Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen kísérleti bizonyítékai...

Milyen kísérleti bizonyítékai léteznek annak, hogy az embereknek nem szerzett módon van különböző alaptermészetük?

Figyelt kérdés
Az emberi természet szerzett módon történő alakulásába persze az anya hasában töltött időszak is beletartozik, itt is hatással vannak rá a külvilág ingerei, az anya, a kapott tápanyagok.

jan. 4. 15:43
1 2 3 4
 11/35 A kérdező kommentje:
9: Mert azt kb. értem, hogy pl a szemszín meghatározható véges számú adattal, azazhogy a szivárványhártya egyes sejtjei a néhányfajta színpigmentből mennyit tartalmaznak (most ez lehet, hogy nem szakmai, de szerintem szemléltetésnek OK). Viszont az emberi természetet alkotó tulajdonságokat hogyan lehet lebontani ilyen kis adategységekre, ahol számszerűen meg lehet adni, hogy miből mennyi, és abból összeáll az egész természete az embernek (ill. alaptermészete, amennyiben az genetikailag kódolt). Amikkel jellemezzük a természetét az embereknek, azok a szavak mind érzésre kapnak elnevezést, hogy lesz ez egzakt? Mivel a genetikai kódoláshoz egzaktság kell.
jan. 4. 18:03
 12/35 sadam87 ***** válasza:
100%

#11

Nyilván nem egyszerűen. (És valószínűleg nem is teljesen egyértelműen.) De vannak olyan jellemzői az emberi természetnek, amik számszerűsíthetők. Például hogy mennyire extrovertált/introvertált valaki, az számszerűsíthető. Hogy mennyire szeret kockázatot vállalni, az is számszerűsíthető. Stb. (De egyébként nem vagyok pszichológus, ehhez a részéhez különbösebben nem értek.)

"Mivel a genetikai kódoláshoz egzaktság kell."

?????

jan. 4. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 A kérdező kommentje:

12: Az extro-/introvertáltság, kockázatvállalás jellemzőknél mi a bizonyítéka, hogy ez alap építőkocka lenne, ami eltárolható egy genetikai kóddal? És hogy összegyűjthetők ilyen átfedésektől mentes jellemzők, amik összességeként az emberi alaptermészet kiadódik?

(Nem tudom, a pszichológusok ilyet tanulnak-e egyáltalán, én kétlem.)

Nem baj, ha nem vagy pszichológus, az eddigi gondolatébresztő felvetéseid is építőek.

jan. 4. 18:53
 14/35 A kérdező kommentje:

""Mivel a genetikai kódoláshoz egzaktság kell."


?????"


Szerinted nem?

jan. 4. 18:56
 15/35 sadam87 ***** válasza:
100%

"Az extro-/introvertáltság, kockázatvállalás jellemzőknél mi a bizonyítéka, hogy ez alap építőkocka lenne, ami eltárolható egy genetikai kóddal?"

???

Nem mondtam, hogy ezek "alap építőkockák" lennének (akármit is jelentsen ez). A jellemnek egy-egy jellemzőjéről van szó. És az mit akar jelenteni, hogy elhatárolható egy genetikai kóddal?

"És hogy összegyűjthetők ilyen átfedésektől mentes jellemzők, amik összességeként az emberi alaptermészet kiadódik?"

Miből gondolod, hogy átfedéstől mentes jellemzőkről van szó? Már az introveltáltság/extrovertáltáság és a kockázatvállalás sem hiszem, hogy egymástól teljesen független lenne. Mire alapozva gondolod, hogy az emberi pszichének volnának egymástól független jellemzői? (Lehet, hogy vannak, de én inkább arra tippelnék, hogy valamennyire minden összefügg a tudatban.)

"Nem baj, ha nem vagy pszichológus, az eddigi gondolatébresztő felvetéseid is építőek."

Köszönöm, ennek örülök. :)


"""Mivel a genetikai kódoláshoz egzaktság kell."

?????"

Szerinted nem?"

Nem értem, mit akarsz mondani ezzel a mondattal.

jan. 4. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 A kérdező kommentje:

15: Félreolvastad, eltárolhatót írtam, nem elhatárolhatót. Kb. ezt értem egzaktság alatt is, amikor az egyes genetikai kódok egyértelműen (ismétlésmentesen, átfedésmentesen) meghatározzák a tulajdonságokat. Ahogy genetikai kódok tárolják a szemszínt, az is egzakt, és hasonlóan ahogy az összes külső tulajdonságra vonatkozó információ eltárolása is egzakt.


