Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki segít (kémia-biokémia)?

Valaki segít (kémia-biokémia)?

Figyelt kérdés

Valaki elamagyarázná, hogy ezek a képletek (?) miért jelölik ugyanazt az aminosavat?

Itt van pl. a szerin:

[link]


Van legalább 3 féle képlet, mit kell figyelni, hogy tudjam, hogy ugyanaz az aminosav? Hogy hány darab C, O stb. van benne? És mit valahol miért lesz ilyen hatszögletű izé belőle?

Nekem az is jó, ha valami linked adtok, de teljes káosz van a fejemben, azt sem tudom, hogy hogyan kereshetnék rá.

Köszi a segítséget!


2010. okt. 24. 12:34
 1/8 Silber ***** válasza:

Ha jobban megnézed a képeket látod, hogy nem mindegyik a szerint ábrázolja. Amelyikben "hatszögletű izé" van, az valamilyen aromás gyűrűs oldalláncot tartalmaz (pl. mint a hisztidin). A kémiában többféleképpen is ki tudjuk fejezni egy molekula konstitúcióját.

[link] << Itt azt láthatjuk, hogy az egyes atomok (vagy atomcsoportok) hogyan kapcsolódnak a többihez. Nem mutatja meg, hogy állnak a térben.

[link] << Tulajdonképpen ez sem különbözik az előzőtől csupán egy dologban. A "törések, sarkok" helyén C-atomok helyezkednek el, és annyi H, amennyi telíti az adott C-atomot. Főleg szerves kémiában használják, mert ha egy pentán molekulát fel akarnál rajzolni (50 C, és 102 H-atomból áll), kinőne a szakállad, mire végeznél vele.

[link] << Ez a harmadik mód. Itt többféle vonalat látsz. Ezekkel tudjuk kifejezni, hogy az egyes atomoknak (atomcsoportoknak) milyen térbeli elhelyezkedése a többihez képest. Ami szimpla vonal, az a kötés a lap síjában található. Ami vastag az feléd, ami szaggatott, az pedig a lap síkja mögötti térben helyezkedik el.

[link] << Ez a lizin szerkezete.

2010. okt. 24. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Silber ***** válasza:
Elnézést... Nem pentán, pentakontán :)
2010. okt. 24. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, most már azért nem a sötétben tapogatózok. :)

De ezt meg elmagyaránád (vagy valaki más), hogy miért lehet mindkét féleképp ábrázolni a hisztidint?

[link]


2 könyvem van és kétféleképp van bennük. Az elsőnél miért 2 vonal kapcsolja össze a C a HC-vel, a másodiknál pedig mit jelöl az az ötszögleű "izé"? És azon belül az a +2 vonal?

2010. okt. 24. 13:09
 4/8 A kérdező kommentje:

Szóval a másodiknál a vonalak találkozásánl vannak a C-k?

De akkor hova "tűnnek" a H-k?

2010. okt. 24. 13:12
 5/8 Silber ***** válasza:
A két kép kétféle állapotban jelöli a hisztidint. Az aminosavak jellegzetessége az ún. "ikerionos szerkezet", tehát egyazon molekulán belül ki tud alakulni negatív és pozitív töltés is (az aminocsoport elveszi a karboxilcsoport hidrogénjét). Ha jól látom akkor a két képen csak szimpla átrendeződés van (pontosabban megfordították a gyűrűt). Az iminocsoport (NH) mellől pedig azért tűnt el a pozitív töltés, mert átrendeződtek a kötések. Az egy vonal az egyszeres, a kettő kétszeres kötést jelenti. Ilyen átalakulások elérhetők pl. az adott rendszer pH-jának eltolásával.
2010. okt. 24. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nem tűnnek el a H-k sem. A "törések" 1 db C-atomot ÉS a hozzájuk tartozó H-eket jelölik. Pl H2C=C=CH2 esetén a középső C-atomhoz nem kapcsolódik H, ezért nyílván a vonalas ábrában is csak 1 db C-atomot jelentene a "töréspont" H-ek nélkül. Azonban ha csak egy szimpla propánról lenne szó, akkor ott 1 C+ 2 H lenne a "töréspontban", mert kiírva így festene: H3C-CH2-CH3.

