Ezzel meg lehetne oldani jelenlegi világunk energiaszükségletét? (A többi lent.)
Már régóta gondolkozom azon, hogy hogy lehetne az energiaszükségletünket megoldani azáltal, hogy bekapcsolódunk a világ körforgásában.
Gondolok itt arra:
1. A házakat tetejét megpakolnánk napelemekkel, a gyorsabb folyókat vízerőművekkel, és telepítenénk sok-sok szélerőművet is.
2. A nap hőjét homok-akkumulátorokban is tárolnánk. (Olvastam róla, hogy pl. Németországban sikeresen tesztelték őket, és bár végtelen időkig nem tudják tárolni a hőt, elég sokáig igen.)
3. A szeles, napos napokon megtermelt fel nem használt áramot hidrogén előállítására használnánk.
4. Ha nincs szél, nap és nincs elég energia a homok-akkumulátorokban, akkor a felhalmozódott hidrogén égetéséből származó energiát folyatnánk be a vezetékekbe, de azt használnánk fel autók, repülők és más járművek működtetésére is. (Az elektromos autóktól, amelyeket a jelenlegi technológiával nagyon hosszan kell tölteni, és emiatt hosszú távon használhatatlanok, hidrogénes autókra cserélhetnénk, amelyek éppen úgy nem szennyeznék a környezetet, de könnyen újra lehetne őket tölteni a már kiépített kutaknál, amelyek nem benzint és motorinát adnának, hanem pl. folyékony hidrogént. )
..........
Messze nem vagyok szakértő, azért kérdem, hogy ez a körforgalom hosszú távon működőképes lehetne? Mik a buktatói? Egyáltalán el tudná látni a Föld energiaszükségletét atomerőművek nélkül?
..........
Az ötlet onnan jött, hogy egy olyan regényt tervezek írni, amiben a főszereplők felfedezik az elektromos áramot, és azt, hogy bár mindenféle sz* elégetésével is lehetne belőle termelni, de az hosszútávon negatívan hatna a környezetre, emiatt egy fentebb vázolt körforgásban gondolkoznának.
#9 "Paks II nem hiába épül, mert pont ez fog stabilitást adni."
Az atomerőművek folyamatos termelésre valók, nem tudnak az ingadozó fogyasztáshoz igazodni. Ráadásul pont Paks kapcsán láttuk már, hogy a Duna hőmérséklete miatt vissza kellett fogni a termelést pont a kritikus nyári időszakban, pedig a klímák mentek ezerrel. Arról nem is beszélve, hogy van még kb 150 évre elegendő urán a jelenlegi felhasználást nézve. Ha azt nézzük, hogy egy atomerőmű élettartama legalább 50 év, akkor látszik, hogy a mostani kapacitást legfeljebb megháromszorozni érdemes. Azzal mennyi energiát tudnánk termelni? A szükséges 10-15%-át? Persze, van tóriumos erőmű. A németeknél működött egy néhány évig még a múlt században, ami a hálózatra termelt. Utána lehet nézni, hogy mennyi probléma volt vele...
A fúziós erőműről meg kár is beszélni.
"Az atomerőművek folyamatos termelésre valók, nem tudnak az ingadozó fogyasztáshoz igazodni."
ez így van, de a gázturbinás erőműveket leszámítva nagyjából semmi nem tud az ingadozó fogyasztáshoz igazodni, a megújulók meg főleg nem, sőt azoknál a termelés is ingadozó, hogy még érdekesebb legyen a dolog. ezért építettek a németek két gázvezetéket az oroszokhoz. úgyhogy de, stabilitást hoznak az atomerőművek a megújulókkal szemben, mert akkor legalább csak az egyik oldal ingadozik össze-vissza.
"Ráadásul pont Paks kapcsán láttuk már, hogy a Duna hőmérséklete miatt vissza kellett fogni a termelést pont a kritikus nyári időszakban, pedig a klímák mentek ezerrel."
valóban. de a Duna hőmérséklete nem technológiai probléma, hanem környezetvédelmi. Paks simán elmenne teljes teljesítményen a Dunával, akkor is hőségrekord van, csak éppen a nagytudásúak úgy döntöttek, hogy nem mehet. ez nem érv.
