Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A csernobili tesztnél miért...

A csernobili tesztnél miért kellett alacsony teljesítményről indulni?

Figyelt kérdés

Tehát a filmből nekem az jött le, hogy a reaktor 3000MW normál teljesítményű, viszont a teszthez le akarták vinni 700MW-ra. De a teszt lényege éppen az, hogy elegendő-e az termelt áram (a tartalék generátorok meghajtására), amíg lepörög a turbina. Tehát miért nem 3000+ MWról kezdték meg a tesztet?


Másik kérdésem: az első három blokkban végrehajtották ezt a tesztet korábban? Sikeresen?



ápr. 29. 09:43
 1/8 Gugu Gabor ***** válasza:
100%
A teszt ha jól emlékszem arra szolgált hogy mi van ha az erőmű szakad le a villamos hállózatról ilyenkor szerintem kapásból le kell szabályozni a teljesítményt és nem mehetnek max teljesítménnyel
ápr. 29. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
91%

Mert a tartalék generátorok nem egy teljes teljesítményen pörgő erőmű hűtését hívatottak kiszolgálni, hanem vészhelyzetre valóak, mikor le kell állitani az erőművet. Ennek megfelelően vannak méretezve. A tesztnek is ennek megfelelőnek kellett lennie.

Röviden: 3000MW-on az erőmű nyilván képes kiszolgálni a tartalék generátorokat, de a tartalék generátorok nem képesek kiszolgálni a hűtő szivattyúkat 3000MW-hoz szükséges teljesítményen, mert azokat egy (vész)leállított erőműhöz méretezték, tervezték. Normál esetben külső áramellátással működve. A teszt célja, hogy ha a külső áramellátás valamiért megszűnne, akkor legalább ideig óráig képes-e maga a (vész)leállított erőmű még annyi áramot termelni, hogy a hűtés menjen és ne olvadjon le.

ápr. 29. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Hát nekem a filmből nem ez jön le. Ott arról volt szó, hogy 1 perc, mire beindítják a dízelüzemű tartalékgenerátorokat. És hogy, mire azokat beindítanák, addigra már megtörténik a leolvadás. Tehát én úgy értettem, hogy a teszt csak azt hivatott bizonyítani, hogy arra az 1 percnyi időtartamra tudunk-e még áramot termeltetni a lepörgő turbinából.


Másfelől, az idő nagy részében egy erőmű a nominális értéken üzemel, azaz 3ezer megawatton. Tehát ha üzemzavar vagy támadás történik akkor az erőműt éppen 3000 megawattos teljesítményhen éri a baj. Ergo arra kell reagálni, nem?

ápr. 29. 10:28
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Igen, de vész esetén vészleállás van (beesnek a neutronelnyelő rudak), lesik a teljesítmény.
ápr. 29. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
na igen, de abban a pillanatban a turbina még a 3000 megawattnak megfelelő teljesítményen pörög, nem? nem kötekedni akarok, csak megérteni... A turbina forgásának sebességétől függ a teljesítmény, nem?
ápr. 29. 11:39
 6/8 anonim ***** válasza:
92%
A turbina mindig szinkronban pörög, hogy az 50Hz-et tartani tudja.
ápr. 29. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Mármint a generátor, de feltételezem hogy nincs "sebességváltó" a turbina és a generátor között.
ápr. 29. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván az volt a lényeg, hogy egy kedvezőtlen, de még reaktortechnikailag stabil részterheléses üzemállapotból kellett a tesztet megcsinálni, mert azt kellett bizonyítani, hogy ilyen állapotban is lesz elég gőz az óriási turbina meghajtásához.


Az ilyen óriási erőmű pufferkapacitása aránylag jóval gyengébb, mint a gőzmozdonyoké, melyek még hosszú percekig képesek nagy teljesítménnyel vontatni a kazán teljes lezárása után (alagutak, fedett fejpályaudvarok, tűzveszélyes gyártelepek, stb.).

ápr. 29. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!