Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szagok és illatok? Hogy kell...

Szagok és illatok? Hogy kell ezt elképzelni? Miért van a dolgoknak olyan szaga (vagy illata), amilyen?

Figyelt kérdés
2011. máj. 5. 19:49
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A szagokat a szaglóhám molekuláinak folyadékrétegébe oldódott anyagok alakítják ki, melyek ezt továbbítják az agyba, ahol kialakul a szagérzet. Annak az anyagnak nincs (számunkra) szaga, aminek a kibocsátott molekulái nem képesek beleoldódni a nyálkahártyába. Hogy ezt később miként érezzük, miért van valaminek jó illata, valami meg rossz szagú ezt már az agy dönti el, amibe különböző tapasztalatok, érzelmek is belekeveredhetnek. Arról azonban olvastam, hogy a molekulák alakjának, térbeli kiterjedésének köze lehet a szagokhoz, mert a hasonló kötésszögű és méretű molekulákat hasonló szagúnak érezzük.
2011. máj. 5. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Az előző jól írta. Az, hogy hasonló alakú molekuláknak hasonló a szaga az érthető, elvégre itt molekulák lépnek kölcsönhatásba egymással, azonos (hasonló) szférikus tulajdonságok azonos (hasonló) kölcsönhatásokat jelentenek.

Amúgy az emberben van egy igen redukált "másik" szagérzékelés, a lágy szájpad mögött. Mivel igen jelentős akadályon (úgy az egész szájpadon) kell keresztülverekednie magát a molekulának, ez nagyon csökevényes, de itt is lehetséges szaginger képzése. Így hatnak a feromonok és az ezeket mimikáló parfümök. (Vagyis mikor utoljára tanultam - három éve -, még így hatottak.)

(Ez alsóbbrendű gerincesekben, pl. hüllőkben, madarakban, de még az emlősök egyes csoportjaiban is sokkal fejlettebb, mint emberben.)

2011. máj. 5. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Én feltennék egy ide kapcsolódó kérdést, ha szabad.

Szóval: azt mondják, a cápa kilométerekről (lehet, hogy csak száz méterek, nem tudom pontosan) megérzi a vér szagát.

Én ebben azt nem értem, hogy hogyan érzi meg, hogyha egy helyen oldunk fel mondjuk egy fél liter vért, egy kilométerről? Mármint hogy jut el odáig a szagmolekula? Köztük van egy kilométernyi víz!

2011. máj. 6. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
ma 14:17: Diffúzió, tengeráramlatok. Nem azonnal érzi meg, hanem amint kellő közelségbe érnek a molekulák.
2011. máj. 6. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Szóval a molekuláknak van szaga. Tehát ha mondjuk kutyáztál, 5ször kezetmosol és még mindig érzed a kutya szagát a kezeden ha megszagolod, az azt jelenti, hogy 5 mosással se tudtad lemosni az összes molekulát a kezedről, amit a kutyáról összeszedtél?
2011. máj. 8. 13:17
 6/7 A kérdező kommentje:
Egyébként még általános iskolából (ugyanis se középben se egyetemen nincs kémiám) emlékeztem arra, hogy egyes vegyületeknek beszéltünk a szagáról. Szóval gondoltam, hogy valahogy így működnek a szagok molekuláris szinten. De az igazi kérdésem az lenne igazából, hogy mégis hogy keletkeznek a szagok? Miért lesz egyes vegyületeknek, molekuláknak olyan szaga, amilyen?
2011. máj. 8. 20:08
 7/7 anonim ***** válasza:

"5 mosással se tudtad lemosni"

Pontosan.


A molekuláknak pedig nincs szaga.

A szag úgy működik, hogy megy maga a molekula - aztán kapcsolódik a szaglóreceptor szélén egy adott formájú érzékelő molekulához. Ha tud kapcsolódni, akkor egy adott szagot érzünk (pontosabban attól függ, hogy ez a molekula hány féle szaglóreceptorhoz kapcsolódik és milyen arányban).

2011. máj. 10. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!