Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen kísérleti bizonyítékai...

Milyen kísérleti bizonyítékai léteznek annak, hogy az embereknek nem szerzett módon van különböző alaptermészetük?

Figyelt kérdés
Az emberi természet szerzett módon történő alakulásába persze az anya hasában töltött időszak is beletartozik, itt is hatással vannak rá a külvilág ingerei, az anya, a kapott tápanyagok.

jan. 4. 15:43
1 2 3 4
 21/35 A kérdező kommentje:

17: Ez egy eléggé elgondolkodtató h.sz.


Ez jó érv (molekuláris szinten): "De azt belátni, hogy vannak örökletes elemei nem nehéz, hiszen az agy működésén alapul és az agy működésének elég egyértelműen vannak genetikai alapjai."


"Az egypetéjű ikreknek általában a személyiségük is hasonlóbb, mint a kétpetéjű ikreké." Én pont olyanokat ismertem, akiknek totál különböző a személyiségük.

jan. 7. 14:16
 22/35 sadam87 ***** válasza:
100%

#21

"Én pont olyanokat ismertem, akiknek totál különböző a személyiségük."

Nyilván egyedi esetben lehetnek ilyenek. De pont az a lényeg, hogy egy-egy eset még nem bizonyítja, hogy nincs (vagy épp van) örökletes háttér. Sok ikerpárt kell megvizsgálni szisztematikusan, előre lefektetett elvek szerint, és egypetéjű és kétpetéjű ikerpárokat kell összehasonlítani (lehetőleg a nevelési körülmények is legyenek a két csoportban hasonlóak).

jan. 7. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 A kérdező kommentje:

még a 17-hez:


" "Pl. Ha az emberi természetet leíró független jellemzők bizonyíthatóan nem léteznek, akkor ki lehetne mondani, hogy genetikai kódokban nem tárolható az emberi alaptermészet, vagyis nem genetikailag meghatározott."


Nem lehetne kimondani."


Átgondoltam a h.sz.-edben írtakat, belátom, hogy úgy van :)



22: Tehát akkor lehetne egy olyan eléggé bonyolult és munkaigényes kísérletet végezni, és ez megadhatná a választ a feltett kérdésemre.

A szülőknek is eléggé felkészültnek kellene lenni, pl. hogy ne különbözőképp bánjanak a 2 gyerekkel (vagy hogy a különböző alaptermészetnek teret engedjenek, mégse akadályozza egymást sem ennek kibontakoztatásában a 2 gyerek... ez irtó komplikált lenne)

jan. 7. 14:53
 24/35 sadam87 ***** válasza:

" Tehát akkor lehetne egy olyan eléggé bonyolult és munkaigényes kísérletet végezni"

Nem csak lehetne, végeztek is ilyeneket, innen származik az általam eredetileg idézett adat.

"A szülőknek is eléggé felkészültnek kellene lenni, pl. hogy ne különbözőképp bánjanak a 2 gyerekkel"

Többek között pont azért kell több ikerpárt is megnézni, mert az jelentősen csökkenti az ilyen zavaró hatásokat. Illetve pont ezért kell egy- és kétpetéjű ikreket összehasonlítani, hiszen a szülő hatása mindkét esetben érvényesül (és nagy minta esetén azért feltételezhető, hogy a két csoportban átlagosan nagyjából hasonlóan), a genetikai különbség hatása viszont csak a kétpetéjűeknél.

jan. 7. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 A kérdező kommentje:
24: Gondolom jó sokat kell vizsgálni, hogy átlagot lehessen vonni. Ez akkor nincs abban benne amit linkeltél? Mennyi egypetéjű és mennyi kétpetéjű ikerpárt vizsgáltak? Milyen jellemzőket néztek, és mire jutottak?
jan. 7. 16:51
 26/35 sadam87 ***** válasza:
100%

"Ez akkor nincs abban benne amit linkeltél?"

Nem, de ott vannak a cikkben a hivatkozások azokra a kutatásokra, amikre kíváncsi vagy. Azokból ki tudod keresni az adatokat.

jan. 7. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 A kérdező kommentje:
Jól jönne azért, ha le tudnád írni magyarul, ha címszavakban is a választ (25. h.sz.-re), aki nem ért ehhez, mint én, annak egy szakcikk megértése még magyarul is feladná a leckét, idegen nyelven pedig szinte biztos a tévedés, rosszul értés, nem értés...
jan. 8. 16:18
 28/35 sadam87 ***** válasza:
Bocs, most nem fog menni. Kigyűjteni a cikkeket, kibogarászni az adatokat sok idő és energia. Talán majd ha valamikor nagyon nincs dolgom, de most nem ez a helyzet.
jan. 8. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 A kérdező kommentje:
28: Tehát még egy hozzáértőnek is sok. Akkor ezek szerint jelenleg te sem vagy tisztában vele, mi is az eredmény.
jan. 8. 20:55
 30/35 sadam87 ***** válasza:

#29

Már megbocsáss. A szabadidőmet áldozom arra, hogy neked válaszolgassak. Illetve csak áldoztam. Ezek után nincs kedvem hozzá.

Viszlát!

" Akkor ezek szerint jelenleg te sem vagy tisztában vele, mi is az eredmény."

Tisztában vagyok vele, mi az összesített eredmény. Ezt idéztem a linkelt cikkből!

jan. 8. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!