Igaz hogy a voyager-1 nem távolodik a földtől hanem közeledik hozzá?
E pillanatban a NASA online adatai szerint mindkettő távolsága csökken a Földhöz képest.
Most éppen ilyen a '"csillagok állása".. pontosabban a mozgása.
Inkább úgy lehetne mondani, hogy pillanatnyilag a Föld közeledik hozzá. Mivel már nagyon lassan mozog a Földhöz képest, és a Föld keringése gyorsabb.
De számolj a Naphoz képest, attól folyamatosan távolodik.
Hogy érthetőbb legyen kérdezőnk 😊
A Föld ugye kering a pályája mentén és nem is lassan. A Voyager-1 pedig száguld szintén nem lassan. Viszont van a Föld keringésének olyan pályaszakasza, amikor a földpályán pont a Voyager-1 felé halad a Föld. Nyilván összegezhető a Voyager-1 sebessége és a pont felé tartó Föld pálya menti sebessége. Így időlegesen csökken a sebesség.
Példa: keringene mondjuk egy akármi, mondjuk egy narancs 🍊 100 méteres körpályán mondjuk 100 km/h sebességgel. Te meg távolodsz ettől az egésztől mondjuk 60 km/h sebességgel. Amikor pont feléd halad, akkor a távolodás csökkenésbe megy át, de csak időlegesen, mert azonnal fordul is egyet és távolodik a pályáján. Vagyis ne csak a Földet vedd figyelembe, hanem az egész földpályát! Elképzelhetsz hozzá egy körbelengetett lengőtekét is amitől távolodsz.
Ha megnézed a 4-es linkjén a Föld pont közeledik, de nem fogja utolérni a Voyager-1-et, mert marad a földpályán. Nézd meg hozzá a pálya középpontját, vagyis a Naptól való távolságot és az folyamatosan növekszik!
Voyager-1
Sebesség: 61 155 km/h
Föld
Átl. pályamenti sebesség: 107 218 km/h
A Földről (a Föld tömegközépontjától) mért pillanatnyi sebessége lehet hogy most éppen negatív (közeledik), viszont az átlagsebessége (éves léptékben mérve) pozitív, mindig is az volt, és az is marad. Tehát mire vonatkozik a kérdés? Ha nagyon szőrszálhasogatók akarunk lenni, akkor a Voyager sebességvektora nemigen változik már számottevően (nyilván enyhén lassul) a Naprendszer tömegközéppontjához képest és abból kifelé mutat, és nyilván létezhetnek olyan pontok a Naprendszerben, melyekből szemlélve a Voyager sebessége ennél sokkal szélsőségesebb értékeket produkál egy igen bonyolult rendszer szerint. Mivel a Voyager nem a Föld körül kering, elég értelmetlen azon tűnődni, hogy a Földhöz viszonyított sebességének nagyság és iránya most éppen merre mutat. Persze lehet ezen rugózni, de minek? Például azt is megkérdezhetnénk, hogy igaz az, hogy a Voyager a Föld körül kering? És a válasz attól függően lenne igaz, vagy hamis, hogy a mozdulatlan Földet, vagy a Naprendszer (forgó) tömegközéppontját tekintjük vonatkoztatási rendszerünk origójának.
Azt is megkérdezhetnénk; igaz az, hogy most a Szaturnusz gyűrűje közeledik a Holdhoz? Nem néztem utána, de lehet, hogy éppen ez a helyzet. És akkor mi van? Mindenki számára nyilvánvaló, hogy a kérdés értelmetlen, a (helyes) válasz önmagában semmire sem használható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!