Miért és hogyan tud felrobbanni egy személyhívó vagy csipogó?
Két lehetőség valószínű:
- vagy "túlhajtják" a csipogókban levő akkumulátorokat (gondoljunk csak a Li-ion cellák kigyulladásáról szóló hírekre), ezzel hőmegfutást okozva (ez a kevésbé elképzelhető szcenárió)
- vagy eleve belecsempésztek (már a gyárban vagy a személyhívók kiszállítását végző futárcégnél/postánál) kis mennyiségű robbanószert a Hezbollah által használt személyhívókba, majd aktiválták az azok felrobbantását előidéző funkciót
Bővebben:
"vagy "túlhajtják" a csipogókban levő akkumulátorokat"
Nem gondolom, hogy ez forgalomba hozott csipogoknal lehetseges lenne, en is inkabb utolag mokolt csipogokra tippelnek.
Vibramotor helyett gyutacsot és plasztik-robbanószert raknak bele, a firmware-t meg kissé meghekkelik, hogy csak egy speciális tartalmú üzenet kapcsolhassa be a vibramotort ellátó kimenetet.
Jó poén, nemde?
"nem számoltak be arról, hogy ezeket a csipogókat Mo.-n gyártották le"
Mert nem ott gyártották.
A BAC Consulting
csak egy kereskedő-közvetítő cég, nincs magyarországi gyártó- és telephelye, a bejelentett címen egy fő cégvezetője (Bársony-Arcidiacono Cristiana Rosaria, olasz-magyar kettős állampolgár, a Linkedin oldala szerint korábban az ENSZ-ben, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnél, az UNESCO-nál és többek között a francia Nemzeti Tudományos Kutatóintézetben dolgozott) van, aki az NBC-nek cáfolta az értesüléseket.
Miért nem olvasol utána, miutána nyilatkozol?
A cégjegyzék nem fogja felsorolni, hogy hol vannak gyárai az adott vállalatnak.
"Miért nem olvasol utána, miutána nyilatkozol?"
Utánaolvastam.
Az általad belinkelt cikk régi, azóta több dolog vált ismertté - például hogy ez csak egy egy fős kereskedő-közvetítő cég ( [link] illetve [link] ), nincsenek gyárai, a cég vezetője ( [link] ) cáfolta, hogy ő egyedül gyártotta volna a személyhívókat ( [link] ).
Li-ion akkus gépeket fel lehet robbantani szoftveres túlhajtással, ha nincs fizikai védelem (pl.biztosíték) az áramkörben. Pl. a pár éve felrobbanó Samsung mobilok ilyenek voltak.
Igen ám, de ezek egyrészt nem robbannak akkorát, hogy embert lehessen ölni velük (ha csak nem fejmagasságban tartod telefonáláskor), másrészt a csipogókban sima ceruzaelem volt.
Szóval 95%-os valószínűséggel már eleve plasztikbombával szerelve érkeztek a gyárból.
Az 5% kevésbé életszerű lehetőség, hogy szállítmányozás közben mondjuk a konténerhajó fedélzetén Moszad ügynökök kibontják a csomagokat és egyesével felszerelik az eszközöket robbanóanyaggal és egy azt működésbe hozó kiegészítő áramkörrel. Mondjuk 50 ezer darab kis méretű készülék esetén ez azért elég pepecs munka lehet.
A probléma, hogy ezt ugye egyszer lehet eljátszani, mert drog- és bombakereső kutyák elég jó hatékonysággal tudják kiszagolni ezeknek a ronbbanóanyagoknak a szagát. A Stuxnet után meg Irán is elég alapos cybersecurity intézkedéseket hozott amiket szintén lehet másolni, szóval ez főleg a terroristák zárt rendszerű és zárt ellátási láncú terelése, többet ártott vele Izrael magának, mint amennyit elért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!