Lehet egy akkora atomreaktort csinálni mint egy autó akkumulátor?
Ha csináltak akkora működő benzinmotort, mint egy gyufásdoboz, akkor szerintem lehetséges...
Szerintem ennek inkább biztonsági oka van. Ha egy autóbaleset következtében nem halsz meg, akkor majd a sérült minireaktor végez veled.
(nem vagyok szakértő, ez csak tipp)
Lehet, gond nélkül.
De akkor ennek nincs védőburka! Anélkül meg max. az űrben működhet, viszont ott is kell legalább egy pajzs, ami elszigeteli az űrhajótól.
Mivel vizet forralnak fel a nukleáris energiával,és annak a gőzével hajtják a generátort elég érdekes lenne 1 ilyen pindurka erőmű ami mindössze 2-3 L vizet használ fel a körforgási ciklusban.
Szóval lennének azért gondok a tervezéskor :D ezen méretekben.
A másik meg amit írtak a biztonság,minden balesetkor Mikró Csernobil lenne 1 kis sugárdózissal :D
Nem csak, hogy lehet, hanem már meg is csinálták, nem is egyszer. Amcsik is és az oroszok is. Makra Zsigmond - Sugárözönben élünk c. könyvében olvasható:
"1965-ben egy Agena típusú rakétával Cape Canaveralból fellőttek a világűrbe egy miniatűr atomreaktort, ami az űrben 1 hónapig sikeresen működött.
Az első űr-reaktor 23 cm átmérőjű, 30 cm hosszú henger, anyaga urán-cirkóniumhidrid és az ezt burkoló berilliumréteg. A reaktor hőjét nátrium-kálium folyadék szállította a szilícium-germánium ötvözetű termoelemekhez. A reaktor 41 kW hőtermelés árán 500 W villamos energiát állított elő. ... Mivel a reaktor csak a világűrben helyezték üzembe, a sugárzása ott senki számára sem jelentett veszélyt, így a nehéz sugárvédő fal szinte teljesen elhagyható volt."
Az oroszok űratomerőművét Romaska-nak hívták. Arról pedig, ha jól emlékszem a "Tarkabarka fizika" c. könyvben van pár sor.
A szokásos értelemben vett atomreaktort - ami maghasadásos elven termel hőt, nem lehet, mivel ahhoz kell egy kritikus tömeg.
DE
A radioaktív bomlás enegiáját használó energiaforrást lehet építeni kis méretben, ilyet használ a Mars Science Laboratory is egyébként. Ez a bomlás közben keletkező hőt alakítja elektromos energiává - de nem mondanám rá hogy "atomreaktor". Az atomreaktorokban hasadás esetleg fúzió zajlik.
Mit gondolsz mivel üzemelnek a azok az űrszondák, amelyek a Naprendszer külső övezeteit vizsgálják-vizsgálták?
Igen lehet csinálni, akár öklömnyi méretű - magenergián alapuló - áramforrást is. (Vagy hőenergia forrást.) Vagy még kisebbet.
Fizikai akadálya nincs. Szubjektív "akadályai" vannak.
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!