Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van-e és mi a különbség a...

Van-e és mi a különbség a pálinka valamint a nem szőlő vagy nem gyümölcs alapú szeszes italok, pl. whisky, rizspálinka előállítása között?

Figyelt kérdés
Másképpen: az égetett szeszes italok elnevezés azonos előállítási eljárásokra utal-e?
2012. jan. 24. 20:54
 1/8 anonim ***** válasza:
Az égetett szesz arra vonatkozik hogy az erjesztés után lepárolják a cefrét, alá gyújtanak.
2012. jan. 24. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Többünknek, akik ezt a kérdést maguknak föltették, az a véleménye, hogy kell lennie valamilyen különbségnek, hiszen a gyümölcsben, a szőlőben lévő cukor - ami az alkoholos erjedés kiinduló anyaga - nincs szabad formában a többi alapanyagban.

Ehhez kérnénk a részleteket, (élelmiszeripari technológia)??

2012. jan. 25. 09:08
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
A pálinka (vagy bármilyen gyümölcs, vagy borpárlat, pl. brandy, cognac) készítésekor a gyümölcscukor erjedéséből jön létre alkohol. A gabonapárlatok (whisky, rum, vodka) esetében az alkohol alapanyaga a keményítő, melyből cukor, majd abból alkohol lesz. A folyamat egy lépéssel bonyolultabb.
2012. febr. 29. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ja és a különbség csak a cefre előállítása, az erjesztés. A lepárlás lényegében ugyanúgy zajlik, tehát tulajdonképpen a pálinka is égetett szesz.
2012. febr. 29. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 prefer válasza:
A válasz a ketszeri lepárlás.
2012. aug. 17. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

A kétszeri lepárlás?

Mi az elsőnél és mi a másodiknál a lepárlandó anyag?

2012. aug. 20. 12:39
 7/8 Phoney ***** válasza:
100%

Az égetett szesz lepárolt alkoholt jelent. Az csak egy extra lépés, hogy a keményítőtartalmú alapanyagban erjesztés előtt el kell cukrosítani a keményítőt, ezt egy enzim végzi. Az első gabonapárlatok pont azért készültek 100% malátából, mert az emberek csak azt tudták, hogy a gabona alapállapotban nem erjed, a malátázott viszont igen. Az későbbi felfedezés volt, hogy a malátázott gabona a törtet is el tudja cukrosítani, és hogy ez az amiláznak köszönhető, amit ma már magában is használnak. De természetesen ezen kívül is sok apró különbség van a különböző alapanyagok (akár 2 különböző gyümölcs) előkészítése között. A közös pont az, hogy végül a cukortartalmú cefrét (vagy levet) megerjesztik, majd valamilyen technológiával lepárolják.


Minden égetett szesz legalább kétszeres lepárlással készül (más kérdés, hogy sokszor olyan lepárlón, ami egyszerre képes többszörös lepárlást végrehajtani, tehát nem két külön főzéssel). Első körben az erjedt anyagot főzik le (gyümölcscefre, gabonapép, melasz, stb.), majd az így keletkezett, alszesznek (low wine) nevezett alkoholt ismét lefőzik („finomítják”), akár többször is.

2012. okt. 10. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2012. okt. 17. 10:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!