Két képlet akkor jelöli ugyan azt, ha a benne szereplő minden atom megyegyezik a képletekben, és megfelelő helyen van feltűntetve megfelelő számú és erősségű kötés.

Szerin:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2010. okt. 24. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Szóval a másodiknál a vonalak találkozásánl vannak a C-k?

De akkor hova "tűnnek" a H-k?"


Nézd meg jól ezt a képet:

[link]


Ugye a szénnek mindig négy kötése van. A kötések a vonalak, és az a szabály, hogy mindig annyi hidrogént kell odaképzelni, hogy kijöjjön a négy kötés. Ha egy szénbe csak három vonal fut be (egy kettős kötés ugye kettőnek számít), akkor még van rajta egy hidrogén, ez a helyzet a hisztidin két szene (a piros és a zöld) esetében. Az egyik ábrára fel vannak írva ezek a hidrogének, a másikra meg nem.


A nitrogén egy bonyolultabb jószág. Neki három kötése van, de van egy nemkötő elektronpárja. Ezért a nitrogén többféle képpen tud szerepelni, az egyik lehetőség, hogy két kötést berak a gyűrűbe, egy harmadikkal pedig köt egy hidrogént, ez sima kovalens kötés. Ilyen a lila nitrogén. A másik nitrogén mindhárom kötését berakja a gyűrűbe, de neki még mindig ott vannak a nemkötő elektronpárjai, amivel képes a vízből egy protont, másnéven hidrogén iont (H+) kifogni. Ilyen a barnás színű nitrogén a rajzon. Ilyenkor viszont ennek a résznek töltése is lesz, ezért van úgy írva, hogy NH+. A baloldali képen ez a proton jelölve van, azért, mert a valóságban, ha a hisztidin vizes oldatban van, akkor ez a dolog mindig megtörténik, vagyis vagyis ez a jelölés a hisztidint úgymond "működés közben" ábrázolja. A másik jelölés, ahol nincs odarajzolva ez az extra hidrogén, a hisztidint "tiszta formában" ábrázolja, vagyis nem rajzol oda semmit, ami nem a hisztidin része.



Honnan tudod eldönteni, hogy egy hidrogén ilyen extra vagy sem? Hát onnan, hogy megszámolod a töltéseket. Ha összesen semlegesre jön ki, akkor molekulán belüli átrendeződésről van szó, amit egyébként a molekula "fenti" részén, azaz az karboxilcsoport és az aminocsoport esetén láthatsz, hiszen a karboxil eredetileg COOH, az amino NH2, ebből lesz egy H+ átrendeződésével COO- és NH3+ Ez mindkét ábrázoláson jelölve van. Ha ehhez képest többlet töltés van akár + akár -, akkor ott H+ leadás vagy felvétel történt a környezetből. Ezt látod a bal ábrán.


A csoportok sorrendje meg ne zavarjon meg. Alul a színes körökkel szemléltetve mutatom, hogy a hisztidin oldallánca el tud forogni (a valóságban is), és rajzon ezért hol így, hol úgy ábrázolják. Azért nem döntik el a tudósok, hogy mostantól csak az egyiket legyen szabad használni, mert a természet mindkettőt használja, ezért ha az egyiket mesterségesen kineveznénk helytelennek, az azt jelentené, hogy a valóság egyik fajtájáról kijelentenénk hogy nem úgy van. Ezt pedigy egy tudós nem teheti meg.

2010. okt. 25. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, hogy ilyen részletsen válaszoltatok.

Őszintén megmondom, hogy csak az utolsó válaszoló válaszával értettem meg teljesen, de köszönöm mindenkinek az összes válasz sokat segített! :)

2010. okt. 25. 11:52

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!