Miért nem tesztelnek ingyenesen minden csecsemőt genetikailag a születés után?
Az ilyen tesztek jelenleg nagyon költségesek, ráadásul a hatalomnak nem célja az emberek tájékoztatása és boldog jövőjük biztosítása.
Akkor lesznek majd ilyen tesztek, ha a hatalomnak már elég érdeke fog fűződni az ilyen típusú információk megszerzéséhez.
Eleve nagyon sok más lehetne "ingyenes", de addig amíg nincs WC-papír egy kórházi mosdóban, addig szerintem sok lépcsőfok áll még ez előtt.
Egyébként igen jó kérdés, hogy ez mennyire lenne hasznos. Nagyon sok esetben a hajlam egyáltalán nem elég a betegség kialakulásához, azonban sok ilyen kórkép, főként a rákos megbetegedések pszichoszomatikusak, ergó elképzelhető, hogy pont azért jelenne meg a rák, mert az egyén a hajlamának tudatában annyira ráfeszül a dologra, hogy végül "önigazoló" betegség alakul ki. Arról nem is beszélve, hogy önmagában nyomasztó úgy élni, hogy mondjuk az időskori demenciára adott százalékban vagy hajlamos, el tudom képzelni, hogy valaki inkább 50 évesen öngyilkos lesz, vagy az első szerinte "tüneteknél" meglépi ezt (ha nem demencia, akkor más miatt, ez csak egy példa).
Kicsit azt érzem, hogy ez inkább elégítené ki az emberek jóslás, jövendőmondás felé mutatott kíváncsiságát, igényét, mintsem valódi orvosi, egészségügyi célokat szolgáljon. Simán félrevezető lehet egy ilyen genetikai térkép, mert egy tünetegyüttes sok más betegségre is illik, ha pedig az orvos tud a hajlamról elmehet ebből ennek az irányába, és egyből kizárhat olyan betegségeket, amelyek kizáró diagnosztikáján egyébként végigment volna, ha nem tud a hajlamról. Máskor persze pont jól jönne, és nagyon jó iránymutató egy ismet hajlamosság, de ez nem minden esetre igaz.
Különben egy minden hajlamot "feltérképező" labornak nagyon magasak a költségei, tehát inkább azt tudnám elképzelni, hogy 18 éves kor után (hogy mindenki maga dönthesse el, hogy kíván-e ezzel rendelkezni) bizonyos állami támogatás kapható rá, ami csökkentené az egyén költségeit, de teljes állami fedezetet nem adnék rá.
Amint már írták, elég költséges vizsgálatok ezek, nagyjából kétszázezer és kétmillió Ft közötti árakkal és ugye amikor WC papírra sem telik a kórházaknak, nem lehet elvárni ennek tömeges alkalmazását.
Természetesen ha magzati korban például kromoszóma rendellenesség gyanúja lép fel, akkor kénytelenek beiktatni, de természetesen ennek költségeit valahol meg is kell spórolni.
Vannak korlátai is, attól függetlenül, hogy a módszer a fejlődési rendellenségek szűrésének egyik eszköze. Eredménye nem diagnosztikus, önmagában, tehát más klinikai vizsgálat vagy laborvizsgálati eredménytől függetlenül nem értékelhető.
Eleve nem mindegy, hogy a tesztanyagot honnan nyerik, az anyai vérből, a placentából, vagy a magzati sejtekből.
Mellesleg nem tilos a különféle tesztek igénylése, itt van néhány útbaigazító költség az ezzel foglalkozó diagnosztikai cég reklámjából, bárki hozzájuk fordulhat, ha hajlandó kipengetni a költségeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!