Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Paksi Atomerőmű fűtőelemek...

Paksi Atomerőmű fűtőelemek cseréje: nem pazarlás, hogy már akkor cserélnek amikor még 100%-ot tudnak?

Figyelt kérdés

[link]

Itt látható, hogy 2 napja még 2000 MW volt a teljesítmény, tehát maxon ment mind a 4 blokk. A 4-est leállították.

[link]


Én, mint laikus, azt gondolnám, hogy akkor érdemes cserélni, ha már nem tudja hozni a maxot, hanem csak 80 vagy 90%-ot.

Miért nem?



febr. 10. 20:43
 1/6 anonim ***** válasza:
92%

Azért ez jóval bonyolultabb, mintsem, hogy itt meg lehessen pár sorban válaszolni. Az egész reaktor tud egyben egy adott szinten működni. Ebben vannak új, alig használt és erősen használt fütőelemek. Ezeket megfelelő rendben rakják be, időnként átrakják. És így lehet stabilan és megfelelő paraméterek között tartani a reaktort, hogy normál üzem menetben hozza az elvárt, biztonságos teljesítményt. De egy atomreaktor szabályzása azért ennél picit bonyolultabb.


Régen volt egy egészen fapados számítógépes szimulációs program (talán a paksi múzeum honlapjáráól lehetett letölteni) amivel lehetett próbálkozni. És volt hozzá egy részletesebb leírás is. Nem volt egyszerű végig csinálni egy "szezon"-t.

febr. 10. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
86%

Valóban, tényleg volt ilyen program, egy időben szívesen játszottam vele:

[link]

febr. 10. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
79%
2-es: igen erre gondoltam, a leírásból már egyértelmű. Akkor rosszul emlékeztem, hogy nem Paksi, hanem ELTE-s volt. De igen pont erre gondoltam. Kár, hogy nincs már meg, mert érdekes volt nagyon.
febr. 11. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
64%

a friss fűtőelemek urán-235-öt tartalmaznak, aminek a felezési ideje kicsit több, mint 700 millió év, ezért az új fűtőelemek alig sugároznak és alig termelnek hőt önmagukban.

csak a reaktoron belül, megfelelő környezetben lehet rábírni őket arra, hogy hőt termeljenek (és persze sugározzanak).


ezzel szemben az elhasznált fűtőelemek tele vannak különböző rövid felezési idejű bomlástermékekkel, izotópokkal, amik miatt a reaktorból kivéve is erősen sugároznak és rengeteg hőt termelnek. egy ideig ezért is kell őket medencében, víz alatt tartani.


az, hogy egy fűtőelem kimerül nem kifejezetten azt jelenti, hogy már nem képes hőt termelni, nem olyan mint benzintank, hogy kifogy és nem megy az autó. sokkal inkább azt jelenti, hogy már nem lehet szabályozni a reaktivitását és hőtermelését, meg egyéb módokon is bezavarja a reaktor működését.


szóval a kérdésedre az a válasz, hogy rossz a kérdés, ennek így nincs értelme.

febr. 11. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha jól emlékszem (A 80-as években jártam Pakson), azt mondták, hogy a reaktor mérgek (neutront befogó izotópok például Xenon, bár az gyorsan elbomlik) felszaporodása. Ezek között vannak stabil és hosszú felezési idejű izotópok is. Illetve a közepes felezési idejű izotópok nehezítik a szabályozást. Nem az urán elfogyása, hanem a szabályozást nehezítő elemek felszaporodása indokolja a cserét.
febr. 19. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nahát! Nem is tudtam hogy más is ismeri a "pax reaktor" nevű programocskát. :)

Nekünk annak idején (2000-es évek) az volt az egyik magkémiás laborgyakorlatunk az ELTE vegyész szakon, hogy ezzel szórakoztunk. Meg is kaptuk saját célra is. Szerintem a régi laptopom merevlemezén még rajta lehet. Most, hogy írtátaok, ha nagyon ráérek elő is bányászom egy kicsit nosztalgiázni.

Emlékeim szerint a szabályozórudak helyzetével meg a bór adagolásával kellett játszani, hogy az erőművet maximális teljesítmény közelében vidd el, de még ne legyen túlterhelés, vészleállítás meg xenonmérgezés. :)

máj. 8. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!