Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ugye így számoljuk ezt ki?

Ugye így számoljuk ezt ki?

Figyelt kérdés
Az elektromos veszteséget a távvezetéken, hogy P= R*I*I, ahol az R az elektromos ellenállás (P (ró) *l/A) , és I az áramerősség? Mert én úgy tudom, hogy nekünk itt P -t, vagyis elektromos teljesítményt kell kiszámolnunk, és mivel ugye P=U*i, ahol U az áramerősség, és U=R*I, ezért ez a képlet jön ki. Helyes?
2010. júl. 6. 23:34
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Igen, így számoljuk: P=I^2*R. Épp ez az alapja annak, hogy az elektromos áramot a szállítás közben feltranszformálják, hogy az áramerőssége csökkenjen, mert ekkor a veszendőbe menő teljesítmény is csökken.
2010. júl. 6. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Kétszer is nekifutottam, mielőtt rábólintottam, de úgy hiszem, hogy helyes :)
2010. júl. 7. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

"P=U*i"


sajnos nem. váltakozó áramnál a feszültség és az áramerősség nincsenek szinkronban. ezért a teljesítményt nem ez a képlet adja meg.

az I^2xR képlet az úgynevezett meddő teljesítmény, pongyolán fogalmazva ez melegíti a vezetékeket (ezért szállítják az elektromos áramot sokezer voltos feszültségen, mert akkor kicsi az I és ezzel kicsi a veszteség is)


bővebben:

[link]

2010. júl. 7. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
93%

Azért ez illik kiegészíteni azzal, hogy az esetek TÖBBSÉGÉBEN nem jó az a képlet. A váltakozó feszültségű rendszerekben a teljesítményt a P=U*I*cos(FI) adja meg, ahol cos(FI) az úgynevezett teljesítmény tényező. Az ilyen hálózatokon nem tisztán Ohmos ellenállású terhelések vannak, hanem kapacitív, vagy induktív impedanciájú terhelések. a cos(FI) ezen fogyasztók impedanciájának arányában változik. Tehát, ha ugyanannyi a kapacitív fogyasztó, mint az induktív, ezek kiegyenlítik egymást. Ilyenkor cos(FI)=1 tehát a képlet alkalmazható. Gyakorlatban az induktív fogyasztók aránya általában magasabb, de az arra kényes helyeken beiktatott kapacitív fogyasztókkal a cos(FI) értékét próbálják a maximális 1 érték felé konvergáltatni. Az említett I^2R képlet akkor a meddő, azaz hőtermelő veszteség, ha az "R" itt szigorúan a VEZETÉK ohmos ellenállása! Minden egyéb esetben az adott értékű ohmos ellenállásra jutó teljesítmény maximuma. (hogy értsd: Ha egy motor ohmos ellenállása forgás közben 230 Ohm, akkor ezzel az értékkel számolva nem a veszteséget kapjuk meg a motoron, hanem az elméleti hatásos teljesítmény maximális értékét. Azaz 230 V feszültség esetén 230W.)


maci

2010. júl. 8. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Remélem, az eltelt 6 évben #3 és #4 rájött, hogy mekkorát tévedett.
2016. júl. 14. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!