Amennyiben igaz lenne, hogy az alaptermészet genetikailag meghatározott, az esetben átfedéstől mentes is lenne a kódolás, és az esetben a kódoláshoz szükséges, hogy legyenek átfedéstől mentes jellemzői. Azt viszont nem állítottam, hogy meghatározott, hiszen pont erre irányult a feltett kérdésem.

Remélem, így érthető, mit akartam kifejezni.

Pl. Ha az emberi természetet leíró független jellemzők bizonyíthatóan nem léteznek, akkor ki lehetne mondani, hogy genetikai kódokban nem tárolható az emberi alaptermészet, vagyis nem genetikailag meghatározott.

Valamiféle gyakorlati bizonyítékra irányul a kérdésem.

jan. 4. 21:40
 17/35 sadam87 ***** válasza:
100%

" Félreolvastad, eltárolhatót írtam, nem elhatárolhatót. "

Bocs, valóban.

"Amennyiben igaz lenne, hogy az alaptermészet genetikailag meghatározott, az esetben átfedéstől mentes is lenne a kódolás, és az esetben a kódoláshoz szükséges, hogy legyenek átfedéstől mentes jellemzői."

Szerintem te valamit félreértesz a genetikai kódolással kapcsolatban.

Az, hogy a genetikai kód átfedés és kihagyás mentes azt jelenti, hogy az egyes aminosavakat kódoló kodonok (bázishármasok) nem fednek át, és nincs is közöttük kihagyás. Ugyanúgy, mint ahogy egy szövegben a szavak nem fednek át (bár azok között van kihagyás, a szóköz).

Ettől egy totálisan független dolog, hogy a személyiség felbonható-e egymástól független jellemzőkre.

Eleve a személyiség (mint ahogy nagyon sok más tulajdonság is) sok gén által meghatározott. Valószínűleg nagyon sok által, de ezt még nem is ismerjük pontosan. De értelemszerűen nem csak a gének határozzák meg hanem a környezet is (az anyaméhtől kezdve, ahogy te is írod). Ezek miatt is nehéz feltárni, hogy milyen mértékben öröklődik, és hogy pontosan milyen gének vannak rá hatással. De azt belátni, hogy vannak örökletes elemei nem nehéz, hiszen az agy működésén alapul és az agy működésének elég egyértelműen vannak genetikai alapjai.

"Ahogy genetikai kódok tárolják a szemszínt"

Például a szemszínt meghatározó egyik legfontosabb gén (OCA2) is hatással van másra is, például a bőrszínre is. (A nevét is onnan kapta, hogy van olyan változata, ami albinizmust is okoz.) Egyébként a szemszín meghatározásában is sok (kb. 20 gén) játszik szerepet.

"Pl. Ha az emberi természetet leíró független jellemzők bizonyíthatóan nem léteznek, akkor ki lehetne mondani, hogy genetikai kódokban nem tárolható az emberi alaptermészet, vagyis nem genetikailag meghatározott."

Nem lehetne kimondani.

"Valamiféle gyakorlati bizonyítékra irányul a kérdésem."

Ahogy írtam (én is) azt, hogy a személyiségi jegyekre a gének is befolyással vannak, például ikervizsgálatokkal bizonyítják. Az egypetéjű ikreknek általában a személyiségük is hasonlóbb, mint a kétpetéjű ikreké. Ez elég egyértelműen arra utal, hogy a személyiséget a DNS is befolyásolja.

jan. 4. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:

Olvastam jó régen ilyenről, ahol a pár hetes csecsemők természetét vizsgálták. Úgy emlékszem hat vagy nyolc jellemző szerint.

Alapvető nyugalom, ingerre érdeklődés vagy elfordulás, kifáradás, megnyugtathatóság, ilyesmik. Kiderült, már piciként nagyon más természetet hoznak, és életük folyamán ez az alaptermészet megmarad.

jan. 5. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 sadam87 ***** válasza:
Hm. Beindultak a moderátorok...
jan. 5. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 A kérdező kommentje:

18:

Ezt értem, csak akkor már legalább 3/4 éve (+pár hét) érte őket sokminden. Ezután is van, ami (vagy aminek hiánya) kora gyerekkorban sokkal nagyobb nyomot hagy, mint a későbbiekben, akár pótolhatatlanul.

jan. 7. 14:05
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!