Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy mai rakéta milyen gyorsulá...

Egy mai rakéta milyen gyorsulásra képes?

Figyelt kérdés
2023. okt. 12. 00:01
 1/10 anonim ***** válasza:
9%
Ahhoz hogy a rakéta el tudja hagyni a föld légkörét, és ki tudjon jutni az űrbe kb 28000 km/h sebességre van szükség. ( szökési sebesség) De az űrben nagyobb sebességre képesek, mert nincs légellenállás, se gravitáció. Bár az űrbe inkább szondákat küldenek , és 100-500 ezer km/h sebességre is képesek.
2023. okt. 12. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
9%
Ez ugyan plazmarakéta, és atommeghajtású, meg az űrben tudja csak elérni ezt az óriási sebességet, de valamilyen szinten ezen a szondán is rakéta van. [link]
2023. okt. 12. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
A gyorsulás erdekel
2023. okt. 12. 05:06
 4/10 anonim ***** válasza:
78%
Bármilyen rakéta vagy űrrakéta? És mit jelent az, hogy "mai", milyen intervallumon belül számít neked "mainak"?
2023. okt. 12. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
4%

A mai rakéták gyorsulása széles skálán változhat attól függően, hogy milyen típusú rakétáról van szó, milyen hajtóművet használnak, és milyen célra tervezték őket. Az űrrakéták például sokkal nagyobb gyorsulásra képesek, mint a hagyományos hadi rakéták. Az alábbiakban néhány példát adok a rakéták különböző típusairól és a velük elérhető gyorsulásról:


Hadi rakéták: Az anti-hadi rakéták, például a Tomahawk vagy a Scud, általában szubszónikus sebességet érnek el, amely nem lépi túl a hangsebességet (kb. 343 méter/másodperc). Ezek a rakéták alacsonyabb gyorsulásúak, mivel nem rendelkeznek olyan hatalmas hajtóművekkel, mint az űrrakéták.


Űrrakéták: Az űrrakéták sokkal nagyobb gyorsulást érnek el, és képesek elérni a felszállás során akár több tízszeres túlhangsebességet (hypersonic speeds). Az űrhajók elindításakor nagy mennyiségű hajtóanyagot égetnek el, ami hatalmas tolóerőt és gyorsulást eredményez.


Interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM): Az ICBM-ek az atomfegyverek hordozására szolgálnak, és rendkívül magas gyorsulást érnek el a felbocsátástól a célterületig. Az ICBM-eket a választott célpontjuk felé irányítják, majd nagysebességű ballisztikus pályára állnak be. A gyorsulásuk a felszállás során lehet akár 10 g (tízszeres gravitációs gyorsulás) vagy annál is magasabb.


Hyperszonikus rakéták: A hypersonikus rakéták olyan sebességek elérésére képesek, amelyek nagyon magasak, de nem érik el az űrhajók sebességét. Ezek a rakéták lehetnek repülő gépek vagy rakéták, és általában több Mach számot (hangsebesség többszörösét) érnek el.


Fontos megjegyezni, hogy a gyorsulás függ a rakéta tervezésétől, a hajtómű teljesítményétől, a rakéta tömegétől és más tényezőktől. Az egyes rakéták célja is befolyásolja a kívánt gyorsulást. Az űrrakéták esetében a cél az űrállomások elérésének támogatása vagy a szondák küldése más bolygókhoz, míg a hadi rakéták célja a támadás vagy a védelem lehet.

2023. okt. 12. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%
Túlhang sebességhez már űrrakéta kell
2023. okt. 12. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
56%
3-4 g-s gyorsulással haladnak a kezdeti szakaszokban.
2023. okt. 13. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
60%
folyt: űrakétára gondoltam. Katonai rakétáknak meg több 10 g is lehet a gyorsulása, hiszen ott nem kenődik szét a masiniszta.
2023. okt. 13. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
56%

#5 Mi a bánat az anti-hadi rakéta?

A Tomahawk nem rakéta, sugárhajtómű hajtja, mint a repülőgépeket.

A Scud végsebessége pedig eléri az 5 Machot, tehát nem szubszonikus.

2023. okt. 14. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
59%

Emberes űrrakéta maximum 4 g, mert ennél nagyobb gyorsulás komoly egészségügyi kockázatokkal járna a centrifugában előre letesztelt fizikumú űrhajósoknál is. 3 g-nél kisebb gyorsulást meg nem használnak az úgynevezett "gravitációs veszteség" miatt, mert nagyon kell spórolni az energiával. Az ember már 5 g környékén azonnal elájul, és 8 g felett könnyen belehal a túlterhelésbe - ezt figyelembe veszik a személygépkocsik deformációs zónáinak kialakításánál.


A mindenféle kis katonai fegyverrakéták könnyen meghaladhatják a 10 g-t is az indulási szakaszban - mert a mai vezérléstechnika ezt könnyen kibírja, és a kémiai hajtóművek ennél többre nem nagyon képesek, ha még valamicske időbeli kitartást (néhány tíz kilométernyi hatósugarat) is várunk tőlük.


(Szinte hihetetlen, de vannak több 1000 g-t bíró rádió-vezérelt pályakorrekcióval repülő ágyúlövedékek is, pl. a közismert "Excalibur" rendszer.)

2023. okt. 16. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!