Hogyan számolhatom ki, hogy egy bizonyos feszültség eléréséhez mekkora fordulatszámra van szükség?
Egy generátor félét akarok készíteni és ezzel meghajtani valamit. Tudom, hogy az a valami mennyit fogyaszt és ennek a tápláláshoz szükséges fordulatszámot szeretném kiszámolni.
Főleg a képletekre lennék kíváncsi, mert abban látszik, hogy mitől függ az indukált feszültség nagysága és akkor már kedvem szerint alakíthatom.
Képletet hirtelen nem tudok, de hogy mi van benne azt tudom: Kell hozzá__ időegység alatti fluxusváltozás /ez függ a mágnesmező erősségétől és a sebességtől, azaz a fordulatszámtól/, ___menetszám. Ezek szorzata adja /minél nagyobb bármelyik, annál nagyobb a keletkezett feszültség/
megfelelő mértékegységekben beírva az eredményt.
"Te komolyan hiszed hogy az úgy megy hogy a fordulatszámmal tetszőlegesen lehet változtatni a feszültséget?"
Igen bizonyos ésszerű határok közt pontosan így van.
"És az amper mitől fog emelkedni,"
Áramerősségnek hívjak. Ohm törvénye szerint növekvő feszültséggel arányosan növekszik az áramerősség. Természetesen az energiamegmaradás törvénye szerint nagyobb leadott elektromos munka esetén (U.I) nagyobb mechanikai munkát kell végezni a generátor forgatásakor, ami tekercsek elfordulás elleni nagyobb ellenállásban jelentkezik, tehát nagyobb nyomatékkal kell forgatni a generátor tengelyét. Ha ez nem áll rendelkezésre, csökken a fordulatszám, azzal az indukált feszültség, azzal pedig az áramerősség, tehát a megtermelt elektromos munka, tehát helyreált a rend.
"Az amperszám a generátoroknál a vezetékkeresztmetszettől és mágneserősségtől függ"
Nem létezik sem amperszám sem mágneserősség nevű fizikai mennyiség. Vezeték keresztmetszettől pedig csak annyira függ mint a vezeték ellenállásától. Mert csupán azt befolyásolja.
"Azért használnak elektromágnest mert csak azzal lehet megfelelő erősséget elérni."
Nem azért, valójában semmi köze a dologhoz. Ha az elektromágnesen háromfázisú váltóaramű generátort értesz amit általában a személyautókban alkalmaznak, az azért jó, mert a gerjesztés szabályzásával teljes fordulatszám tartományban generátor által megengedett bármilyen terhelés mellet tudja tartani a 14,4V feszültséget. Az már csak mellékes, hogy azonos maximális teljesítmény mellet lényegesen kisebb-könnyebb mint egy dinamó.
"Ha egy biciklidinamót megpörgetsz egyre gyorsabban egy ideig nő a feszültség és az amper gyengén, majd tovább növelve mit gondolsz mi történik?"
Semmi érdekes, tovább növekszik. Utána mint minden elektromos berendezés ha túlterheled, tönkremegy.
Köszönöm szépen utolsó válaszoló a hozzászólást és az előbbi kollégának a felvilágosítását. Ő bizonyára még Ohm törvényét sem ismeri (I=U/R), amiből simán látszik, hogy ha az U-t tartassuk a végtelen fele akkor az I értéke is fog növekedni.
A többieknek is köszönöm a segítséget.
"Ohm törvénye szerint növekvő feszültséggel arányosan növekszik az áramerősség."
Annyit illő volna tudni hogy az áramerősség azonos vezetékkeresztmetszet és ellenállás esetén nem nőhet a generátornál.Tudhatnád mert én dolgoztam olyan helyen ahol volt egy 5250 V-ot és 269 ampert termelő generátor ami a vezetékek elöregedése és emiatt megváltozott ellenállása miatt már 200ampert se tudott termelni, az meg nem megy hogy 3000 helyett megpörgetem jobban, na miért?
Attól hogy TE ott dolgozol, NEKEM még nem kellene tudnom.
Nem hiszem hogy ezt annyira illő volna tudni. Azt mondtam növekvő feszültséggel (állandó ellenállás mellet) nő az áramerősség. Erről szól Ohm törvénye. De ha te másképp tudod, nyugodtan javíts ki!
Hogy állandó feszültségen és frekvencián dolgozik -e a generátor vagy sem az a konstrukciójától és céljától függ.
Az én autómban lévő generátor égész jól dolgozik 500-as és 5000-es fordulatszámon is. Régler a gerjesztőáram szabályzásával tartja a 14,4V az egész fordulatszám tartományon ha úgy adódik 30A is le lehet róla venni, de akkor sem sértődik meg, ha egyet sem.
Ha viszont a gerjesztő aram nem lenne szabályozva, az indukált feszültség (terhelés alatt az áram is) nyilván a többszörösére nőne. És nyilván leégnének a tekercsek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!