Meg lehet tippelni hogy nézhet ki most a Voyager?
Meg persze, nagyjából így:
Senki se volt a Voyagerek közelében az utóbbi 50 évben, hogy módosítson rajtuk bármit is. Tehát miért néznének ki másképp, mint a fellövés után?
"Nagyobb meteoritra nem gondolok, de porszemnyi vagy kisebbek ennyi idő alatt érhették."
Valoszinuleg ertek is, de biztos, hogy nagyon keves. Ilyen sebessegnel egy makszem meretu meteorit a pusztulasat is okozhatja a szondanak. Epp ezert is terveztek 5-10 ev koze a szavatossagat. Ennek ellenere a mai napig mukodik, ami arra enged kovetkeztetni, hogy az urben sokkal kevesebb por, urszemet talalhato, mint eredetileg gondoltak.
A kinezeten szabad szemmel valoszinuleg semmi ilyen jellegu valtozast sem vennel eszre.
A fakulas sem lehet tul jelentos. 77-ben indult, es 80-ban mar a Szaturnuszt is elhagyta, ahol a Nap sugarzasa mar csak toredeke a foldinek. Raadasul mindig ugyanazt az oldalat sutotte a Nap. Azon oldalan esetleg ki lehetne merni valamennyi szinvaltozast, de a tobbi az nagyjabol megegyezhet az eredeti szinevel.
"A cucc az űrsóderes helyektől távol és ultravákuumban repül, miközben alig éri napfény, tehát nem igazán kophat, meg fakulhat látható mértékben."
Ultravákuumban repül, de 15 km/s sebességgel. Ha csak egymillió köbméterre jut egy porszem (kb. ennyi a kozmikus por sűrűsége), még akkor is percenként átlagosan legalább egy porszemmel ütközik, brutál sebességgel. És több, mint 20 millió perc eltelt azóta, hogy úton vannak a Voyager-szondák. Kizárt, hogy ilyen behatásnak ne legyenek külső nyomai.
"Ha csak egymillió köbméterre jut egy porszem (kb. ennyi a kozmikus por sűrűsége), még akkor is percenként átlagosan legalább egy porszemmel ütközik, brutál sebességgel."
Rossz a szamitasod. Ez akkor lenne igy, ha azok a porszemek nem random helyezkednenek el abban az 1 000 000 m3-ben, hanem mind pontosan a szonda utvonalaba esne - vagy a szonda felulete lenne 1 millio m2. Valojaban nem sokkal tobb, mint 1 m2 a felulete menetiranyban, vagyis azt a 20 millio porszemet jo kozelitessel eloszthatod egymillioval.
#8 - a #7 jól számolta!
Inkább abban lesz a tévedés, hogy a szonda útvonalában sokkal kisebb a porszemek száma. Különben pedig 20 millió porszem hatása nem igazán tragikus, ha azok eléggé kicsik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!