Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fehér törpék összeolvadását...

EagleHUN kérdése:

Fehér törpék összeolvadását képesek lennének észlelni gravitációs hullám detektorokkal? Vagy azok már túl kicsi tömegűek ehhez? És mi történne fehér törpék összeolvadásánál? Érzékeltek már ilyet?

Figyelt kérdés

Neutroncsillagok összeolvadását már észlelték pár éve.

Elég sok mindent meg is tudtak belőle.


A fehér törpék viszont olyan ( egykori napunkhoz hasonló ) csillagok maradványai melyek nagyjából a szénig fúzionáltak de tovább nem jutottak el. Viszont ezekben az anyag még elemekként van meg és nem fajzott el neutronokká ( neutrongázzá ).

Tehát további fúzióra is alkalmas lehet ha kettő ilyen összeolvad. Ráadásul a két maradvány hidrogénben és héliumban gazdag külső határfelületeiből keletkezne az új nagyobb tömegű csillag magja. Tehát első tippemre ilyenkor egy "új" csillag születhetne amiben az újrainduló fúzió továbbra is ellentart a gravitációs nyomásnak, csak más élettartam kilátásokkal.

Találtak már ilyen "furcsa" csillagot? - Feltételzvén hogy színképe egészen különbözne bármi mástól. -

Vagy ha ilyen összeolvadás történik mindenképp neutroncsillag vagy magnetár vagy fekete lyuk keletkezne valamilyen robbanás vagy kitörés kíséretében?



#ütközés #összeolvadás #fehér törpe #csillagok keletkezése #csillagászati esemény #gravitációs detektor LIGO VIRGO
júl. 27. 17:09
A kérdező szavazást indított:
Igen észleltek már ilyen eseményt ( Linkelem)
Igen a gravitációs detektorral is lehetséges lenne észlelni és előre jelezni, de találtak már ilyen eseményt. ( Linkelem)
Gravitációs detektor nem észlelheti, de más módon már találtak. ( Linkelem )
Csak erre utaló "furcsa csillagot" találtak, az eseményt még nem.( Linkelem)
Nem észleltek és a g- detektor sem tudná észlelni. ( Kifejtem)
Nem lehetsége, mindenképp neutron csillag, magnetár vagy fly keletkezne és nem csillag. ( Kifejtem)
Nem tudom ( Nem válaszolok )
Valami más ( Kifejtem )
5 szavazat
 1/4 A kérdező kommentje:
júl. 27. 17:10
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Elég felületes, ahogy ezt így összecsaptad.

A H és He kívülre kerülne. Még mindig könnyebbek, mint a többi anyag.

Ezzel együtt persze begyulladhatna egy rövid időre, különleges körülmények között.

Inkább az lenne, hogy a fúzió menne tovább, a nehezebb elemekkel, hiszen minden anyag mennyisége a duplájára nőne.

A színképe miért különbözne? Teljesen átlagos csillag lenne.

júl. 27. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
A távolságtól is függ, hogy mit tudunk kimutatni.
júl. 27. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nos elég jó választ kaptam a kérdésre egy másik fórumon mandris nevű felhasználótól, itt idézem:


"

Abszolút lehetséges az észlelés, csak nem a mai detektorokkal - a fő probléma nem is az érzékenység, hanem a frekvenciatartomány: a számítások szerint az összeolvadó fehér törpék mHz-Hz közötti tartományban sugároznak, míg a jelenlegi detektorok észlelési tartománya kb. 10 Hz - 10 kHz. Ez kb. olyan, hogy hegyezhetem bármennyire a fülemet, lecsökkentve minden zajt, a lehető legjobb hallókészüléket kifejlesztve, egy 3 Hz-es hangot soha nem fogok tudni hallani, ahhoz kell készítenem egy olyan infrahangmikrofont, ami fizikailag képes ezt felvenni. Az észlelés alsó határát egyébként a detektorok karhossza, a szeizmikus zaj, illetve a detektorok körül mozgó tömegek (őzikék, távolabbi autópálya, vonatok...) gravitációs hatása adja leginkább. (A zajról/zajszűrésről is készült két videó: [link] és [link]

Készül is ezért űrbéli gravhullám detektor (ahol lehet sokkal hosszabb karokat csinálni, nincs szeizmikus és gravitációs zaj), most éppen 37-re tervezik a LISA fellövését (ESA-NASA együttműködéssel), illetve szintén a 30-as évekre (de fura ezt leírni :D ) tervezik a japán DECIGO indítását is. Ilyesmikről beszélek az utolsó leckében: [link]


Fehér törpék összeolvadásáról egy mostani cikk: [link]

Itt egy Iax szupernóva robbanás történt, a maradványa pedig egy fehér törpe.


A fehér törpék működése még egy aktívan kutatott terület. Az eddigi elméletek szerint miután leáll a fúzió egy csillagban, leveti a külső burkait (így nem sok hidrogén/hélium marad), a magja összehúzódik és a nagy nyomáson degenerálódnak az elektronok, amely biztosítja az ellennyomást a gravitációval szemben (a mag általában szén/oxigén, kisebbeknél lehet hélium is). Fúzió ilyenkor már nincs, szép lassan kihűl a fehér törpe. De pont a linkelt cikkben írják, hogy mégis találtak fúzióra utaló jeleket. Az összeolvadás során, a szupernóvarobbanással természetesen történik fúzió (hasonlóan, mint két neutroncsillag összeolvadásakor, ami a videóban is elhangzik, persze itt kisebb intenzitással, ergo kisebb atommagok várhatóak).


A számítások, illetve eddigi megfigyelések szerint a robbanás maradványa lehet fehér törpe, ritkábban neutroncsillag, vagy teljesen megsemmisül és szétszóródik, csak a köd marad.

Itt a 13. oldalon vagy egy grafikon, ahol látszik, mi történik az egyes tömegarányoknál (előtte vannak részletes leírások, de a lényeg - WD a fehér törpe, NS a neutroncsillag, SN Ia maradvány nélküli szupernóva): [link]

Aktív csillag elvileg nem keletkezhet ilyenkor, hiszen már leállt egyszer a fúzió, amikor ebbe további tömeg olvad, az csak további összeomlást - robbanást eredményez, pont hogy még tovább távolodik a kiegyensúlyozott fúziós ciklustól. Fekete lyuk keletkezése sem várható, mivel még két extra nagy fehér törpe össztömege is a neutroncsillagok jellemző tömegtartományába esik (főleg hogy a robbanással még veszít is a tömegéből). Persze léteznek extra kicsi fekete lyukak, de ebben a folyamatban nem indokolt a neutroncsillagon túlmenő összeomlás. Aztán persze a megfigyelések bármire rácáfolhatnak a jövőben, nem ismerjük még pontosan a folyamatokat - ezért is lesz jó a LISA, gravhullámokkal rengeteg ilyen észlelést várunk, amikből már sokkal több következtetést lehet levonni (a folyamatokról és a maradványokról is).

"

júl. 29. 08:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!