Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nátrium hidroxid (nátronlúg,...

Nátrium hidroxid (nátronlúg, marónátron) kellene nekem sörfőző eszközök tisztításához nagyon egyszerűen, kifejtem. Hol lehet az optimum?

Figyelt kérdés
Az fontos, hogy fajlagosan (használatonként) minél olcsóbb legyen, de nem kell végletesen, persze nyilván ha mégis full megéri, akkor az tökéletes. Kell tudnom magánszemélyként (minden engedély és plusz jogosultság nélkül) rendelnem (tehát ki is szállítják valahogy) belőle úgy, hogy akár készen kapom (de nem brutál felárasan per használat), akár valami simán jól szállítható, veszélyesen használható formában, ebben az esetben kérném intelmeiteket, hogy gyöngy vagy pehely, hogyan oldjam, oldva hogyan tároljam, van-e időkorlátja a tárolásnak így, elejét vehetem-e egyszerű (nem drága, nem nehezen használható) eszközökkel annak, hogy rommá szívja magát párával a levegőből, tehát van-e bevált praktika arra, hogy nátronlúgot használjon hétköznapi ember otthon arra, hogy eszközeit tisztítsa épp csak olyan mértékben, hogy esetleges biofilmek, maradványok, tenyészetek esélyét praktikusan nullára csökkenthesse a hobbijában úgy, hogy rá és mondjuk gyermekeire nem lesz veszéllyel a dolog (minden intelmet jó szívvel fogadok, természetesen)? Előre is köszönöm a közös töprengésre fordított időtöket!

aug. 10. 00:23
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a nátronlúg nagyon csúnya és sohase gyógyuló bőrsérüléseket okoz, ráadásul nem tűnnek el a félrefreccsent maradványai, ezért mindenképp kerülném a rendszeres használatát. Egyszeri karbantartásoknál meg generáljavításnál hasznos lehet, de amúgy csak a gond van vele. Az alumíniumot gyorsan szétmarja.


Amúgy jól záró kompótos üvegben korlátlan ideig eltartható (persze nem a spájzban, na meg jól fel kell címkézni halálfejjel, stb.), de ezt már tudnia kell annak, aki ilyesmit akar használni.


Szerintem mindennapos tisztításhoz jobb az egyszerű forró szódaoldat - ha már mindenképp hozzáférhetetlen helyekről kell eltávolítani a biofilmet - de az sem érintkezhet az emberi bőrrel.

aug. 10. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
15%
A háztartási szódabikarbóna is tökéletesen fertötlenít és nem veszélyes
aug. 10. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Fertőtlenítésre valszeg a hypo is bőven jó.


Ha máshogy nem is, mint lefolyótisztító granulátum, megkapod a NaOH-t.


Védőszemüveget feltétlen használj hozzá. Gumikesztyű se árt, de abból nem lesz talán maradandó sérülés.

aug. 10. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

A klór tartalmú dolgok nem jók, sajnos az élesztő a legapróbb maradványaiból is elegendő fenolos mellékízt (jellemzően kötszerszagra emlékeztető rondaságot) állít elő ahhoz, hogy bőven ízküszöb fölött legyen. A fertőtlenítés problémája megoldott (StarSan), az agresszív tisztítást most 1 kanál trisó, 2 kanál nátrium perkarbonát, 1-2 liter vízben, ill. megfelelő többszörözéseivel csinálom, csak így ha mondjuk trehány módon hagyok valami nehezen hozzáférhetőt bepenészedni, kicsit kellemetlen érzés rajta hagyni az oldatot forrón egy éjszakára, lehetőség szerint meg-megmozgatni párszor, és bízni. A nátronlúg és az ő szigorú játékszabályai nekem jó kompromisszumok, ha cserébe a gyors és megbízható hatást, a dzsuva tényleges nullázását nyújtja. Alaposan, rengetegszer öblíteni már most is szokásommá vált, a jóval kisebb időigényű megoldással pedig egészen biztosan nem fogok sietni soha. Inni sose szoktam sörfőzéssel kapcsolatos teendők előtt/közben (ahogy semmilyen munka esetében sem), és mivel hobbi, fáradtan a lehető legritkábban állok neki kisebb műveletek elvégzésénél többnek, precizitás és enyhén paranoidba hajló elővigyázatosság pedig ilyen gyerekkor óta eléggé meghatározó személyiségjegyeim, ne aggódjatok! :)

Köszönöm a nagyszerű tippeket, körülnézegetek, lehet, hogy tényleg a retyótisztító lesz a legmegnyugtatóbb cucc amúgy, igazából kb nehéz napok utáni trehányság esetén, tüzet oltani kell csak időnként, annyira nem dob a korsónkénti költségeken. :)

aug. 10. 13:42
 5/11 EagleHUN ***** válasza:

"Ha máshogy nem is, mint lefolyótisztító granulátum, megkapod a NaOH-t."


