Meddig fejlődhet a technika? Van-e határ?
Az egy kutatóra jutó évi innovációszám a 19. században tetőzött, azóta a Föld népességnövekedése és ezen belül a kutatók számának növekedése miatt sikerült fenntartani a technikai fejlődés gyors ütemét. Az egy kutatóra évente eső innovációk számának (ami jelenleg az 1600-as évek szintjén van) csökkenése miatt, ha a jelenlegi tendenciák változatlanok, akkor 2030-2040 körülre a technikai fejlődés gyakorlatilag megáll. Ha sikerül olyan áttöréseket elérni a tudományban, amik megváltoztatják ezt a tendenciát, akkor persze minden megváltozhat. Az optimista feltevés az, hogy a végtelenségig tart a fejlődés, és "mindent feltalálnak előbb-utóbb". A pesszimista feltevés az, hogy a tudományos fejlődés lassul, az új technológiák túl költségesek, és nem valósulnak meg a sci-fi filmekben ábrázolt álmok. Az ultrapesszimista feltevés szerint az értékes nyersanyagok (ritkafémek, urán, kőolaj) elfogyása miatt az emberiségnek 30-40 éven belül át kell térnie egy kevésbé iparosodott, kevésbé technicizált, mértéktartó életformára.
A csúcstechnológia abszolút csúcsa egyébként a nanotechnológiai mini-gyár lenne. Ez egy kis doboz, ami számítógépes szoftver alapján tárgyakat tud készíteni nanotechnológiai vagy biológiai úton ("növeszti" a tárgyakat). A nano-doboz megjelenése azt jelentené, hogy a használati tárgyakat (és ételeket!) nem megrendeljük a gyáraktól, hanem otthonunkban növesztjük nyersanyagból, miután letöltöttük hozzá a programot. Ez forradalmasítaná az élet minden területét.
A másik nanotechnológiai lehetőség az, hogy az emberek testébe kis nanorobotokat telepítenének, melyek javítják a sejtek sérüléseit. Ezzel az életet meg lehetne hosszabbítani.
Sajnos nem biztos, hogy a nanotechnológiai vívmányok megvalósulnak.
a jövő további nagy fejleménye az lesz, hogy a genetikai beavatkozások fellendülnek, és a gazdagoknak okos és szép tervezett gyerekeik lesznek, melyek egymás között házasodnak majd, így idővel a gazdagok különválnak a szegényektől és felsőbbrendű fajjá válhatnak, aminek komoly politikai következményei lehetnek.
Ellentétben a 20. századi reményekkel, a jövő nagy előrelépései valószínűleg a nanotechnológia területén lesznek, nem az űrkutatásban (mely egy leszállóágban lévő iparág) vagy az elektronikában (ahol hiába nő a számítógépek teljesítmény exponenciálisan, a felhasználói élmény egyáltalán nem nő exponenciálisan).
ezt tudom ajánlani.
űnem tudni még, hogy hol a határ. De az emberiség még messze van a határtól.
Egy válasz sci-fi sen!!:):)
Stargate/Csillagkapu ott egy faj ősök!!
ha öket megelőzzük akkor már jók vagyunk!!:):):):):):)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!