Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Transzformátornál a primer...

X0 kérdése:

Transzformátornál a primer oldalon mindig van áram?

Figyelt kérdés
Adott egy konkrét transzformátor, melyet egy konkrét feszültségű és frekvenciájú, szinuszos szimmetrikus váltakozó áramhoz terveztek. Ennél ha jól sejtem a primer oldalon mindig van áram, ami a terhelés hatására csak kicsit változik, és a fáziseltolódás változik a terhelés hatására: nagy/teljes terhelésnél közel 0, üresjáratban pedig a koszinusza 1. Ugyanis a felépítéséből adódóan üresjáratban is folyik áram, és ha nem folyna, akkor a szekunder oldalon nem keletkezne indukált feszültség. Továbbá, ha például 2-szeres frekvenciára raknánk a primer oldalon, akkor ha minden változatban lenne, mivel 2-szer gyorsabban változik, a szekunder feszültség is 2-szerese lenne. Ha viszont az öninduktivitás hatására a primer áram megfeleződik, akkor ez visszajavítja az eredeti feszültségre. Ennélfogva nyilván van egy maximális áram amit tud adni a transzformátor. Köszi.

ápr. 9. 13:53
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
71%

Abszolút zagyvaságokat írsz, tehát teljesen hibás az elképzelésed a transzformátor működéséről! Inkább elmagyarázom az alapokat:


1. A primer oldalon van a gerjesztőáram, ami általában csekély az üzemihez képest, kivéve ha a transzformátor nem egy teljesítmény-rezgőkör induktivitása is egyben.


2. A gerjesztőáramra lineárisan szuperponálódik a munkaáram, mely pontosan az áttétel arányában azonos a szekunder árammal. Vegyük észre, hogy a primer és szekunder áram 100% kioltják egymás mezejét, így a trafó mágnesezéséért csakis a gerjesztőáram a felelős.


3. A primer és szekunder oldali feszültség a tekercsek menetarányaival (és részben a szórással) adott, és ez első megközelítésben nem függ a frekvenciától. Egy gyakorlatilag megkonstruálható transzformátor két-három nagyságrendnyi sávszélességgel bír, tehát alkalmas a poliharmonikus feszültségek/áramok átváltására.


4. A transzformátor maximális áramát (vagy átvitt teljesítményét) a tekercselés ellenállása és az melegedés elfogadható mértéke határozza meg.


5. A vasmagos transzformátorok maximális üzemi feszültségét a használt frekvencia (és az azzal kiváltott átmágnesezési veszteségek, szórás, stb.) határozza meg.

ápr. 9. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim válasza:
64%
Igen,a primer oldalon (betápláló oldalon) mindig folyik áram,akkor is,ha a szekunderen nincs terhelés.
ápr. 9. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
83%

Hibaigazítás és kiegészítés:


1. Helyesen: "... kivéve ha a transzformátor egy teljesítmény-rezgőkör induktivitása is egyben." (Ilyenkor a transzformátor jelentős hatású légréssel vagy vasmag nélkül készül, ami az energiaakkumuláló készséget biztosítja.)


2. A gyakorlatban a primer/szekunder áramok nem semlegesítik egymást teljesen, ezt a jelenséget nevezzük a transzformátor szórásának. Ennek a hatása olyan, mintha egy induktivitást kapcsolnánk sorba a fogyasztóval.


3. Jó például szolgálnak erre az elektroncsöves audiorendszerek lemezmagos transzformátorai.


4. Erre tipikus példa erre némely ponthegesztő berendezés méretezése.


5. Na meg persze a szigetelés...

ápr. 9. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
52%

Egy tehetséges konstruktőr szakmai útmutatásai az alacsony-frekvenciás vasmagos transzformátorok méretezéséhez:


[link]


Bezzeg milyen könnyű dolgom lett volna, ha én innen tanulhattam volna meg az alapokat...

ápr. 9. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Vess egy pillantást a transzformátor helyettesítő ábrájára. Látni fogod, hogy akár ott a terhelés (Zt) akár nincs, a tekercsen akkor is folyik áram. Ezt az áramot lényegében a vasmag mágneses vesztesége (Rv) és az indukált feszültség (Ui) határozza meg.


