Az interkontinentális ballisztikus rakéta hogyn tud eltalálni egy várost?
"Én nem tudom elképzelni"
Az már a te bajod.
A tudomány viszont nem így működik. Igaz, nagyobb várost, de el tudnak találni vele. Nem ágyúból lövik, a pálya fölívelő szakaszán elég nagy részen irányítható.
Amúgy lehet olyat is készíteni, ami valamelyest irányítható a passzív szakaszon is.
Amikor egy ballisztikus eszköz visszatér az atmoszférába, akkor hatásosak lesznek a pályakorrekcióra beépített aerodinamikai vezérsíkok. A legnagyobb problémát a GPS rendszerek esetleges zavarása jelentheti, mert a tájkép optikai érzékelése problémás a felizzott rakétatest és a kiszámíthatatlan időjárás miatt.
Az űrben is lehet pályakorrekciót használni kicsi reaktív segédhajtóművekkel. A becsapódási pontosság meg nem igazán kritikus egy 8-16 darab, és megatonnás nagyságrendű atom-robbanófejet hordozó rakétánál.
Ezek az igazi nagy sokfejes pusztító rakéták még az űrben kibocsájtják a robbanófejeiket egy rakás hamis célponttal egyetemben, tehát már ekkor viszonylag pontos irányban kell haladnia mindennek, mert ez után már nehézkes a jelentős irányváltoztatás.
A valódi fejeket csak a hamis célpontok leszeparálódása után lehet meglátni a radaron, de ekkor már késő, hisz az ellenrakéták éppen úgy megvakulnak a nagy üzemi hőmérséklettől mint a támadófejek. Bár vannak trükkök a védekezésre, néhány fej mindenképp be fog találni - ami már elég elrettentő...
Kérdező - ma már ilyen értelemben egy ágyúgolyó se mindig "ballisztikus":
De a dolog lényege, hogy a fizikai lehetőségekhez mérve pontosan a cél felé vannak kilőve ezek az eszközök, és ezért a röppályájuk a főhajtómű leállása után pontosan determinált - ami az esetleges védekezésnél nagyon fontos szempont.
Amikor egy ilyen eszköz kilép a világűr peremére és a radarképen már látszik a véglegesen felvett repülési irány, akkor már tudják, hogy hova van szánva a mikuláscsomag. Van tehát további néhány perc, ami elég az elhárítás és ellencsapás aktiválására és az óvóhelyekre való leszaladásra - amennyiben erre készenlétben állnak a "kiváltságosok".
Későbbi pályakorrekciók nélkül is pl. a keleti part megapoliszaira menne az áldás, bár nem pontosan a Manhattan szigetre és a többi meghatározott városnegyedre. Valószínű, hogy az Észak-Koreai rakéták csak az előbbire képesek.
A döntési idő egy ilyen támadás észlelése esetén annyira kevés, hogy minden adatfeldolgozást számítógépes rendszerrel kell elintézni, és csak egy igen/nem gyors választási lehetőség van az ügyeletes operátorok kezében. Itt, ha 5 percen belül nincs egyértelmű határozattal berekesztve a forródrótos tárgyalás, akkor a kagylót is teljesen felesleges volt felvenni.
A megfelelő reakcióhoz kritikusnak számít a kilövési pillanat észlelése is, de ma már sokkal reménytelenebb a téma, hisz a "szar-matt" már terepjáró nehézvontatókról és vonatvagonokból indulhat, melyek helyzetét az ellentábor nem tudhatja naprakészen.
A mai állapotokhoz viszonyítva csak egy romantikus középkori lovagi drámának számít S. Kubrick filmje, mikor a "Dr. Strangelove"-ban hosszú órákig ment az udvariaskodással telített diplomácia!
Az elhárításnak az a fő gondja, hogy a rakéták a felfelé ívelő szakaszban túl messze vannak, gyakorlatilag elérhetetlenek, a lefelé tartó fázisban meg már túl gyorsak. Ha nem pont ott vannak telepítve a légvédelmi rakéták, amerre az atomcsapás tart, akkor esélytelen a leszedésük, mert nem érik utol, szemből meg az is problémát okoz, hogy nemcsak nagyon gyors már a töltet, hanem még egyre gyorsul is, így könnyű eltéveszteni.
Az idő is számít, mert ha már túl közel van, akkor megette a fene...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!