Miért gondolják sokan, hogy ha jeges a mélyhűtő, akkor többet fogyaszt?
ma 15:40
ezek remek linkek, de nincs valami tudományos magyarázat? :)
tegnap 21:52 vagyok.
A falra kirakódó jégnek semmi szerepe nincs a folyamatban. A falra (mélyhűtő esetén) kirakódó jég miatt ugyan a csökken a hőveszteség, de ez annyira jelentéktelen, hogy nem érdemes vele foglalkozni, a hűtési igényből amúgy sem sok a transzmissziós hőveszteség. A hűtési igény, az elpárologtató által elvonandó hő (jó közelítéssel) független attól, hogy van-e jég a falon.
Szóval hanyagoljuk a falra kirakódó jeget.
Ami káros az az elpárologtatóra kirakódó jég.
A hűtött térből a hőt a hűtött térnél alacsonyabb hőmérsékletű elpárologtató vonja el. Az elpárologtató olyan hőcserélő amiben a hűtőközeg elpárolog (felforr), elvonva a hőt a hűtőtér levegőjétől.
Az elpárologtató (meg bármilyen hőcserélő) hőteljesítményét a következő összefüggés fejezi ki:
Q=k*A*Dt
ahol: Q-hőteljesítmény, k-hőátbocsátási tényező, Dt- átlagos hőmérsékletkülönbség, A- hőátadó felület.
Az elpárologatóra lerakódó jég csökkenti a k-értéket. Az összefüggésből látható, hogy ugyanakkora hőteljesítményhez, ha k-csökken, akkor vagy nagyobb A, vagy nagyobb Dt-kell. Nyilván A nem fog jelentős mértékben változni, Dt-fog növekedni. Dt növekedése azt jelenti, hogy az elpárolgási hőmérséklet fog csökkenni (ha hűtőtér hőmérséklete nem változik, de nem tekergeti senki feljebb a termosztátot, figyelve közben a jégréteg vastagságát).
Ahhoz, hogy a hűtőközeg alacsonyabb hőmérsékleten tudjon elpárologni alacsonyabb nyomás szükséges. Az alacsonyabb nyomás növeli a kompresszor nyomásviszonyát (ha a kondenzációs nyomás állandó, de gondolom ez sem változik, senki nem kapcsolja a konyhában a klímát ki-be, a jég vastagságának függvényében). A nagyobb nyomásviszonnyal dolgozó kompresszor hajtásához nagyobb nyomaték szükséges. A kompresszor által szállított hűtőközeg mennyisége nem változik (Q=áll.), a fordulatszáma állandó marad. (Tudom, hogy az előző mondat nem teljesen igaz, de ne bonyolítsuk túl.) A kompresszor hajtásához szükséges nagyobb nyomaték miatt növekszik a hajtómotor áramfelvétele. A megnövekedett áramfelvétel miatt növekszik a villanymotor teljesítménye.
Remélem így már érthető miért nem jó a kirakódó jég. Ha valami nem világos kérdezz!
16:58
tökéletesen "fel bírtam fogni" az első oldalon levő válaszokat, de pontos magyarázatot nem adtak. Neked lehet, hogy elég annyi, hogy ez a tapasztalat, vagy a hőszigetelés miatt, vagy mert ezt tanítják, vagy mert mindenki tudja. Megértem, mert a 100 alatti IQ-ddal nem is kell neked ennél több. Azt is tudja mindenki, hogy egy led világít, de hogy miért, azt már 1% se tudja.
Nekem műszakilag megindokolt magyarázat kellett, tudod, nem véletlenül tettem a kérdést a tudomány rovatba. A pontos válasz, amely után több kérdésem nem merült fel, 17:50-kor érkezett. Valószínűleg te szellemi képességeid túl alacsonyak ahhoz, hogy megértsd a válaszok közötti a különbséget, ezért nem világos a számodra, hogy 17:50 miben adott többet, mint a korábbiak.
Köszönjük, hogy erre jártál, szevasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!