"Arról nem is beszélve, hogy van még kb 150 évre elegendő urán a jelenlegi felhasználást nézve."
50 éve meg csak 100 évre volt elegendő...
"Persze, van tóriumos erőmű. A németeknél működött egy néhány évig még a múlt században, ami a hálózatra termelt. Utána lehet nézni, hogy mennyi probléma volt vele..."
ja igen, csak éppen azóta is kutatják, fejlesztik, csak éppen a sok sötétzöld miatt gyakorlatilag lehetetlen építeni egyet.
ehelyett inkább vessük a bizalmat egy olyan technológiába, ami papíron sem igazán létezik olyan formában, ami a jelenlegi problémáinkat megoldaná, nemhogy a tervezett elektromos átállást pl. a közlekedésben.
A fő probléma az, hogy ez az energiaigény folyamatosan nőni fog, mert a piac folyamatosan nőni akar. A gazdaságot irányító paradigma kényszeríti erre.
Hilty alább pl. arról beszél, hogy hiába lesznek egyre energiahatékonyabbak a gépeink, ezt mindig többszörösen ellensúlyozza, hogy több mindenre alkalmasabbak, illetve mondjuk látványosabban csinálják, ezáltal ugyanannyit, illetve még többet fogyasztanak.
A fenntarthatóság nem technikai kérdés. Technikai kérdésekben nagyon jók vagyunk, míg rendszerszemléletű megközelítésben, értékrend változásban, új paradigmák bevezetésében sokkal kevésbé. Gyulai Iván ír a rendszerszemléletű megközelítésről, ha esetleg felkelt az érdeklődésed! :-)
#13
"Paks simán elmenne teljes teljesítményen a Dunával, akkor is hőségrekord van, csak éppen a nagytudásúak úgy döntöttek, hogy nem mehet."
A nagytudásúak úgy gondolták, talán nem annyira hülye ötlet, hogy nem irtjuk ki a Duna teljes élővilágát a Paks alatti szakaszon. De látom, ez téged nem zavarna.
Mondjuk akkor nem értem, mi a baj a fosszilis tüzelőanyagokkal? Lesz tőlük egy kis globális felmelegedés, meg eléggé szennyezik a levegőt, de hát legrosszabb esetben meghalunk tőlük, de attól még az erőmű (ha ügyesen automatizáljuk) simán működik, nincs itt semmi gond!
"Hilty alább pl. arról beszél, hogy hiába lesznek egyre energiahatékonyabbak a gépeink, ezt mindig többszörösen ellensúlyozza, hogy több mindenre alkalmasabbak, illetve mondjuk látványosabban csinálják, ezáltal ugyanannyit, illetve még többet fogyasztanak."
Nem is olvasom el, a kivonatból is látszik, hogy ez hülyeség. Például nálunk 90-re a nehézipar-nagyipar megszűnése miatt akkora visszaesés volt, hogy nagytranszformátorokat szereltek le (adott alállomásban még most sincs akkora csúcsterhelés, mint 88-ban). Az országos csúcsterhelés mostanában haladja meg néha a 88-ast, de nem akkor. A súlypont áttolódott a klímára és a fűtésre.
17# Köszi! Amit írsz, az partikularitásában gondolom igaz, trendek terén szerintem nem. De én nem vagyok elektronikai szakember. Csak hallok dolgokat. Hogy pl. valami dán ökofaluban mindenből a leg energia hatékonyabbat veszik meg, és mégis nő az energiafelhasználásuk. Miért? Azért, mert a konyhába is, meg a WC-be is vesznek egy nagyon tuti cd lejátszót (régi történet).
A világ össz energia felhasználása fogalmam sincs mennyi, tán te tudod, meg azt is, hogy mennyivel növekszik.
A magyar nehézipar kiiktatása is valahol másutt a világban megjelent, az ott legyártott dolgokat másutt gyártották onnantól. Ha esetleg nem, akkor sem jó a hasonlat szerintem, mert amit írsz az nem egy trendszerű esemény, hanem egy gazdaságpolitikai esemény.
Te hogy látod?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!