Igaz hogy a voyager-1 nem távolodik a földtől hanem közeledik hozzá?
"Ha nagyon szőrszálhasogatók akarunk lenni, akkor a Voyager sebességvektora nemigen változik már számottevően (nyilván enyhén lassul) "
A föld mozgása okozza tehat a nap nem szól bele ebbe.
A pioner effektus miatt jobban lassul mint gondolták. Lehet hogy nem számottevően de itt már most évtizetekről van szó azért igy nézve mar sokat számít.
Lehet hogy nem föld körül kering de tudtomm a földön van az egyetlen hely ahonnan adatot továbbítanak neki és fogadnak emiatt pedig igencsak számít a távolság.
A saturnus és a hold között pedig tudtommal nincsen kommunikáció.
A kerdes viszont a mostra vonatkozott.
#12
"A pioner effektus miatt jobban lassul mint gondolták."
A Pioneer effektust nagyon kicsi, 10^-9 m/s^2 nagyságrendű gyorsulást okoz. Ez azt jelenti, hogy a Voyager szondáknál 1977 óta (amikor indították őket) kicsivel több, mint 1 m/s sebességváltozást okozott. (Már ha feltételezzük, hogy a Voyager szondák esetében a hatás ugyanakkora, mint a Pioneer-ek esetében, ami egyáltalán nem biztos.) Tekintve, hogy a Voyager-1 szonda jelenlegi sebessége a Naphoz képest kb. 17 km/s, ehhez képest a Pioneer hatás eléggé elhanyagolható. Szóval nem, hiába van évtizedekről szó, akkor sem számít sokat.
(Egyébként a Pioneer hatás a Voyager szondák esetében ki sem mutatható, mert ezeket kis rakétahajtóművekkel stabilizálják, és ezeknek is sokkal jelentősebb hatásuk van a szonda sebességére, mint amennyi a Pioneer hatás lenne.)
"Lehet hogy nem föld körül kering de tudtomm a földön van az egyetlen hely ahonnan adatot továbbítanak neki és fogadnak emiatt pedig igencsak számít a távolság."
Az igaz. Viszont a Föld keringése miatt maximum 2 csillagászati egységnyivel változik a távolság és igazából ennyivel sem, mert:
1. A szonda nem a Naprendszer síkjában (ekliptika) mozog.
2. A Voyager-1 szonda kb. 3.6 csillagászati egységgel távolodik a Naptól. Szóval igazából egy rövid időszak van csak az évben, amikor a Föld pont a szonda fele mozog, és emiatt közeledik valamennyivel hozzá.
Ez természetesen befolyásolja a Föld-Voyager távolságot, de mivel a szonda jelenleg 163 csillagászati egységre van, a Föld éves mozgása által okozott változás talán olyan 1%-a lehet a teljes távolságnak.
Azt gondolom nem közeledik, hanem csökken a közöttük lévő távolság. Közeledésről akkor beszélhetnénk ha egymás felé haladnának, de jelen esetben "csak" arról van szó, hogy egyirányú haladás közben a sebességkülönbözetnek hála kisebb lesz a közöttük lévő távolság. Ráadásul ez is ideiglenesen.
Szerintem ...
Ez jó kérdés ez a közeledés távolodás vajon számít az hogy mi merre megy nem a távolság számít csak ez esetben?
Végülis a vasútállomás is távolodik a vonattól. Az hogy a földdel együtt, az csak mellékkörülmény.
A Föld Nap-körüli keringési sebessége 29,86 km/s.
A Voyager-1 gyorsabb ennél, csak nem egyezik az irány. Fél év múlva már távolodni fog a Földtől. Jelenleg ezért most a Naptól nagy iramban távolodik, csak a Föld éppen közeledik hozzá. Ez igaz a Voyager 2-re is.
Bocsánat, rosszul írtam. A Voyager-ek nem gyorsabbak, mint a Föld keringési sebessége, csak most éppen kb. egyezik a két test haladási iránya, fél év múlva már jelentősen távolodni fog a Föld a Voyager-től.
A Naptól viszont tehát mindkét szonda sebesen távolodik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!