Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy is van ez? A CERN-ben...

Schumacher77 kérdése:

Hogy is van ez? A CERN-ben sikerült előállítani 38 antihidrogén-atomot. Azt írják, hogy sikerült "fogságban" tartani őket. De hogyan mikor kb a másodperc tized részéig "éltek"?

Figyelt kérdés
2010. nov. 26. 06:59
 1/3 anonim ***** válasza:

A fogságban tartani azt jelenti, hogy sikerült mágneses térben kiszedni őket a részecske gyorsítóból, így nem semmisültek meg a létrehozásuk pillanatában.


Nem tudom, mennyit tudsz az antianyagról, szóval dióhéjban: az antianyag igazából a valós anyag "fordítottja" vagyis a proton negatív, az elektron pedig pozitív töltésű. Így az anyag hihetetlen mértékben vonzza az antianyagot, egyesülésükkor pedig hatalmas energiát adnak le. És mivel ellentétes töltésű, mint a normál anyag a térben, ezért bármilyen részecskével ütközik is, azonnal megsemmisül. Egyetlen lehetőség, hogy mágneses térben fogságba ejtsék, de mivel tökéletes vákuumot nem nagyon lehet létrehozni (tehát olyat, amiben egyetlen egy darab részecske sincs) így már az is hatalmas siker, hogy a majdnem fénysebességgel mozgó részecskét tizedmásodpercig sikerült tanulmányozni, és elválasztani az anyagtól :)

2010. nov. 26. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Ájhevnó ***** válasza:

Tudták volna tovább is tartani őket, de nem az volt a cél.

Antihidrogént meg sokat állítottak már elő, csak eddig megtartani nem sikerült.

2010. nov. 26. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm az érthető válaszokat.
2010. nov. 28. 06:31

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!