Mennyivel volt szegényebb, alacsonyabb gazdasági teljesítményű-ipari teljesítményű ország a Monarchia a többi első világháborús európai nagyhatalomhoz (Oroszországot beleértve) képest?
Világszinten 4. gépipar, 3. elektromos területen.
“A két ország osztrák-magyar monarchikus perszonáluniója az 1867-es kiegyezés eredménye volt. A Magyar Királyság az 1848-as magyar forradalom után elvesztette korábbi státuszát. Az 1867-es reformokat követően azonban az osztrák és a magyar állam egyenrangúvá vált a birodalmon belül. Ausztria-Magyarország földrajzilag Európa második legnagyobb országa volt az Orosz Birodalom után, 621 538 km2 -rel (239 977 négyzetkilométer),[78] és a harmadik legnépesebb (Oroszország és a Német Birodalom után). Németországhoz és Nagy-Britanniához képest az osztrák-magyar gazdaság jelentős lemaradásban volt, mivel a tartós modernizáció jóval később kezdődött Ausztria-Magyarországon. A birodalom a világ negyedik legnagyobb gépgyártó iparát építette ki az Egyesült Államok, Németország és Nagy-Britannia után[79],[80] Ausztria-Magyarország volt továbbá a világ harmadik legnagyobb gyártója és exportőre elektromos háztartási gépek, elektromos ipari berendezések és erőművi berendezések terén az Egyesült Államok és a Német Birodalom után[81].“
Kedves kérdező!
A Monarchia kétség kívül gazdasági és ipari nagyhatalom volt, azonban a 8 nagyhatalomnak tekinthető állam közül gazdasági erőre a 6. helyen állt, csak Japánt és Olaszországot előzte meg 1913-ban.
A nagyhatalmak bruttó hazai terméke (GDP) 1913-ban, anyaország és gyarmatok együttvéve, 1990-es amerikai dollárértéken számítva:
1.) Brit Birodalom: 561,2 milliárd dollár
2.) USA: 522,2 milliárd dollár
3.) Orosz Birodalom: 269 milliárd dollár
4.) Németország: 250 milliárd dollár
5.) Franciaország: 170,2 milliárd dollár
6.) Osztrák-Magyar Monarchia: 100,5 milliárd dollár
7.) Japán: 92,8 milliárd dollár
8.) Olaszország: 92,6 milliárd dollár
FORRÁS: Broadberry, Stephen – Harrison, Mark: The Economics of World War I: A Comparative Quantitative Analysis
Kedves kérdező!
Japán szárazföldi hadserege sokkal kisebb és gyengébb volt, mint a Monarchiáé.
1913-ban általános mozgósítással Japán csak egy 1 500 000 fős, ellenben a Monarchia egy 3 000 000 fős szárazföldi hadsereget tudott kiállítani.
Japán inkább tengeri, a Monarchia viszont szárazföldi katonai nagyhatalom volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!