Hogyan lehet könnyen megtanulni a nyitott mondatokat a szöveges feladatokat és leginkább a mértékegységeket?
Semmit nem lehet KÖNNYEN megtanulni. Ezeket a dolgokat is leginkább gyakorlással (igen, energia és időráfordítás!!!) lehet megtanulni.
A mértékegységek elsajátátására egy jó módszer lehet, ha megtanulod dolgokról, hogy mekkora. PL mennyi az egy liter: egy doboz tej, egy kancsó víz. Hány literes egy vödör? Hány literes egy kád? Hányszor tudsz tölteni egy üveg kólából egy kétdecis pohárba?
Milyen hosszú egy autó? Egy vonatkocsi? stb
A mértékegység átváltásokhoz nincs mese, meg kell tanulni az előtagokat. Igazából egyszerű, mert az ezresig minden tizesnél van, de utána már csak az ezreseknél:
pl:
gramm:
felfelé
1 gramm (alap)
10 gramm = dekagramm
100 gramm = hektogramm (gramm esetében nem használjuk, de hektoliter pl gyakori)
1000 gramm = kilogramm
Utána már csak 1000-rel szorzunk, tehát:
1.000.000 grammm = megagramm (tonnának nevezik a hétköznapokban, de a becsületes neve megagramm)
1.000.000.000 = gigagramm
1.000.000.000.000 = teragramm
Lefelé is ezerig mindnek van neve, aztán ezrenként:
1 gramm az alap
1/10 gramm = decigramm (nem keverni a dekával!!!)
1/100 gramm = centigramm
1/1000 gramm = milligramm
1/1000.000 gramm mikrogramm
1/1000.000.000 gramm = nanogramm
1/1000.000.000.000 gramm = pikogramm
1/1000.000.000.000.000 gramm = femtogramm.
A szöveges feladat egy érdekes kérdés, mert az nem annyira matematikai probléma, mint inkább szövegértési-olvasási. Akinek az olvasással bajai vannak, az a szöveges feladatokat nem fogja tudni megcsinálni, hiába penge matekból. A szöveges feladatnál mindig az a fontos, hogy a szöveget valahogy le kell írni matematikául. Tehát pl Géza és Feri együtt 25 ébesek, ez azt jelenti, hogy összeget kell venni, mert ugye együtt ennyi. Ha Géza kétszer ennyi idős lenne, együttes életkoruk 30 év lenne. Itt tehát megint egy összeg van, de Gézát kétszer számoljuk, hiszen azt nézzük, hogy mi lenne, ha kétszerese lenne önmagának, azaz egy szorzás is van: 2*G + F = 30.
A nyitott kérdéseket meg csak gyakorolni kell sokat.
Igenis lehet könnyen tanulni , de csak akkor ha érdekel az amit meg akarsz tanulni. Ha elkezd érdekelni , akkor észrevétlenül gyűjtöd magadba az információt.
Persze csak így külön , hogy mértékegységek egy kicsit száraz a dolog , de például , ha érdekel a repülés vagy az autóversenyzés akkor egy jó pár a témában használatos mértékegységgel is megismerkedsz ráadásnak. Úgy érdemes mértékegységet tanulni , ha már ismered és érted azt a valamit amit mérnek vele.
A szöveges feladatokhoz először is szövegértelmezési gyakorlatokat kell végezni. Sok embernek gond , hogy kihámozzon egy szövegből adott dolgokat. Romániában az érettségin rengeteg diákot vágtak el , mert nem tudott válaszolni olyan kérdésekre , amelyekre az előtte leírt szövegben le volt írva a válasz. Idén nagy hangsúlyt fektetnek a szövegértésre. Sok olvasással gyakorolható ( akár mese is lehet - utána adott kérdésekre kell válaszolni ) Ha ez már jól megy , akkor jöhet a szöveges feladat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!