Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » LED villanykörte a burkolata...

X0 kérdése:

LED villanykörte a burkolata nélkül adhat UV fényt?

Figyelt kérdés
11 W és 4000 K körüli E27-es foglalatú LED villanykörte fehér műanyag gömbjének nagyrésze hiányzik, láthatók a citromsárgához hasonló színű LED-ek. Világít így is, adhat UV fényt? Ha nem, akkor használnám így is.

szept. 5. 19:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
90%
Hacsak nem direkt UV LED-ként árulták, akkor legfeljebb alig kimutatható mértékben. Szóval nem.
szept. 5. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
1-es: köszi, hasznos, azért kérdeztem, mert tudtommal nem RGB LEDeket használnak világításra, hanem UV LEDeket, és a fehér, vagyis nem átlátszó üveg vagy műanyag alakítja látható fénnyé: elnyeli az UV fényt és láthatót ad ki. Ugye a villanykörte 2 részből: menetes fém érintkező, melyet a foglalatba tekerünk, és egy nála jóval nagyobb gömb, mely izzószálasnál üveg, LED-nél is lehet üveg, de általában műanyag, az üveg lehet átlátszó mint az ablaküveg vagy fehér, ekkor nem látjuk az izzószálat és a LED-eket se, a műanyag az fehér, nem látjuk a LED-eket.
szept. 5. 19:31
 3/12 A kérdező kommentje:
Kiegészítés: arra gondoltam, hogy az UV LED ad sokféle színű fényt: UV-t és láthatót is, egyszerre a 2-t, ezért látszik hogy világít. A LED citromsárgánál kicsit sötétebb, kicsit szürkések, van átlátszó üveg burkolatúban is ilyen, amiben nem kis téglalapok vannak, hanem 4 vékony szál, csak ez nem érintkezik: hol gyengébb mint a mécses, hol teljes fényerejű, próbáltam erősebben betekerni, nem használ, ugyanabban a foglalatban hagyományos izzó jó.
szept. 5. 19:36
 4/12 anonim ***** válasza:
90%

Nekem azt magyarázták, hogy LED-ből a rövidebb hullámhossz az nagyobb kihívás. A kék LED-ért külön Nobel-díj járt, és az elsőt csak a 90-es években csinálták meg, azóta vannak fehér LED-ek. Aztán a gagyibbakat tényleg úgy csinálják, hogy csak egyféle (kék) dióda van bennük, és aztán valamilyen sárga floureszcens réteggel egészítik ki a fényét fehérré.


A régi fénycsövekben a higanygőz adott alapból UV fényt, amit hasonlóan alakítottak láthatóvá.

szept. 5. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Burkolat nélkül jobb használni, mert kevésbé melegszik túl az ilyen bóvli konstrukció.
szept. 6. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Ha UV spektrumot is adna le, akkor leégnél alatta.
szept. 10. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
6-os: de ott a nem átlátszó, fehér műanyag, ami elnyelheti az UV-t, és akár látható fényt is adhat ki helyette! Ami most hiányzik: nem fogom kipróbálni leégek-e alatta.
szept. 10. 16:29
 8/12 anonim ***** válasza:
Az csak a színét módosítja és a fényét diffuzálja. Az áttetsző műanyag nem blokkolja az UV fényt. Gyártani sem érné meg így, mert az UV fény előállítása nem egyszerű mulatság. De nyugodtan kipróbálhatod, semmi következménye nincsen... Ha elkezdesz barnulni, akkor tudod, hogy UV fényt is ad.
szept. 10. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Egyébként mihez használnád? Ha annyira probléma az UV, akkor tedd egy ablaküveg mögé, az teljesen blokkolja a spektrumtartományt.
szept. 10. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

8-as: az "áttetsző" nem tudom mit jelent, de ez nem átlátszó, hanem fehér. Van olyan, hogy elnyeli az UV-t, ezek közül van ami ekkor látható fényt bocsát ki helyette, vagyis átalakít.

9-es: lépcsőházban cseréltem, nehogy valaki szemének, bőrének ártson. Ha jó, akkor legközelebb egy kiégett helyére betenném, búra nem mindenhol van!

szept. 10. 17:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!