Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha kiesik az ember a világűrbe...

Ha kiesik az ember a világűrbe, mitől robban szét?

Figyelt kérdés
Zsindexes cikket pls NE linkeljetek!
2011. ápr. 5. 13:49
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

Mi az, hogy a nyomás belül marad? Ne őrjítsd meg...


Konkrétan ez történne, mint a lufival ahogy csökkentik körülötte a nyomást:


http://www.youtube.com/watch?v=VipwJVgXz1U


Felfúvódik majd pukk. Csak az emberi test a töredékét sem bírná ki, mint a lufi...

2011. ápr. 5. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
Azt tudjátok, ti robbanáspártiak, hogy amikor pl hirtelen feljövök 50 méter mélyről (ahol 6 atmoszféra nyomás nehezedett a testemre, de simán ellentartott neki, tehát nyílván belül is ennyi volt a nyomás) és keszon-beteg leszek, akkor sem robbanok szét, csupán buborékok lesznek a véremben. Az emberi test nagy nyomásváltozásokat is simán elvisel, 1 atmoszféra az nem túl sok.
2011. ápr. 6. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

Utolsó:


Rengeteg különbség van az 1-->6 atm és az 1 --> 0 atm között! A test a NYOMÁSHOZ van hozzászokva. A nyomást teljes hiánya drasztikus.

Én ugyan "robbanáspárti" vagyok, de a robbanást nem úgy kell képzelni, mint ahogy a lufit láttuk feljebb, hanem kb. mindenhonnan dőlne a vér ahol csak kapcsolat van a belső és a külső rész között (fül - szem - száj - egyéb testnyílások + természetesen belső vérzések mindenhol).

2011. ápr. 6. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
87%

Édes istenem ...


Kb 1 BAR nyomásról beszélünk. Ennyi a nyomáskülönbség akkor is, ha pl 10 méteres mélységből a víz felszínére emelkedünk. Jól is néznénk ki, ha az emberi test ekkora nyomáskülönbségtől szétszakadna, felrobbanna! És maradjunk abban, hogy a test maga lényegesen többet kibír mint egy lufi, de azt hiszem, ezt igazán könnyű belátni egy kis gondolkodással.



[link]


Remélem tud angolul, aki azt állítja szétrobban az ember. Mindenesetre kiemelek egy részletet:


"Death would not be instantaneous. It's believed you'd have 10-15 seconds of "useful consciousness" and it'd be several minutes before you'd die. If you were rescued within that time there's a decent chance you'd survive. Research with chimps and monkeys suggests that if you were exposed to a virtual vacuum for less than 90-120 seconds you might not suffer any permanent damage. "


Nagyjából a következőt jelenti:


A halál ilyenkor nem azonnali, 10-15 másodpercig még öntudatánál lenne az ember. És lenne néhány perce a halála előtt. Ennél rövidebb időn belül jó eséllyel túlélhető egy ilyen kaland. Majmokon, és csimpánzokon végzett kísérletek az sugallják, hogy ha a vákuumban eltöltött idő nem több 90-120 másodpercnél, megúszható maradandó károsodás nélkül is.


megjegyzem ezt csak fenntartással fogadom el (légembólia), de "felrobbanásról" természetesen szó sincs, ez teljesen nyilvánvaló.


És egy ugyanilyen kérdésre adott korábbi válaszomból idézve:


A baj az, hogy az ember belső nyomása is alapesetben 1BAR körüli. Ha nincs külső légnyomás a vérben oldott gázok buborékok formájában szépen kiteljesednek. Magyarul felforr a vér. Aztán gondold csak végig. Milyen amikor kiszívják a nyakad? Ott ugyanúgy a nyomáskülönbség miatt kiserken a vér a szövetekből, mikroerekből, és szépen a bőröd felszínére kerül (ha nem hagyja időben abba a szerelmed) Nos, most képzeld el, amint a TELJES testfelületeden ez a kiszíváshoz hasonló jelenség megy végbe. Fájdalmasan megduzzad a bőröd egész testszerte, és minden nyílásodból, még a pórusaidból is vérezni fogsz. Persze a véredben kialakult buborékok már jóval hamarabb gondot okoznak (gondolj csak a légembóliára).


No ennyi kb.


maci

2011. ápr. 6. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:

"de a robbanást nem úgy kell képzelni, mint ahogy a lufit láttuk feljebb, hanem kb. mindenhonnan dőlne a vér ahol csak kapcsolat van a belső és a külső rész között (fül - szem - száj - egyéb testnyílások + természetesen belső vérzések mindenhol)."


Ezt senki nem tagadta: minden létező testnyíláson szivárogna a vér (még a pórusokon is), de például belső vérzés nem lenne, mitől is kéne lennie? Belül megvan a nyomás, a bőröd meg nagyon jól összetart.

A másik pedig: ez nem robbanás. A robbanás az a hirtelen térfogatváltozás. Az, ha vérzel, ráadásul nem is túl hevesen nagyon nem nevezhető hirtelen térfogatváltozásnak.

2011. ápr. 6. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
hát nekünk ma mesélte az előad, hogy egy bogarat egyszer vákuum alá raktak és teljesen 'kipukkadt' az öreg. gondolom embereknél is hasonló lenne:)
2011. ápr. 7. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
jah és utolsó hozzászóló vagyok, de ha feljössz nagyon mélyről a vízből akkor kidurrant a tüdőt (ezért kell kifújni a levegőt ilyenkor)
2011. ápr. 7. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

11:07


A tüdő - mint belső szerv - garantáltan vérezne, hiszen az első levegővétel - próbálkozásnál a légutak megnyílnak.

2011. ápr. 7. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

01:03 A bogárnak nincs belső váza, teljesen más a felépítése mint egy embernek. Nem jó messzemenő következtetéseket levonni egy bogárból egy emberre, főleg ilyen esetben ahol a felépítése nagyon sokat számít.


07:51 Persze, a tüdő vérezne, de ilyenkor az tulajdonképpen külső felületnek számít ;) A többi belős szervvel nem lenne gond, előbb fulladsz meg mint hogy azok károsodjanak.

2011. ápr. 7. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat :) nem gondoltam volna hogy ilyen tudományos vita kerekedik belőle, tényleg azt hallottam mindenhonnét, hogy az emberke szétrobban a világűrben.


És szerintetek mennyire fájdalmas?

2011. ápr. 7. 13:23
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!