Az európai ősember mit evett mikor a zöldségek amerikából, a gyümölcsök közép-ázsiából származnak?
A nemes alma őse valóban nem európai, de a vadalma az, és szintén ehető.
A vadcseresznye szintén őshonos Európában.
Mindkét fával lehet néha erdőkben találkozni ma is.
Az eper szamócafajok hibridje. Azok a fajok, amiből a nemesített epret létrehozták, valóban amerikaiak, de Európában is él őshonos szamóca, nem is ritka nálunk sem.
A málna meg abszolút őshonos Magyarországon (is), főleg hegyi erdők nyiladékaiban lehet találkozni vele. (Az tény, hogy több málna faj is van, nem tudom, melyiket szokták termeszteni, de amit erdőben próbáltam, az kb. tök ugyanolyan volt, mint a termesztett.)
Szóval volt / van bőven őshonos gyümölcs Európában. A felsoroltak mellett még ott van a szeder, vadkörte, kökény, húsos som, csipkebogyó, galagonya, hogy csak néhányat mondjak, ami így hirtelen eszembe jut.
"Zöldségek pedig Amerikából."
Sok zöldség, de azért az elég durva túlzás, hogy az összes (de az tény, hogy kevés őshonos Európában).
És akkor még ott vannak azok a növények, amiket ma már nem nagyon fogyasztunk, de amúgy ehetőek, régen ették is, pl. salátaboglárka.
Szóval az nagyon nem igaz, hogy semmi ehető növény nem volt!
A közhiedelemmel ellentétben, az ember nem született vegetáriánus.
Mindenevő, és az ősembereknek fontos volt húshoz is hozzájutni, mert akkor még nem volt kidolgozva hogy a vegetáriánus étrendből minden fontos ásványi anyaghoz hozzájussanak.
Alapvető foglalatosság a szükséges élelem megszerzése volt, halásztak, vadásztak, és gyűjtötték az ehető növényeket is, de az utóbbi csak kiegészítő, bár fontos táplálék volt a vitaminok miatt.
Vagyis, ha nem jutottak megfelelő mennyiségű húshoz, éheztek, éhen is halhatták.
Európában is voltak ehető növények, de azok időszakos táplálékot jelentettek, muszáj volt húshoz jutni, ami lehetett hal, vagy vad, esetleg a madarak tojásai.
Az őskorban az emberek száma még kevés volt a lehetséges táplálékból viszont több sokkal volt, igaz, a kezdetleges technikákkal nem volt könnyű azokat megszerezni, és kb ez volt a folyamatos vándorlások mozgatója.
Szőlő,szilva,vadalma,szeder
Biztosan sok minden volt akkor is
#5#
Nem lehet elküliníteni az ősember étkezési szokásait a hústól, és csak a növény alapú ételekre hagyatkozni.
Az őskor nagyon hosszú időszak, az sem mindegy, melyik szegmensét vizsgáljuk, milyen ismeretei eszközei voltak már az adott korszakban az ősembereknek, vagy milyenek voltak a körülmények (jégkorszak?)
Mindent megettek, ami ehető volt, a fenyőmagot, bogyókat, ehető leveleket, gyökereket, magvakat, gyümölcsöket.
Amit éppen találtak, és már írták, hogy nem minden növény Ázsiából származik.
Milyen növényeket ehettek télen?
A fakéregtől kezdve, mohák, zuzmók, fenyőmag, dió, mogyoró, minden szóba jöhetett, ami ehető, és segítette a túlélést, de hús nélkül az az éhenhalást jelenthette.
Nem véletlenül ott alakultak ki az első civilizációk, ahol nem voltak fagyosak a telek.
A letelepedésnek a növénytermesztés, állattartás volt az alapja, amihez Európában sokáig nem voltak meg a feltételek, azt ették, amit a trrmészet adott, télen, de még kora tavasszal is szűkös volt az ehető növény.
Sóska, pitypang félék, saláta félék kihajtása után már tudtak "legelészni", később már voltak bogyók, gyümőlcsök, nyár végén, ősszel akár bőségesen, télen inségesen.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!