgy hogy az el betű szára kifelé áll, és a talajra viszi a víz nyomását, (ezért lehet, hogy egy keresztszárral meg kellene erősíteni, így háromszög profil lenne) amibe belülre megy egy sima vas vagy műamyag lemez.
De a keret jobban hangzik, ha kazettaszerűen van összehegesztve és bele a műanyag táblák vannak téve. Így ha felülre és alulra egy 30X30-as L szelvényt teszek, akkor a függőleges oszlop lehet gyengébb T szelvény másfél méterenként, ebbe a tábla és így könyebb javítani is és talán olcsóbb is. Na de a falra nehezedő víznyomás :-) Azt hogyan számolom ki?
Egy 1.5x1.5m-es kazettának milyen nyomást kell kibírnia ebben az esetben?
Köszönöm az eddigi segítségedet is! A példa méret 1 méter magas vízpszlop egy 5 méter X 25méteres medencében. A medence persze magasabb kell legyen, hacsak nem feszített víztükrű, de ez most nem lényeges.
A kérdés, hogy mennyi nyomás nehezedik egy négyzetméterre a fenti esetben és hogy hogyan számoljuk ki a négyzetméterenkénti nyomást?
A kérdést pontosítom!
Mennyi nyomás nehezedik egy négyzetméterenként belülről a medence falára a fenti esetben és hogy hogyan számoljuk ki a négyzetméterenkénti nyomást?
A nyomás ró*g*h, tehát a mélységgel lineárisan növekszik. Fönt a vizszint mentén 0 a nyomás, az alján pedig maximális.
A maximális nyomás tehát:ű
1000*9,81*1=9810 Pa.
Tehát ez azt jelenti, hogy négyzetméterenként 1000kg suly hat.
De igazából -mint említettem - ez csak a medence aljára vonatkozik, az oldalfalat úgy tudod méretezni, mint ha kéttámaszú tartó lenne háromszög alakú megoszló terheléssel.
A nyiróerőábrából meghatározod a veszélyes keresztmetszet helyét.
Ezután meg hajlításra méretezed.
Itt jönnek számításba a megerősítések (pl. I-idom, zárt szelvény, amit választasz), ugyanis praktikus megválasztás esetén a terhelőerő nagy részét nem az oldallemez veszi fel, hanem az idom vagy zártszelvény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!