Az R1 (rézveszteség) és az Xs (szórt induktivitás) értékével többnyire nem foglalkozunk.

ápr. 9. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Elírtam, arra gondoltam, hogy üresjáratban a fáziseltolódás koszinusza közel 0. Ezek szerint akkor viszont a fáziseltolódás koszinusza közel 1, 0 és maximális terhelésnél is. Gondolom változik a terhelés függvényében, 0 terhelésnél a legkisebb.
ápr. 9. 19:37
 7/19 anonim ***** válasza:
0%
A terhelés függvényében változik a primer áram. Ha bekapcsolod a transzformátort, akkor mindig van primer áram, ami a vas és rézveszteség mértéke, általában a névleges teljesítmény néhány százaléka. A névleges teljesítményen túl nem tud növekedni a primer áram, mert a vasmag telítődik, több fluxusra nem képes, hiába nő a szekunder áram. De ettől még a szekunder oldalt le tudod égetni.
ápr. 10. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

#7 (05:54) írta:

A névleges teljesítményen túl nem tud növekedni a primer áram, mert a vasmag telítődik, több fluxusra nem képes, hiába nő a szekunder áram. De ettől még a szekunder oldalt le tudod égetni.


Válasz:

Ez így megfogalmazva egy orbitális baromság! A "névleges" teljesítménynek semmi köze sincs a fizikai áteresztőképességhez.


A vasmag telítése a terhelés növekedésével éppenhogy csökken, hisz az a feszültség-összetevő amely a primer tekercs ohmos ellenállására esik, nem járulhat hozzá a vasmag gerjesztéshez. Az átvitt teljesítménynek csakis a tekercsek ohmos ellenállása, vagy az áram okozta túlmelegedés szab határt.


A transzformátor "névleges" teljesítményét a gazdaságossági és/vagy a belső ellenállással szemben támasztott szempontok alapján határozzuk meg.

ápr. 10. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Ha jól sejtem, üresjáratban a primer oldalon a cos fáziseltolódás közel se 1, az önindukció miatt, és az önindukció miatt nem túl nagy az áram. Aztán a terhelés növelésével a cos fáziseltolódás nő, egyre közelít 1-hez.
ápr. 10. 09:00
 10/19 anonim ***** válasza:
83%

7

„A névleges teljesítményen túl nem tud növekedni a primer áram, mert a vasmag telítődik, több fluxusra nem képes, hiába nő a szekunder áram.”

Ez így nem helyes. Ha túlterheled a szekunder oldalt, akkor a primeráram is nagyobb lesz névlegesnél, a szekunder oldal rövidrezárásakor pedig a primeráram lényegesen nagyobb lesz a névlegesnél. Túlterheléskor valamelyest csökken az indukció, mert a nagyobb primeráram nagyobb feszültséget ejt a primertekercsen, ezért az indukált feszültség csökken, emiatt az indukció is csökken. Rövidrezáráskor az indukció az eredeti értéknek közel a felére csökken, nézd meg a rövidrezáráskor érvényes, egyszerűsített helyettesítőképet.

A vasmag akkor telítődik, ha a primerfeszültséget egy bizonyos érték fölé növeled. Ilyenkor a szekunder feszültség, már nem növekszik arányosan a primerfeszültséggel.

„Ha jól sejtem, üresjáratban a primer oldalon a cos fáziseltolódás közel se 1, az önindukció miatt, és az önindukció miatt nem túl nagy az áram.”

Üresjáratban a transzformátor nagy induktivitásként viselkedik, ekkor a primeráram erősen induktív jellegű, a cosφ kicsi.

„Aztán a terhelés növelésével a cos fáziseltolódás nő, egyre közelít 1-hez.”

Terheléskor elsősorban a terhelés jellege határozza meg a primeroldali cosφ-t, de függ a transzformátor jellemzőitől is. Ha a fázisszög nagy, akkor a cosφ kicsi, ha a fázisszög kicsi, akkor a cosφ közel van az 1-hez (cosφ90°=0, cosφ0°=1).

ápr. 10. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!