Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Vajon a közeljövőben eljön az...

Vajon a közeljövőben eljön az idő, hogy a repülőkbe nem kell két (vagy 1) pilóta, vagy mindig kelleni fog az emberi ellenőrzés?

Figyelt kérdés
Sziasztok, sokszor azt se értem a jelenkorba miért kell bele a két pilóta, ez majd a jövőben változhat, vagy mindig is kelleni fog az emberi ellenőrzés kontrol? (tehát rá lehet e majd TELJESEN bizni a gépet a gépre úgy hogy semmi pilóta nem is ül ott.) Mondjuk úgy mint a metrókat , úgy tudom BP-n van olyan metró amibe nincs vezető, és a világ sok pontján, tehát a repülőkkel lehet majd ilyen?
szept. 16. 13:27
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
88%

A távoli jövőben lehetséges, hiszen az 1800-as években még a léghajó volt az egyetlen, amit ember alkotott, levegőnél nehezebb, mégis repül.

A legmodernebb gépek automatizálása már olyan, hogy fel tud szállni, le tudja repülni az útvonalat és landolni is tud.

De a gép konfigurálásához kell az ember. Nem értek hozzá, de ha pl. 327 fokos irányba kell repülni, a pilóta betekeri, és aztán a robot arra viszi. De egy ilyen rendszer honnan tudná, merre kell és mehet éppen? A földi irányítás adja meg ezeket az adatokat. És nem elég annyi, hogy arra Van Berlin, csókolom! Élénk légi fogalom között kell elnavigálni a masinát, hogy meg legyen az elkülönítés, hogy az időjárás ne veszélyeztesse a gépet stb., stb.

A metró egyszerűbb, de távfelügyelet ott is van, és ha kell, be tudnak avatkozni.

szept. 16. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

(Közbevetés: a léghajónak nem pont az a lényege, hogy az átlagos fajsúlya kisebb, mint a levegőé? Tehát, hogy összességében könnyebb, mint a levegő?)


Amúgy ugye az a fő baj a pilóta nélküli repülőkkel, hogy egyrészt az emberi problémamegoldó-képességet még nem sikerült megbízhatóan helyettesíteni mesterséges intelligenciával, másrészt a repülőkön nem mindig olyan egyszerűen megvalósítható a folyamatos, széles sávú távfelügyelet, mint például a metrónál, ha beütne valami baj.

Részletesebben lásd még: [link] youtu.be/P6uybdkI3SQ

szept. 16. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim válasza:
Nyilván el.
szept. 16. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm,tehát ha jól értem szinte mindig kelleni fog a gépekbe pilóta. (legalábbis addig mig a számitógépek amik a gépeket vezetik, el nem tudják egymást kerülni. )
szept. 16. 16:12
 5/16 A kérdező kommentje:
1 én se igazán értek hozzá de úgy tudom a pilóta kb 1 mozdulattal le tudja a robotot választani, gondolom pont ezért kell az ember bármilyen hirtelen váratlan dolog, amire azonnal reagálni kell.
szept. 16. 16:15
 6/16 A nagy Levin ***** válasza:
100%

"mindig kelleni fog a gépekbe pilóta."

Legalábbis amíg a Skynet át nem veszi az irányítást. :)


Viccet félre téve bármikor adódhat olyan esemény, amit egy számítógép nem, vagy nem megfelelően tud kezelni. Ilyenkor jó, ha ott van egy ember a maga rutinjával, problémamegoldó készségével.


"...úgy tudom a pilóta kb 1 mozdulattal le tudja a robotot választani..."


Igen, általában, ha megmozdítják a kormányt, akkor kikapcsol a robotpilóta.

szept. 16. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
A nagy Levin köszi, valamelyik topikba 1 kérdésembe régen azt mondták a hajók ha hiszem ha nem de autómatábbak mint a repülők, legalábbis a tengerjárók, nem vagyok benne biztos, de mintha azt irták volna ott még 1mást is ki tudják kerülni a hajók robotpilótával , bár irták, úgy rémlik, hogy azért a tengeren nem történnek olyan gyorsan a dolgok mint a légtérbe és 1 repülőgépen sokkal hamarabb kell a pilótának reagálni, mint mondjuk a hajón 1 kormányosnak, ha rosszul dönt a gép. (tehát a hajón azért van idő, mig a gépen nem biztos)
szept. 16. 17:28
 8/16 anonim ***** válasza:
66%

Pilóta kell, mert a gépet irányító program nem tökéletes. ha olyan esemény történik, amire a tervező nem gondolt, akkor az ember dönt. Két pilóta azért kell, mert ha egyik valamiért nem tud teljesíteni, legyen másik. A levegőben vagy minden helyzetet kezelnek, vagy lezuhan gép. Ez utóbbi nem opció.


Egy gép annyira automata, amennyit a tervezője belegondol. Amit nem tesz bele a programba, az nem kezelődik. Ezért értelmetlen a hajók és a repülők automatikájának összevetése. a két dolgot két nagyon eltérő helyzetre tervezték.

szept. 16. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
34%

Jelentös mértékben már most is disznek vannak. Technikailag már most is különösebb probléma nélkül megoldható lenne piloták nélkül. A gyakorlatban még elég sok komoly akadály van.


-Az emberek bizalmatlnok a géppel szembe alábecsülik.

-Nehéz tesztelni, Komoly probléma ha a kezdeti szakaszban pár gép lezuhan.

-Minden felelösség a gyártót terheli. pl olyan dolgokat is belekell programozni hogy bizonyos helyzetekben életek megmentésében állitson fel sorrendet vagy akkár feláldozzon ember életett.

-Az egésznek kell egy törvényi szabályozás, lehetöleg nemzetközi.

-Rengeteg dolgot hirtelen átkéne épiteni mindenhol a világon. Az egész légiirányitás megváltoztatni.

-stb


Az auto vezetésben kb ugyan ez zajlik jelenleg. Már vannak önvezető autok nyilvános forgaloban engedélyezve. Egy belvárosban pedig lényegesen több és bonylultabb helyzetett kell megoldania.


A rekció sebbességet a gép ellen felhozni elég nagy hülyeség, a gép több nagyságrendel gyorsabb az embernél.


Szerintem egy automatábbak lesznek mig végü csak bünbaknak fog ottülni a pilota, ha meg megszokták ez emberek akkor el hagyák a pilotátt is.

szept. 16. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
68%
drónok, űrhajók, robotrepülők már évtizedek óta repkednek pilóta nélkül.
szept. 16. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!