Állandóan a föld felé folyik az áram, vagy nem?
Van ugye a generátor, ami előállítja a 3 fázisú áramot.
A transzformátornál ez a 3 fázis össze van kapcsolva, le van földelve, ebből lesz a null vezető elvileg, ha jól tudom.
Viszont amit nem értek, hogy ha én otthon megfogom a fázist, akkor rajtam keresztül áram fog folyni a földbe, akkor hogy lehet az, hogy a transzformátornál, ahol a földbe van vezetve mindhárom fázis, nem folyik a földbe az áram?
Amennyiben tisztában vagy azzal mi az egyen és váltóáram közti különbség, úgy akkor tudod, hogy a 3 tekercs induktivitása fontos a csillagpont kialakításnál, máskülönben csak egy 3F zárlatot csinálnál.
Az áram pedig nem a föld felé folyik el, hanem zárt áramkör kell ahhoz, hogy áram tudjon folyni. Ugye a trafó galvanikus leválasztást alakít ki, tehát csak a saját áramkörével tud záródni. Ideális esetben nullázott hálózaton a nulla vagy PEN vezetö zárja az áramkört visszafelé és a földön nem igazán folyik áram.
Földzárlat esetén (mondjuk megfogod az egyik fázist) akkor pedig valóban, te vagy a föld és a fázis közötti kapcsolat, majd a földben meg vissza siet a csillagpothoz, úgy lesz zárt az áramkör, bár ilyenkor is inkább a földelöhöz igyekszik vissza, és a PEN vezetön zárul az áramkör.
"Amennyiben tisztában vagy azzal mi az egyen és váltóáram közti különbség, úgy akkor tudod, hogy a 3 tekercs induktivitása fontos a csillagpont kialakításnál, máskülönben csak egy 3F zárlatot csinálnál."
Ha ennyire tisztában lennék vele, nyilván nem kérdeznék ilyesmit :)
Mármint nyilván tudom, hogy egyenáramnál egy irányba áramlanak az elektronok, váltóáramnál meg ide-oda oszcillálnak, de azt nem értem, hogy ebből hogyan következik az, hogy ha leföldelem a 3 fázist, akkor a föld felé nem folyik áram.
De magyarul azért folyik rajtam át az áram, mert van PEN vezető?
Tehát ha mondjuk a generátornál fognám meg az egyik fázist, ahol még nem játszik semmilyen földelés, akkor nem folyna át rajtam áram?
De ha ez így van, akkor minek földelnek egyáltalán? Ha földelés nélkül(nyilván letranszformálás után) eljönne a házamba a 3 fázis, akkor ez alapján biztonságosabb lenne, hiszen önmagában semelyik fázis nem rázna, csak ha legalább 2-t egyszerre megfogok..
Bocs, hogy értetlenkedek, nem kötözködni akarok, csak tényleg szeretném érteni.
Ahogy tudom:
Ha megnézed a földelés nincs minden elektromos eszköznél, van ami csak sima fázis és nulla bekötéssel rendelkezik, azaz nem szükséges a működéshez.
Viszont ott ahol az esélye nagy annak, hogy meghibásodás esetén (pl: nulla megszakad) kikerülhet a felületére a készüléknek és pl rajtad keresztül záródna a kör, de ha van föld, akkor nem rajtad keresztül fog záródni,..
A válasz egyszerű és logikus:
Ha otthon megfogod a fázist, akkor a kvázi nulla potenciálú földelés 230V körüli feszültségkülönbség közé helyezi a testedet.
A transzformátornál viszont nincs semmilyen fogyasztó kötve a földpotenciál és a fázis közé - ezért ott nem folyik áram, mert nincs min megfolynia.
Az 5-ös válaszomat lepontozó kreténeknek üzenem, hogy a feltett kérdés értelmében természetesen ideálisan szimmetrikus üzemet feltételeztem, nem pedig aszimmetrikus vagy sánta-üzemet.
Itt az alapokat próbáljuk röviden elmagyarázni a kérdezőnek, nem akadémiai igényességű megfogalmazás a cél. Nyilván semmi értelme sincs egy olyan földelésnek, melyen soha és semmilyen szituációban nem folyhat áram.
Na igen, de ne felejtsük el, hogy csak meghibásodás alkalmával lép fel ez a lépésfeszültség, földzárlatkor.
Üzemszerü állapitban a védövezetön és a földelésen nem folyik áram.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!