Mai technológiával utol lehetne érni a Voyager űrszondát és ha igen akkor mennyi idő alatt?
Örülök annak hogyha megy a poén is főleg hogyha értelmes már pedig ez a vonat téma egy elég érdekes kérdés ugyanakkor azt eredeti kérdésekem a technológiai lehetőségek terén érdekel.
Tehát mondjuk azt hogy a pénzt nem számít hanem oké akkor a lehető leggyorsabban érjük utol. Milyen összegbe kerülne, és milyen technológiáról van szó? És benne van a fékezés is a tervben tehát nem elmenni kell mellette irdatlan nagy sebességgel hanem lényegében befogni kéne.
Szó nincs arról, hogy akár a fénysebesség századrészét el tudnánk érni. A gond egészen máshol van.
A Naprendszer bolygóit fel lehet használni un. hintamanőverekhez, ahol a hajtóanyagot a bolygók gravitációs kútjának mélyén használjuk el, ott úgymond többet ér, azaz a Naprendszeren belül sokkal hatékonyabban tudjuk felgyorsítani a szondát. Aztán jön egy hosszú-hosszú utazás, miközben a sebesség néhány százalékát ugyan elveszítjük (húz vissza a Nap), de valahogyan le kell lassulni a Voyager közelében. Egyrészt hol a Voyager? Ha már nem aktív (és minden bizonnyal nem lesz már az, hiszen 2045-50 körül az izotópos termoelektromos generátorai végleg lemerülnek), akkor hatalmas területet kellene valamilyen módszerrel felderíteni és megtalálni egy alig 700 kg-os élettelen fémkupacot. Tehát a szondánkra kellene egy elég jó (és nagy teljesítményű) radar. Ha megvan a Voyager, akkor a lassulás közben úgy koorihálni a pályát, hogy találkozzunk vele. És akkor a lassulás. Hát ehhez elég sok üzemanyagra lesz szükségünk. A csillagközi térben ugyanis nincs semmi amit a lassuláshoz felhasználhatnánk, azt csak az odavitt hajtóanyaggal lehet megtenni. És nem keveset kellene magunkkal cipelnünk. Ráadásul évtizedeket töltene minden hőforrástól távol, ezért a hajtómű begyújtása előtt a rendszert valamivel fel kellene melegíteni. Ez persze nem lehetetlen, hiszen a Voyager röppálya mósdosító motorjait is be tudták kapcsolni majdnem 40 év után. De itt sokkal több hajtóanyagról van szó, sokkal több energia kell a melegítéshez. Van benne rizikó, nem is kevés.
Tehát adott egy szép hosszú utazás a csillagközi térben, ahol igen nagy energiájú részecskék bombázzák az egész szondát (mit fog hozzá szólni az elektronika?), aminek nagyságrenddel nagyobb a tömege mint Voyagernek, hiszen rendkívül sok hatóanyag kell a fékezéshez, és célszerűen redundánsnak is kell lennie, hogy a feladatát biztosan ellássa. A mai technológiát feltételezve nem biztos, hogy kivitelezhető. Pénzt meg biztosan nem adna rá senki, mert mi haszna van?
Kérdező - kifejtenéd pontosabban, hogy szerinted miféle "elég nagy haszna" lenne?
:-/
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!