Ez így van viszont a lefolyótisztítóba belekevernek alumíniumgalacsinokat is hogy ha vízéri gázfejlődjön és kinyomja a dugulást.


Ha csak a nátronlúg kell belőle akkro ezeket csipesszel el kell távolítani belőle.

aug. 10. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 EagleHUN ***** válasza:
100%

További ötlet ha lúgos tisztítást szeretne valaki de kevésbé veszélyeset akkor a

Trisó is megteszi.

aug. 10. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Trisóval nyomom, nátrium perkarbonáttal (oxigénes fehérítő szagtalan változataival) kicsit megtámogatva. Lehet maradok ennél, csak így sokáig tart "megkezdeni" a durvább dzsuvákat, vagy kell minden nehezebben elérhető helyre kitalálnom valami célszerszámot, amivel legalább egy dörzsiszivacs biztonsággal eljuttatható úgy, hogy kellő erőkifejtés is lehetséges. Esetleg zsebbe nyúlok, hogy ne támaszkodjon soha az eljárás ilyen eszközökre, mint pl a 20 literes hdpe kanna, aminek még a fogantyúja is üreges, hogy lehetőleg minél jobb eséllyel maradjon benne életképes sörrontó, jó stabil biofilmbe zárkózva, vagy legalábbis jó embert próbáló legyen megnyugtatóan tisztának nyilvánításig pucolgatni... :)
aug. 11. 06:50
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Ki javasolta a NaOH-ot? A berendezés gyártója?
aug. 12. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Fórumok népe közt mindig akad, aki ezt nyomja, általában a főzdei múlt és a perecetsav túlzásnak tartása otthonra ezt hozza, meg persze a sikálás nem szeretése amikor esetenként egy-két csúnyán úgy maradt cuccal párosul. Tud egy-egy főzőnap elég hosszú is lenni, sose lankad a kísérletező kedv, elég sokan több erjesztőbe dolgoznak, és van, ami nem jön sehogy össze egyetlen nagy főzetből, kell újabb, ami akkor már kisebb, kezelhetőbb. Van, aki párhuzamosít, de eltakarítania többszörösen kell akkor. Előfordul, hogy a nap vége felé, szent cél ide vagy oda, kell egy kis dopping, és van, hogy fáradtan a kissé vaskos házi (van az úgy, hogy az a kevésbé kapós, abból marad csak a jócskán elhalogatott főzőnapra) valahogy legyőz, mielőtt a ragacsosabbját elmosnád. Nagyon törekszünk rá, hogy sose legyen, de az élet nem törekszik velünk... Műanyagokat meg pl sikálni se lehet, ha hideg oldalon használod őket, és itt szilikon csövekről, vödrökről, tölcsérekről, ilyenekről beszélünk, amiket kivétel nélkül mindig azonnal a használatot követően kell nulla szennyeződésre tisztítani. Erre pl irdatlan jó a trisó+perkarbi kombó, csak átöblögetsz vele egy edényt, leöblíted vízzel, és bőven a legdurvábban nyikorgósan tiszta mindenütt. Rászáradt dolgoknál meg áztatás meleggel, aztán trisós dolog a legforróbb vízben, amit az eszköz bír, és mozgatni, hagyni hatni, szükség esetén ismételni, vagy elsőre is szivaccsal simogatni már az első áztatást követően pár l töményebb trisós oxis vízzel.
aug. 12. 19:31
 10/11 A kérdező kommentje:
Na, aztán a végét meg elfelejtem ismételgetni: ezért lenne jó inkább egy veszélyes anyaggal vigyázni, kőkeményen implementálni a biztonságos tárolását, hogy elő lehessen venni egy-egy ilyen anomáliánál. Meg azért van az úgy, hogy használt cumót is elég érdekes állapotban veszel, és olyankor része a megérősségnek, hogy ne kelljen vesződni vele, csak hagyod hatni az aduászt rajta, gondosan körbeöblíted túl sokszor meg még kétszer, és van egy tök jó bármid gombokért.
aug. 12. 19:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!